Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Ryzyko zachorowania na raka związane z promieniowaniem rentgenowskim jest stosunkowo małe dla dzieci „

Rodzice mają wiele powodów do obaw, jeśli chodzi o zdrowie i bezpieczeństwo swoich dzieci. Jednak nowe badania opublikowane w czasopiśmie American Heart Association sugerują, że promieniowanie ze standardowych promieni rentgenowskich jest niskie i nie powoduje zagrożenia życia na całe życie u większości dzieci.

Aby odpowiednio zbadać wpływ promieniowania na dzieci, naukowcy obserwowali 337 dzieci w wieku poniżej 6 lat, które przeszły operację w kierunku chorób serca w Duke University Medical Center w Północnej Karolinie.

Zespół, kierowany przez dr. Kevina Hilla, kardiologa i adiunkta pediatrii w Duke, twierdzi, że badali dzieci z chorobami serca, ponieważ są narażeni na więcej badań obrazowych niż dzieci w większości innych grup.

Procedury obrazowania, którym poddano dzieci, wyniosły prawie 14 000. Obejmuje to zdjęcia rentgenowskie, tomografię komputerową (CT) i procedury cewnikowania serca za pomocą wideo-promieni rentgenowskich – znanych jako fluoroscopy.

Ogólnie zespół odkrył, że skumulowana dawka promieniowania jonizującego dla przeciętnego dziecka w badaniu była niższa niż roczna ekspozycja w tle w USA.

Chociaż to odkrycie może z pewnością uspokoić wielu rodziców, zespół odkrył, że niektóre dzieci ze złożoną chorobą serca, które są narażone na duże skumulowane dawki promieniowania, mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka na całe życie – do 6,5% powyżej wartości wyjściowej.

Komentując swoje odkrycia dr Hill mówi:

„Zdarzają się przypadki, kiedy promieniowanie jest konieczne, ale ważne jest, aby rodzice pytali i porównali, na wypadek, gdyby można było uniknąć potencjalnie wysokiego narażenia, często istnieją alternatywne lub zmodyfikowane procedury z mniejszym promieniowaniem lub obrazowanie może nie być konieczne.”

„Największy poziom świadomości oznacza zmniejszenie narażenia”

Badanie to jako pierwsze pozwoliło na ilościowe określenie skumulowanych dawek promieniowania u pacjentów z dziećmi w wieku dziecięcym i prognozowanie ryzyka zachorowania na raka na całe życie, w oparciu o typy ekspozycji, notatki zespołu.

Dziecięce zdjęcie rentgenowskie

Dokonali przeglądu dokumentacji medycznej, aby znaleźć najczęstsze procedury obrazowania i obliczyć ile pochłonęły narządy radiologiczne podczas każdej procedury. Następnie wykorzystali raport National Academy of Sciences, aby ocenić ryzyko zachorowania na raka u dzieci.

W szczegółach badanie wykazało, że:

  • Ryzyko raka nowotworu wzrasta od 0,002% dla zdjęć rentgenowskich klatki piersiowej do 0,4% dla tomografii komputerowej i cewnikowania serca.
  • Z badań obrazowych promieniowanie rentgenowskie stanowiło 92%.
  • Cewniki serca i skany TK stanowiły 81% całkowitej ekspozycji na promieniowanie.
  • Ponieważ częściej zachorują na raka piersi i tarczycy, dziewczęta podwajają ryzyko zachorowania na raka u chłopców.

Dr Hill wyjaśnia, że ​​chociaż do badań używali pacjentów z chorobami serca, ryzyko zachorowania na raka byłoby takie samo dla każdego dziecka bez choroby serca, które jest w tym samym wieku i które jest narażone na ten sam poziom promieniowania.

„Prosta świadomość jest jednym z najlepszych sposobów ograniczania narażenia”, mówi. „Dostawcy opieki zdrowotnej powinni rozważyć ulepszenie protokołów, aby ograniczyć dawki promieniowania i zrównoważyć ryzyko i korzyści każdego badania obrazowania, które wykonują.”

W 2013 roku doniesiono o badaniu sugerującym, że związek przeciwnowotworowy obecny w warzywach kapustowatych, takich jak kapusta, kalafior i brokuły, chroni gryzonie przed uszkodzeniem popromiennym.

Like this post? Please share to your friends: