Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Ser może zwiększać ryzyko raka piersi, ale jogurt może go zmniejszyć

Produkty mleczne mają swoje wady i zalety; chociaż są dobrym źródłem wapnia, mogą być również bogate w tłuszcz. Jeśli chodzi o wpływ produktów mlecznych na ryzyko zachorowania na raka piersi, nowe badanie wykazało, że mogą one być równie sprzeczne.

[Pokrojony ser cheddar i niektóre krakersy]

Naukowcy odkryli, że spożywanie dużych ilości serów cheddar i kremowych może zwiększać ryzyko raka piersi u kobiet, ale wysokie spożycie jogurtu może zmniejszyć ryzyko choroby.

Główny autor badań Susan McCann, Ph.D. z Departamentu Zapobiegania i Kontroli Raka w Roswell Park Cancer Institute w Buffalo w stanie Nowy Jork, wraz z kolegami, niedawno zgłosił swoje odkrycia w czasopiśmie.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem wśród kobiet w Stanach Zjednoczonych, po raku skóry. W 2017 r. Oczekuje się około 252710 nowych przypadków inwazyjnego raka piersi u kobiet, a także ponad 40 000 zgonów z powodu tej choroby.

Wiadomo, że dieta odgrywa kluczową rolę w ryzyku raka piersi. Niedawno donoszono o badaniu łączącym złą dietę w okresie dojrzewania i wczesnej dorosłości z większym ryzykiem przedmenopauzalnego raka piersi.

Chociaż niektóre produkty mleczne mogą znaleźć się pod opieką niezdrowej diety, badania oceniające wpływ produktów mlecznych na ryzyko zachorowania na raka piersi doprowadziły do ​​niespójnych wyników; niektóre badania wiązały spożycie mleczarstwa z większym ryzykiem raka piersi, podczas gdy inne wskazywały na coś przeciwnego.

„Ta złożoność prawdopodobnie nie jest nieoczekiwana, ponieważ produkty mleczne są złożonymi mieszaninami i zawierają kilka substancji odżywczych i substancji nieodżywczych, które mogą potencjalnie wpływać na etiologię raka, poprzez zwiększanie lub zmniejszanie ryzyka” – mówią McCann i współpracownicy.

Cheddar, ser śmietankowy może podnieść ryzyko raka piersi o 53 procent

W ramach swoich badań McCann i zespół przeanalizowali dane z lat 2003-2014 z banku danych Roswell Park i BioRepository, w którym wzięło udział 1941 kobiet z rakiem piersi i 1237 kobiet bez tej choroby.

Wszystkie kobiety wypełniły kwestionariusz dotyczący częstotliwości żywności, w którym wyszczególniono całkowitą zawartość produktów mlecznych i poszczególnych produktów mlecznych – w tym sera, jogurtu i mleka – spożywanych co miesiąc.

Po dostosowaniu wyników pod kątem wielu możliwych czynników zakłócających, w tym wieku, wskaźnika masy ciała (BMI), statusu menopauzalnego i wywiadu rodzinnego na raka piersi, naukowcy odkryli, że wysoki całkowity pobór mleka był związany z 15 procentową niższą wielkością piersi ryzyko raka.

Ta redukcja ryzyka raka piersi była spowodowana głównie wysokim spożyciem jogurtu; kobiety, które spożywały duże ilości jogurtu, miały o 39 procent niższe ryzyko zachorowania na raka piersi.

Jednak wyższe spożycie sera – szczególnie sera cheddar i sera śmietankowego – przyniosło odwrotny skutek, zwiększając ryzyko raka piersi o 53 procent.

Potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć, jak produkty mleczne wpływają na ryzyko raka piersi, ale naukowcy uważają, że ich obecne odkrycia rzucają nieco światła.

„Badanie różnic między kobietami i ich spożyciem produktów mlecznych zapewnia znaczące nowe zrozumienie potencjalnych czynników ryzyka związanych z rakiem piersi.

Chociaż uważa się, że dieta odpowiada za 30 procent wszystkich nowotworów, mamy nadzieję, że dalsze badania pomogą nam w pełniejszym zrozumieniu, które produkty spożywcze są najcenniejsze pod względem zmniejszenia ryzyka tej choroby. „

Starszy autor Dr Christine Ambrosone, przewodnicząca Departamentu Zapobiegania i Kontroli Raka

Dowiedz się, jak zmiany w składzie komórek odpornościowych mogą wpływać na ryzyko raka piersi.

Like this post? Please share to your friends: