Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy dieta jajeczna jest skuteczna?

Dieta jajeczna to dieta o wysokiej zawartości białka i niskiej zawartości węglowodanów. Jest też mało kalorii.

Jak sama nazwa wskazuje, jaja stanowią dużą część tej diety i są również jednym z głównych źródeł białka. W niektórych wersjach diety jajka są jedynym jedzeniem.

W tym artykule przyjrzymy się, czy ta modowa dieta ma jakieś zalety i czy jest zdrowa i bezpieczna.

Plan posiłku z jajecznej diety

ręka sięga po jajko w pudełku z jajkiem

Istnieje kilka różnych wersji diety jajecznej. W każdym z nich głównym źródłem białka są jajka.

Węglowodany skrobiowe, takie jak ziemniaki, ryż i chleb, nie są dozwolone. Słodycze i pokarmy bogate w cukier są również eliminowane z diety.

Woda i napoje o zerowej kaloryczności są dozwolone we wszystkich wersjach diety jajek.

Dokładna ilość kalorii i porcji zalecanych w diecie jaja zależy od płci, wzrostu i poziomu aktywności danej osoby.

Jajka gotowane, gotowane lub mieszane są dozwolone, ale powinny być przygotowane bez masła lub oleju.

Główne wersje diety jajecznej obejmują:

Tradycyjna dieta z jaj

W tradycyjnej diecie jajej dozwolone jest białko z innych źródeł. Tradycyjna dieta jajeczna jest najbardziej popularną wersją i jest podobna do innych diet o wysokiej zawartości białka i niskiej zawartości węglowodanów.

Dopuszczalne jest stosowanie białka szczupłego i warzyw o niskiej zawartości węglowodanów, takich jak jarmuż, brokuły i szpinak. Owoce są zwykle ograniczone do 1 lub 2 porcji dziennie.

Węglowodany, takie jak makaron, chleb i ryż, są poza granicami.

Przykład planu posiłków może obejmować:

  • Śniadanie: dwa jaja i warzywo niskowęglowodanowe.
  • Obiad: Chude białko z zieloną sałatą.
  • Kolacja: jaja lub chude białka i warzywa o niskiej zawartości węglowodanów.

Dieta jajeczna i grejpfrutowa

W tym planie posiłku, osoba postępuje zgodnie z wytycznymi o tak samo niskiej zawartości węglowodanów i białek jak powyżej. Jedzą też pół grejpfruta z każdym posiłkiem.

Przykład planu posiłków może obejmować:

  • Śniadanie: dwa jajka i pół grejpfruta.
  • Obiad: Jedna porcja chudego białka ze szpinakiem i pół grejpfruta.
  • Kolacja: Jedna porcja chudego białka, np. Ryb lub jaj, z połówką grejpfruta.

Ekstremalna dieta jaj

Ta wersja diety jajecznej dopuszcza tylko jaja i wodę przy każdym posiłku. Jest to bardzo ścisłe i prawdopodobnie trudne dla większości ludzi, aby trzymać się przez dłuższy czas.

Spożywanie jednego rodzaju żywności nie jest bezpiecznym sposobem na utratę wagi. Ekstremalna dieta jajeczna nie jest zalecana i może prowadzić do niedoborów pokarmowych.

Czy to jest skuteczne?

Wszystkie wersje diety jajek powodują spożywanie mniejszej ilości kalorii, więc może być skuteczne w przypadku utraty wagi w krótkim okresie. Dieta zawiera dużo białka, co wykazano, że pomaga w utracie wagi.

W badaniu przeprowadzonym w badaniu wskazano, że dieta wysokobiałkowa pomagała uczestnikom w odczuwaniu pełności i utraty wagi.

Jajka są również dobrym źródłem białka i zawierają ważne witaminy i minerały, w tym witaminę B12, witaminę D i żelazo.

Chociaż jajka zawierają niezbędne składniki odżywcze i może wystąpić utrata wagi, dieta jajeczna może nie być najlepszym sposobem na utratę wagi i jej zatrzymanie.

Nawet jeśli dana osoba straci na wadze, jest mało prawdopodobne, aby utrzymywała tak rygorystyczną dietę przez dłuższy czas, aby mogły łatwo odzyskać to, co utraciły.

Również dieta może pozostawić niektórych ludzi zmęczonych i spowolnionych w ciągu dnia z powodu ograniczeń związanych z węglowodanami.

Czy to jest bezpieczne?

kobieta z bólem brzucha

Jajka mogą być zdrowym źródłem białka, gdy są spożywane z umiarem, ale są również bogate w cholesterol.

Niektóre badania wykazały, że spożywanie jaj w dużych ilościach może zwiększać ryzyko pewnych stanów medycznych.

Jedno z badań wykazało, że jedzenie więcej niż sześciu jaj tygodniowo zwiększało ryzyko niewydolności serca o 30 procent u mężczyzn, chociaż nie u kobiet.

W tym samym badaniu stwierdzono również, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy zjadali sześć jaj lub mniej na tydzień, nie mieli zwiększonego ryzyka zawału serca, udaru krwotocznego lub niewydolności serca. Udar krwotoczny obejmuje pęknięte naczynia krwionośne w mózgu.

Bezpieczeństwo diety jajek zależy również od wersji, która jest przestrzegana. Jedzenie jajek przy każdym posiłku nie jest dobrze zbilansowaną dietą i jest niebezpieczne, ponieważ może powodować niedobory żywieniowe.

Jaja również nie zawierają błonnika. Jeść tylko jaja może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego i prowadzić do zaparć.

Dieta o wysokiej zawartości białka i niskiej zawartości węglowodanów może również powodować niepożądane skutki uboczne, w tym zmęczenie, bóle głowy i nudności. Inne mogą obejmować nieświeży oddech, skurcze mięśni i problemy trawienne.

Na wynos

osoba na skale mierząca ich talię

Dieta jajeczna może być po prostu kolejną modną dietą. Chociaż jajka mogą być zdrowym źródłem białka, nie powinny być jedynym jedzeniem.

Podczas gdy ludzie mogą początkowo schudnąć, dieta jajeczna nie jest ani zrównoważoną dietą, ani bezpiecznym planem odchudzania w dłuższej perspektywie.

Chociaż tradycyjna dieta jajeczna dopuszcza inne źródła chudego białka i warzyw, jest również restrykcyjna i może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych.

Dla większości ludzi może być trudno trzymać się diety jajecznej. Gdy większość ludzi wróci do swoich starych nawyków żywieniowych, mogą odzyskać wagę, którą utracili.

Najważniejsze jest to, że istnieją lepsze sposoby na odchudzanie niż dieta jajeczna. Wprowadzanie trwałych zmian, takich jak wycinanie przetworzonej żywności, zmniejszanie spożycia mięsa i mleka oraz spożywanie większej ilości świeżych owoców i warzyw, może pomóc osobie utrzymać prawidłową wagę w miarę upływu czasu.

Like this post? Please share to your friends: