Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy lepka kupa jest normalna?

Ruchy jelit mogą być wrażliwym tematem dla wielu osób. Jednak ich kolor, częstotliwość, kształt i tekstura mogą dostarczyć cennych informacji zdrowotnych.

Ważne jest, aby omówić wszelkie zmiany w wypróżnianiu z lekarzem. Podczas gdy czynniki żywieniowe mogą wyjaśnić niektóre nietypowe stolce, inne rodzaje stolca mogą być oznaką poważnego stanu zdrowia.

Mówimy tutaj o lepkiej kupie; możliwe przyczyny, leczenie i termin wizyty u lekarza.

Szybkie fakty na temat lepkiej kupy:

  • Taboret o tłustej lub tłustej teksturze może wskazywać na problem z trawieniem tłuszczu.
  • Niektórych przyczyn lepkiej kupy, takich jak te związane z pewnymi schorzeniami, nie można uniknąć.
  • Przyklejony kupa, która jest spowodowana przez podstawowy stan zdrowia, może prowadzić do komplikacji, jeśli stan medyczny pozostanie nieleczony.

Co powoduje lepką kupę?

kobieta, sięgając po papier toaletowy z powodu lepkiej kupy.

Według dr Octavio A. Vega, lekarza z Rush University Medical Center w Chicago, idealny stołek „… jest jak banan”. Taborety powinny mieć miękką konsystencję, okrągły kształt, gładką powierzchnię i stożkowe końce.

Różnice w diecie danej osoby mogą być jedną z przyczyn zmiany konsystencji stolca.

Eksperci z Johns Hopkins donoszą, że czarne, smoliste stolce mogą być spowodowane przez suplementy żelaza lub leki zawierające bizmut, takie jak Pepto-Bismol.

Jednak czarne stolce mogą również oznaczać coś poważniejszego, takie jak górny krwawienie z przewodu pokarmowego pochodzące z żołądka lub jelita cienkiego.

Niewłaściwe trawienie z powodu celiakii, schorzenia trzustki lub infekcji może również powodować grube i lepkie, nieprawidłowo wyglądające stolce. Ten rodzaj kupy może być trudny do spłukania.

Jakie pokarmy powodują?

Dla osób, które mają problem z trawieniem tłuszczów, jedzenie wysokotłuszczowych pokarmów może powodować powstawanie tłustych stolców. Niektóre przykłady żywności o wysokiej zawartości tłuszczu obejmują smażone produkty, tłuste kawałki mięsa, produkty mleczne o pełnej zawartości tłuszczu, oleje, masło i ciastka.

W przypadku osób z celiakią spożywanie glutenu może uszkodzić jelita. Kiedy tak się dzieje, organizm ma trudności z wchłanianiem tłuszczu. Dieta bezglutenowa jest medycznie niezbędna dla osób z tym schorzeniem.

Jak tego uniknąć?

Zdrowa dieta, która zawiera odpowiednie ilości błonnika z owoców, warzyw, fasoli, soczewicy, orzechów, nasion i całych ziaren, które mogą promować zdrowie jelit. Ograniczanie przetworzonej żywności, posiadanie regularnego harmonogramu, ćwiczenia i uzyskanie odpowiedniego snu może również pomóc w promowaniu zdrowych wypróżnień.

Probiotyki lub „dobre” bakterie mogą być pomocne w przypadku biegunki, która wynika z określonych przyczyn, ale potrzebne są dalsze badania.

Jeśli chcesz kupić suplementy z włóknem, istnieje doskonały wybór on-line z tysiącami opinii klientów.

Jak zdrowie jelita odnosi się do ogólnego stanu zdrowia?

W ostatnich latach naukowcy poszerzyli swoją wiedzę na temat tego, jak zdrowie jelita odnosi się do ogólnego stanu zdrowia. Według National Institutes of Health: „Zdrowie twojego jelita odgrywa kluczową rolę w twoim ogólnym zdrowiu i samopoczuciu”.

Stres, genetyka i dieta mogą mieć wpływ na zdrowie jelit. Bakterie jelitowe mogą mieć nawet wpływ na pewne stany chorobowe, takie jak alergie, astma, rak jelita grubego, zespół jelita drażliwego (IBS), otyłość, reumatoidalne zapalenie stawów i cukrzyca typu 2.

Kiedy iść do lekarza?

Kobieta lekarz mówi do męskiego pacjenta podczas konsultacji.

Eksperci w Rush zalecają wizytę u lekarza, jeśli zmiany w jelitach utrzymują się dłużej niż 1 do 2 tygodni, szczególnie u osób w wieku powyżej 50 lat. Doradzają także wizytę u lekarza, jeśli zaparcia lub biegunka trwa dłużej niż tydzień, ponieważ mogą to być objawy choroby zapalnej jelit (IBD), IBS, choroby tarczycy lub raka.

Osoby, które doświadczają zmian konsystencji stolca wraz z innymi objawami, takimi jak ból, utrata masy ciała lub gorączka, powinny również zgłosić się do lekarza.

Każdy, kto zauważy krew w stolcu powinien zgłosić się do lekarza, ponieważ może to być oznaką poważnego stanu zdrowia.

Kiedy to jest normalne?

Lepki kupa, której nie towarzyszą inne objawy, prawdopodobnie potrwa około 1 tygodnia.

Niezwykła kupa, która może być spowodowana schorzeniem podstawowym, może trwać dłużej niż 1 tydzień, towarzyszyć jej mogą inne objawy, krew lub znaczna zmiana koloru.

Komplikacje i perspektywy

Komplikacje będą się różnić w zależności od natury schorzenia.

Gdy tłuste stolce spowodowane są złym wchłanianiem tłuszczów, dwa główne problemy to utrata wagi i trudności z wchłanianiem rozpuszczalnych w tłuszczach witamin. Dla osób, które mają schorzenia wpływające na trzustkę, terapia enzymami zastępczymi trzustki (PERT) może pomóc w trawieniu składników odżywczych.

Gdy smoliste stolce są związane z krwawieniem z przewodu pokarmowego, poważne powikłania mogą obejmować niedokrwistość i wstrząs. Leczenie krwawienia z przewodu pokarmowego zależy od miejsca krwawienia w przewodzie pokarmowym, a także od przyczyny krwawienia.

W takich przypadkach ludzie powinni natychmiast szukać pomocy medycznej.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: