Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co to jest zapalenie nerwu wzrokowego?

Zapalenie nerwu wzrokowego jest zapaleniem nerwu wzrokowego, wiązką włókien nerwowych, które przekazują informacje wzrokowe z oka do mózgu.

Nerw wzrokowy jest pokryty substancją tłuszczową o nazwie mielina, która pomaga impulsom elektrycznym szybko przemieścić się z oka do mózgu, gdzie są przekształcane w informacje wizualne.

Kiedy nerw wzrokowy jest w stanie zapalnym, mielina ulega uszkodzeniu. To zaburza proces wizualnych sygnałów przesyłanych wzdłuż włókien nerwowych do mózgu i może skutkować utratą wzroku, bólem przy ruchach gałek ocznych lub zmniejszonym widzeniem kolorów.

Zapalenie nerwu wzrokowego jest stanem ściśle związanym ze stwardnieniem rozsianym (MS), które jest chorobą, która powoduje stan zapalny i uszkodzenie nerwów w mózgu i rdzeniu kręgowym. Jest to często jeden z pierwszych objawów SM.

Zapalenie nerwu wzrokowego może również wystąpić z innymi infekcjami lub zaburzeniami immunologicznymi, takimi jak toczeń.

Objawy

diagram oka Zapalenie nerwu wzrokowego

Najczęstsze objawy zapalenia nerwu wzrokowego to:

 • Utrata wzroku: objaw ten występuje zwykle w jednym oku, od lekkiego rozmycia lub martwego punktu do całkowitej ślepoty. Może trwać do 2 tygodni.
 • Ból wokół oczu: ruch oczu może pogorszyć sytuację.
 • Utrata widzenia kolorów: kolory mogą mniej atrakcyjne niż zwykle, a niektóre osoby mogą nie być w stanie odróżnić poszczególnych kolorów.
 • Migające lub migające światła: ten objaw występuje przy ruchu oczu.
 • Pogorszenie widzenia: wzrost temperatury ciała spowodowany ciepłem lub ćwiczeniami może spowodować zmianę tej wizji.

Leczenie

Utrata wzroku jest zazwyczaj tymczasowa. Zwykle poprawia się samoczynnie przez kilka tygodni lub miesięcy, więc leczenie nie jest konieczne. Jednak w niektórych przypadkach utrata wzroku może być stała.

Jeśli objawy są poważne, na przykład w przypadku obu oczu, lekarze mogą przepisać sterydy. Stwierdzono, że sterydy przyspieszają regenerację po zapaleniu nerwu wzrokowego, ale nie wpływają na poprawę stanu oczu.

Jednak długotrwałe stosowanie steroidów może prowadzić do działań niepożądanych, takich jak wysoki poziom cukru we krwi, zwiększenie masy ciała i problemy z kością.

Inne kroki, które można podjąć w domu, aby pomóc w zapaleniu nerwu wzrokowego obejmują:

 • jedzenie zdrowych posiłków
 • picie dużej ilości wody
 • unikanie palenia
 • powstrzymywanie się przed gorącymi prysznicami i energicznymi ćwiczeniami

Przyczyny

człowiek łamie papierosa na pół

Naukowcy nie wiedzą, co powoduje zapalenie nerwu wzrokowego. Niektórzy naukowcy sądzą, że rozwija się, gdy układ odpornościowy – który zwykle zwalcza infekcję atakując bakterie, wirusy i inne obce białka – celuje w osłonkę mielinową.

Choroby autoimmunologiczne, takie jak MS, występują, gdy warstwa mielinowa pokrywająca włókna nerwowe w mózgu i rdzeniu kręgowym ulega uszkodzeniu. Wpływa to na kontrolę mięśni, równowagę, widzenie i może powodować odrętwienie.

Osoby z zapaleniem nerwu wzrokowego mają nawet 50% szans na rozwój MS w ciągu 15 lat.

Dorośli lub dzieci mogą rozwinąć zapalenie nerwu wzrokowego w jednym lub obu nerwach wzrokowych. Choroba występuje zazwyczaj u osób w wieku 20-50 lat i częściej występuje u białych kobiet.

Neuromyelitis optica to kolejna choroba autoimmunologiczna związana z zapaleniem nerwu wzrokowego. Podobnie jak zapalenie nerwu wzrokowego, zapalenie nerwu wzrokowego i rdzenia kręgowego występuje, ale nie powoduje uszkodzenia nerwów w mózgu, tak jak MS.

Osoby z zapaleniem nerwu wzrokowego mają tendencję do odczuwania osłabienia lub porażenia kończyn, utraty wzroku oraz upośledzenia czynności pęcherza i jelit.

Leki takie jak chinina i niektóre antybiotyki są powiązane z występowaniem objawów podobnych do zapalenia nerwu wzrokowego, takich jak utrata wzroku.

Uważa się również, że niektóre choroby prowadzą do zapalenia nerwu wzrokowego. Obejmują one:

 • infekcje bakteryjne, takie jak borelioza, kiła i gorączka kociego drapania
 • infekcje wirusowe, takie jak odra, świnka i opryszczka
 • toczeń
 • sarkoidoza

Diagnoza

pani w skanerze mri

Lekarz okulista, okulista lub optometrysta, może zdiagnozować zapalenie nerwu wzrokowego. Mogą wykonywać testy, aby sprawdzić widzenie kolorów, jak oczy reagują na światło i jak dobrze oko widzi szczegóły, takie jak litery na wykresie oka.

Ludzie, którzy po raz pierwszy wykazują objawy zapalenia nerwu wzrokowego, prawdopodobnie poddani zostaną badaniom obrazowym nerwu wzrokowego i mózgu.

Tomografia komputerowa (CT) lub obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) może pomóc lekarzom określić, czy dana osoba ma stwardnienie rozsiane. Obecność zmian w mózgu jest oznaką SM.

Lekarz okulista może również zalecić skanowanie optycznej tomografii koherencyjnej (OCT). OCT to nieinwazyjny test wykorzystujący fale świetlne do wykonania zdjęć siatkówki w przekroju. Ta metoda pozwala lekarzowi okulistycznemu zobaczyć każdą z warstw siatkówki, co pomaga w postawieniu diagnozy.

Czas odzyskiwania

Większość ludzi odzyskuje wzrok bez leczenia przez kilka tygodni, po ustąpieniu zapalenia nerwu wzrokowego. Ma to zazwyczaj miejsce, gdy zapalenie nerwu wzrokowego nie jest związane z innym podstawowym stanem.

Pełne odzyskiwanie może potrwać dłużej. W niektórych przypadkach może minąć nawet rok od pojawienia się pierwszych objawów.

Chociaż wzrok może powrócić do normy, niektóre niewielkie zmiany widzenia mogą pozostać. Zmiany te obejmują trudność w odróżnieniu określonych kolorów lub trudności w postrzeganiu głębi.

Jednak w niektórych przypadkach utrata wzroku może być stała.

Perspektywy

Po przywróceniu prawidłowej wizji osoby mogą ponownie zapaść na zapalenie nerwu wzrokowego. Dotyczy to osób, które już cierpią na SM.

Jeśli objawy powrócą, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem. Natychmiastowe leczenie nawracających objawów może pomóc w zapobieganiu przyszłym epizodom zapalenia nerwu wzrokowego.

PLMedBook