Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co to jest gruczoł krokowy?

Wszyscy mężczyźni mają prostatę, gruczoły wielkości moreli, które produkują niektóre składniki nasienia. Znajduje się tuż przed odbytnicą i poniżej pęcherza.

Ważący około 1 uncji (30 gramów) prostata otacza cewkę moczową, rurkę, która przenosi mocz z pęcherza na penisa. Jest to niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania męskiego układu rozrodczego.

W tym artykule wyjaśnimy, co robi prostata, jej podstawowa struktura i jakie schorzenia mogą wpływać na prostatę.

Co robi prostata?

Męski system rozrodczy

Prostata występuje tylko u mężczyzn. Wydziela płyn, który utrzymuje nasienie przy życiu, chroniąc je i kod genetyczny, który niosą.

Prostata kurczy się podczas ejakulacji i wyciska płyn do cewki moczowej.

Podczas wytrysku plemniki podróżują wzdłuż dwóch rur zwanych nasieniowodów; przenoszą miliony plemników z jąder (gdzie są wytwarzane) do pęcherzyków nasiennych.

Pęcherzyki nasienne są przyczepione do gruczołu krokowego i dodają dodatkowy płyn do nasienia, zanim zostanie on wysłany w dół cewki moczowej.

Miejsce, w którym nasieniowody spotykają się z pęcherzykami nasiennymi, znane jest jako kanał wytryskowy.

Prostata kurczy się podczas wytrysku, zamykając otwór między pęcherzem a cewką moczową i przesuwając nasienie z prędkością. Dlatego nie można jednocześnie oddać moczu i wytryskać.

Płyn prostaty

Mleczny płyn wytwarzany przez gruczoł krokowy – płyn gruczołu krokowego – stanowi około 30% całkowitej wytrysku płynów (reszta to sperma i płyn z pęcherzyków nasiennych). Płyn prostaty chroni plemniki, pomagając im żyć dłużej i być bardziej mobilnym. Zawiera wiele składników, w tym enzymy, cynk i kwas cytrynowy.

Jednym z enzymów w płynie prostaty jest antygen swoisty dla prostaty (PSA); po wytrysku, PSA powoduje, że pogrubione nasienie staje się coraz bardziej nieprzyjemne, dzięki czemu nasienie łatwiej przechodzi przez niego, co zwiększa prawdopodobieństwo pomyślnego zapłodnienia jaja.

Chociaż płyn sterczowy jest lekko kwaśny, pozostałe składniki nasienia sprawiają, że jest on zasadowy; ma to na celu przeciwdziałanie kwasowości pochwy i ochronę nasienia przed uszkodzeniem.

Aby prawidłowo funkcjonować, prostata potrzebuje androgenów (męskich hormonów), takich jak testosteron i dihydrotestosteron (DHT).

Struktura prostaty

Prostata jest otoczona tkanką łączną zawierającą wiele włókien mięśniowych; ta kapsułka sprawia, że ​​prostata jest elastyczna w dotyku. Naukowcy często dzielą prostatę na cztery strefy otaczające cewkę moczową jak warstwy cebuli. Tutaj są wymienione od najbardziej zewnętrznego do najgłębszego.

Przednia strefa włóknista (podścielisko) – wykonana z tkanki mięśniowej i włóknistej. Część kapsułki.

Strefa obwodowa – w większości położona w kierunku tylnej części gruczołu, tam znajduje się większość tkanki gruczołowej.

Strefa centralna – otacza przewody wytryskujące i stanowi około jednej czwartej całkowitej masy prostaty.

Strefa przejściowa – jest to najmniejsza część gruczołu krokowego i otacza cewkę moczową; jest to jedyna część gruczołu krokowego, która rośnie w ciągu całego życia.

Stany wpływające na prostatę

Pielęgniarka posiadająca model prostaty

Istnieje wiele sposobów, w których prostata może powodować problemy zdrowotne, w tym:

Rak prostaty – jest to najczęstsza forma raka u mężczyzn, dotykająca około 1 na 7 mężczyzn w ciągu całego życia. Około 1 na 39 mężczyzn umiera na raka prostaty.

Powiększona prostata – znana również jako łagodny przerost gruczołu krokowego (BPH), dotyka prawie wszystkich mężczyzn w wieku 50 lat i starszych.

Utrudnia to oddawanie moczu, a w rzadkich, poważnych przypadkach może całkowicie zapobiec oddawaniu moczu. Najczęściej rozszerzenie występuje w strefie przejściowej.

Zapalenie gruczołu krokowego – zapalenie prostaty; czasami jest to spowodowane infekcją.

Testy medyczne prostaty

Prostaty i ich funkcje można testować na wiele sposobów:

Cyfrowe badanie odbytnicze – lekarz wkłada palec do odbytnicy i odczuwa prostatę. Może wykryć grudki, guzki i raka.

Antygen specyficzny dla prostaty (PSA) – badania krwi mogą oceniać poziom tego białka. Wysoki poziom wskazuje na zwiększone ryzyko raka prostaty.

Biopsja prostaty – igła wprowadzona do prostaty przez odbytnicę może pobrać próbkę tkanki do przetestowania w laboratorium.

USG prostaty – zwane również ultrasonografem przezodbytniczym, sondę wprowadza się do odbytu, umieszczając ją blisko prostaty. Czasami wykonuje się biopsję w tym samym czasie.

W skrócie

Prostata, niewielki gruczoł mięśniowy, produkuje ważny płyn, który transportuje plemniki i zapewnia im bezpieczeństwo. Chociaż prostata jest niezbędna do życia, jest niezbędna do reprodukcji.

PLMedBook