Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Opuchnięte płatki ucha: zdjęcia, przyczyny i leczenie

Obrzęk płatka ucha jest zwykle spowodowany uszkodzeniem lub reakcją w płatku ucha. Bakterie i inne zarazki mogą dostać się do płatka ucha przez cięcie lub przebicie i spowodować infekcję.

Przy innych okazjach ciało może również reagować alergicznie na produkt lub przedmiot stosowany na ucho.

Ludzie zwykle mogą leczyć obrzęk płatków usznych za pomocą środków do domu i leków dostępnych bez recepty, ale niektóre przyczyny mogą wymagać natychmiastowej pomocy medycznej.

W tym artykule podajemy listę 12 przyczyn obrzęku ucha i podajemy szczegóły, kiedy potrzebna jest pilna pomoc medyczna.

Przyczyny

Opuchnięte płatki uszu mogą być wynikiem wielu okoliczności, w tym:

1. Piercing

Przebite ucho może spowodować obrzęk płatka ucha

Kolczyki są częstą przyczyną obrzęku w małżach usznych. Przebicie jest otwartą raną, a obrzęk jest częścią naturalnej reakcji organizmu na jakiekolwiek uszkodzenie. Większość osób, u których przekłuwają się uszy, zauważy ból i obrzęk nawet do tygodnia, czasami więcej.

Osoby ze wskaźnikami lub wtyczkami w uszach mogą zauważyć podobne objawy obrzęku za każdym razem, gdy ucho jest rozciągane. Zakażone kolczyki w uchu mogą również powodować puchnięcie płatka ucha, nawet jeśli osoba ta przebiła się przez wiele lat.

Ludzie powinni skontaktować się z lekarzem, jeśli ich objawy utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie lub są ciężkie.

2. Reakcja alergiczna lub kontaktowe zapalenie skóry

Kontaktowe zapalenie skóry jest kolejną częstą przyczyną obrzęku ucha. Jest to zazwyczaj spowodowane reakcją alergiczną skóry na niektóre rodzaje biżuterii.

Nikielne kolczyki mogą powodować pęcznienie jednego lub obu płatków uszu, podobnie jak inne niealergergiczne metale. Unikanie biżuterii zawierającej substancje drażniące może pomóc w zapobieganiu objawom i umożliwić uzdrowienie uszu.

Skóra na uszach może również reagować na balsam, perfumy lub inny produkt ciała.

Te reakcje mogą powodować zaczerwienienie skóry, stan zapalny i swędzenie. Może również zacząć się łuszczyć lub zrzucać i wyglądać bardzo suche.

Jeśli ktoś śledzi, jakie produkty powodują objawy, może pomóc dermatologowi określić składnik, który wywołuje reakcję.

3. Uraz

Mały uraz lub uraz może być wystarczający, aby podrażnić i rozpalić płatek ucha. Najczęstsze obrażenia obejmują:

 • zbyt mocno naciskając na kolczyk
 • noszenie bardzo ciężkich kolczyków
 • noszenie kolczyków, które są zbyt duże na piercing
 • cięcia i zadrapania do płatka ucha
 • uderzenie w ucho piłką lub innym przedmiotem podczas uprawiania sportu

Uszkodzony płatek ucha może pęcznieć i być bolesny lub delikatny w dotyku.

4. Ugryzienie przez robaka

Tajemniczy obrzęk w uchu, który pojawia się z dnia na dzień, może być ukąszeniem owada lub użądlenia owada.

W niektórych przypadkach widoczne widoczne zgryz lub kropka widać w środku obrzęku. Ukąszenia przez robaki mogą powodować inne objawy, w tym swędzenie, ból i zaczerwienienie.

Doustne leki przeciwhistaminowe lub hydrokortyzonowe mogą pomóc w złagodzeniu objawów ukąszenia owadów.

Jeśli objawy nasilą się lub rozprzestrzenią na szyję, twarz lub gardło, dana osoba powinna natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską, ponieważ może wystąpić reakcja alergiczna.

5. Cellulitis

Zapalenie tkanki łącznej ucha. Zapalenie tkanki łącznej ucha.

Image credit: Jmarchn, 2014

Cellulitis to rodzaj bakteryjnego zakażenia skóry. Może być bolesny i może powodować zaczerwienienie i obrzęk skóry.

Płatek ucha dotknięty cellulitem może być delikatny i gorący w dotyku. Cellulitis może rozprzestrzeniać się do krwioobiegu lub innych tkanek, dlatego wymaga pomocy medycznej.

6. Ropień

Ropień jest guzem na skórze lub pod skórą wypełnioną ropą lub innymi płynami. Zazwyczaj przyczyną jest infekcja bakteryjna.

Inne objawy ropnia mogą się różnić, ale obejmują gorączkę, nudności i drenaż z okolicy. Ropień może się nasilić, jeśli nie jest leczony.

7. Zagotuj lub karbunkuł

Wrzenie to infekcja wokół mieszków włosowych pod powierzchnią skóry, która wypełnia się ropą. Grupa czyraków jest karbunkułem.

Czyraki są bolesne po dotknięciu i mogą powodować obrzęk oraz:

 • bóle
 • gorączka
 • zmęczenie
 • sączy się lub rozładowuje

8. Cyst

Kaszak może również powodować obrzęk płatka ucha. Cysty to kieszenie w skórze, które wypełniają się półmatwalnym materiałem.

Cysty mogą być niewygodne i często wymagają całkowitego drenażu medycznego.

9. Trujące rośliny

Kontakt z trującą rośliną, taką jak trujący bluszcz, trujący dąb lub sumak, może również powodować obrzęk płatka ucha.

Trujące rośliny mogą powodować inne objawy w dotkniętym obszarze, w tym:

 • wysypka
 • kłujący
 • swędzenie
 • pęcherze

10. Ucho kalafiora

Ucho kalafiora lub krwiak uszny pojawia się po tępym urazie w strukturze ucha.

Uraz jest powszechnie kojarzony z bokserami i malarzami, którzy regularnie uderzają w głowę.

Tego rodzaju urazy powodują gromadzenie się krwi w uchu zewnętrznym. Jeśli ucho nie jest spuszczone po urazie, może się zdeformować i przybrać szorstki, grudkowaty wygląd.

Obszar ten może być również bolesny i posiniaczony, i może ulec zakażeniu.

11. Ucho pływaka

Zapalenie ucha zewnętrznego, powszechnie znane jako ucho pływaka, jest infekcją w przewodzie słuchowym. Może rozprzestrzeniać się w kierunku płatka ucha i powodować obrzęk.

Dodatkowe objawy to:

 • zapalenie
 • ból
 • czerwień
 • czułość
 • swędzenie tuż przy uchu

12. Zapalenie stawu sutkowego

Kość sutkowa jest gąbczastą kością ucha wewnętrznego. Mastoiditis jest infekcją w tej kości, która może powodować puchnięcie ucha.

Inne objawy to:

 • gorączka lub dreszcze
 • bół głowy
 • senność
 • ból i podrażnienie
 • drażliwość lub zmiany nastroju
 • zaczerwienienie za uchem
 • utrata słuchu

W niektórych przypadkach wyładowanie może odpłynąć z zainfekowanego ucha.

Zapalenie sutka wymaga pilnej pomocy lekarskiej.

Leczenie i domowe środki zaradcze

 Image credit: Jmarchn, 2014 </ br>„></p> <p align=Leczenie obrzęku ucha zależy od przyczyny. Osoby z obrzękiem małżowiny usznej wywołanym reakcją alergiczną powinny unikać alergenów w przyszłości.Może to obejmować biżuterię niklową.

Powinni zgłosić się do lekarza, jeśli objawy staną się ciężkie.

Zakażenia lub inne problemy wywołane przez bakterie zwykle wymagają leczenia antybiotykami. Zapalenie ucha sutkowego lub kalafiora wymaga pilnego leczenia.

Lekarz lub dermatolog powinien przeprowadzić odpowiednią diagnostykę i leczenie, aby zmniejszyć ryzyko powikłań.

Niektóre leki stosowane w domu mogą również pomóc w zmniejszeniu objawów, jeśli przyczyna obrzęku ucha nie wymaga pomocy medycznej.

Strona główna zadośćuczynienie dla obrzęk ucha obejmują:

 • Ciepłe lub zimne okłady: zimny kompres może pomóc zdusić ból, a ciepły kompres może zwiększyć krążenie w okolicy, aby zmniejszyć obrzęk.
 • Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty: Leki stosowane w bólach i stanach zapalnych, takie jak ibuprofen (Advil), acetaminofen (Tylenol) i naproksen (Aleve) mogą zmniejszać ból i obrzęk.
 • Antyhistamina: Doustne lub miejscowe leki przeciwhistaminowe mogą pomóc w zmniejszeniu objawów ukąszeń owadów i reakcji alergicznych. Mleczko balsamiczne może również działać kojąco na wysypkę.
 • Środki ściągające: Środki ściągające, takie jak oczar wirginijski, mogą pomóc w zwężeniu tkanek i zmniejszyć obrzęk płatka ucha.
 • Kąpiele owsiane: reakcje alergiczne, ból lub swędzenie można łagodzić w kąpieli owsianej. Osoba może trzymać ucho w małej misce z ciepłą wodą i drobno zmielonej mąki owsianej, lub zastosować mieszaninę bezpośrednio do ucha przed spłukaniem.
 • Olejek z drzewa herbacianego: ten olejek eteryczny może przyspieszyć proces gojenia ran i zwalczyć bakterie.

Kiedy iść do lekarza

Środki domowe mogą często leczyć obrzęknięte płatki uszu szybko i skutecznie. Jeśli domowe środki zaradcze nie zmniejszają obrzęku lub innych objawów, dana osoba powinna udać się do lekarza w celu uzyskania właściwej diagnozy.

Konieczne może być leczenie medyczne, jeśli obrzęk lub inne objawy nasilą się, lub że płatek ucha uwalnia ropę. Zakażenia należy leczyć tak szybko, jak to możliwe, aby uniknąć powikłań.

Jeśli dana osoba odczuwa obrzęk płatka małżowiny usznej oprócz objawów ciężkiej reakcji alergicznej spowodowanej użądleniem, takich jak pokrzywka i trudności w oddychaniu, należy zwrócić się o pomoc medyczną w nagłych wypadkach.

Zapobieganie

Aby zapobiec obrzękowi płatka ucha, należy unikać znanych alergenów, takich jak perfumy lub niektóre metale. Regularne czyszczenie ucha i utrzymywanie go z dala od nadmiaru oleju i brudu może również pomóc w uniknięciu niektórych przyczyn.

Jednak ludzie powinni unikać wkładania jakichkolwiek przedmiotów do kanału słuchowego, w tym palców, ponieważ może to spowodować uszkodzenie.

Ważne jest również, aby zadbać o jakiekolwiek urazy płatka ucha, ponieważ niektóre podstawowe stany mogą powodować utratę słuchu, jeśli nie są leczone.

W przypadkach, w których nie można zapobiec powstawaniu opuchniętego małżowiny usznej, zwykle łatwo jest ją zastosować w domu. Inne przypadki mogą wymagać interwencji medycznej, ale wcześniejsze uzyskanie porady może pomóc w zapobieganiu potencjalnie poważnym powikłaniom.

Like this post? Please share to your friends: