Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy cukrzyca powoduje swędzenie?

Osoby cierpiące na cukrzycę odczuwają swędzenie skóry częściej niż osoby bez tej choroby. W końcu swędzenie może prowadzić do nadmiernego drapania, które może powodować dyskomfort i ból.

Badanie przeprowadzone u blisko 2700 osób z cukrzycą i 499 bez cukrzycy wykazało, że swędzenie było częstym objawem cukrzycy. Szacuje się, że 11,3 procent osób z cukrzycą zgłaszało świąd skóry w porównaniu do 2,9 procent osób bez cukrzycy.

Osoba z cukrzycą nie powinna ignorować swędzącej skóry. Skóra sucha, podrażniona lub swędząca jest bardziej narażona na zakażenie, a osoba z cukrzycą może nie być w stanie zwalczyć infekcji, a także osoby, która nie choruje na cukrzycę.

Istnieje wiele dostępnych metod leczenia, które mogą pomóc w zmniejszeniu swędzenia skóry związanej z cukrzycą, aby osoba mogła czuć się wygodniej i uniknąć innych komplikacji skórnych.

Przyczyny świądu cukrzycy

Lady drapiąc się po lewej ręce

Istnieje wiele powodów, dla których osoba z cukrzycą może częściej odczuwać swędzenie niż ktoś inny. Niekiedy swędzenie może wynikać z uszkodzenia włókien nerwowych znajdujących się w zewnętrznych warstwach skóry.

Często przyczyną świądu związanego z cukrzycą jest polineuropatia cukrzycowa lub neuropatia obwodowa. Ten stan występuje, gdy wysoki poziom glukozy we krwi uszkadza włókna nerwowe, szczególnie te w stopach i rękach.

Zanim nastąpi uszkodzenie nerwu, ciało doświadcza wysokiego poziomu cytokin. Są to substancje zapalne, które mogą powodować swędzenie skóry u osoby.

Czasami utrzymujący się swędzenie może wskazywać, że osoba z cukrzycą jest narażona na uszkodzenie nerwów, więc swędzenie nigdy nie powinno być ignorowane.

Ponadto osoby z cukrzycą mogą doświadczać powiązanych zaburzeń, które obejmują niewydolność nerek lub wątroby. Te stany mogą również powodować swędzenie.

Osoba z cukrzycą może odczuwać swędzenie skóry związane z przyjmowaniem nowego leku. W takim przypadku nie powinni przerywać leczenia, dopóki nie potwierdzą u lekarza, że ​​wystąpiła reakcja alergiczna. Lekarz będzie również musiał przepisać lek zastępczy.

Innym powodem świądu może być stan skóry. Przykłady obejmują:

 • stopa sportowca
 • wyprysk
 • hidradenitis suppurativa
 • łuszczyca
 • oparzenie słoneczne

Czasami sucha, swędząca skóra może wskazywać, że dana osoba używa produktów skórnych drażniących skórę. Perfumy, barwniki i silne mydła mogą wysuszyć skórę, powodując swędzenie.

Osoba może również mieć suchą lub wrażliwą skórę, szczególnie zimą.

Objawy

Objawy związane ze świądem cukrzycy są różne i zależą od przyczyny.

Na przykład, jeśli dana osoba ma obwodową neuropatię, jest bardziej podatna na swędzenie w dolnej części nóg. Jest to obszar, na który najczęściej wpływa neuropatia obwodowa.

Neuropatia obwodowa może również powodować utratę czucia w obszarach, w których występuje, zwykle w stopach lub rękach, a także swędzenie. Objawom tym może towarzyszyć uczucie mrowienia.

Swędzenie może sprawiać, że osoba czuje się nieswojo w swoich ubraniach, budzi je w nocy i sprawia, że ​​czują się tak, jakby ciągle musiały drapać. Często leczenie swędzenia cukrzycy może poprawić jakość życia danej osoby.

Inne choroby skóry związane z cukrzycą, które mogą powodować swędzenie i inne objawy to:

 • Erupcyjna ksenostomia: ten stan powoduje pryszczopodobne guzy, które mają żółty kolor. Są często wrażliwe na dotyk i mogą swędzić. Te guzy pojawiają się, gdy dana osoba ma wysoki poziom cholesterolu.
 • Necrobiosis lipodica: Ten stan powoduje, że skóra staje się swędząca i bolesna. Powoduje również powstanie wypukłych, przypominających krosty guzków na skórze, które tworzą się na plastrze i mogą puchnąć.
 • Infekcje skóry: Czasami skóra może swędzić z powodu podstawowej infekcji. Oprócz swędzenia skóra może się zaczerwienić, być gorąca lub być spuchnięta. Mogą również pojawić się małe pęcherze i wytworzyć ciekły zrzut.

Jak złagodzić swędzenie cukrzycy

Uruchomiona gorąca kąpiel

Osoba z cukrzycą może podjąć kilka kroków w celu utrzymania zdrowej skóry i zapobiegania swędzeniu. Obejmują one:

 • Dokładne zarządzanie cukrzycą i zapobieganie nadmiernemu wzrostowi poziomu cukru we krwi.
 • Unikanie brania bardzo gorących kąpieli. Gorąca woda może pozbawić skórę naturalnej wilgoci.
 • Stosując balsam do skóry natychmiast po wyschnięciu z kąpieli, chociaż osoba z cukrzycą nie powinna stosować balsamu między palcami, ponieważ wraz z wilgocią może przyciągać szkodliwe grzyby.
 • Unikanie środków nawilżających z ostrymi perfumami lub barwnikami. Idealnie, balsam powinien być oznaczony jako „łagodny” lub „hipoalergiczny”. Niektórzy producenci tworzą specyficzne dla cukrów płyny dla ciała.

Zmiany w stylu życia mogą również pomóc w zmniejszeniu objawów skórnych. Należą do nich jedzenie zdrowej diety i zarządzanie poziomem cukru we krwi w ciągu dnia.

Kiedy iść do lekarza

Osoba powinna skontaktować się z lekarzem, jeśli nie będzie w stanie kontrolować świądu skóry po zabiegach w domu po około dwóch tygodniach. Podczas gdy każdy może mieć swędzącą skórę od czasu do czasu, swędząca skóra u osób z cukrzycą może sygnalizować słabą kontrolę cukrzycy i potencjalne uszkodzenie nerwów.

Lekarz może ocenić obszary suchej lub niejednolitej skóry, aby ustalić, czy przyczyną jest cukrzyca lub schorzenie skóry.

Mogą przepisywać leczenie lub zalecać zmiany w czyjejś rutynie leczenia cukrzycy. Idealnie, te zmiany mogą zapewnić, że nie będą przeszkadzały mu swędzenie i irytacja.

Like this post? Please share to your friends: