Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy pękanie kostek powoduje zapalenie stawów?

Stawy mogą powodować rozmaite trzaski, pękanie, skrzypienie, zgrzytanie i rwanie, szczególnie w kostkach, kolanach, kostkach, plecach i karku.

Pękanie pojawia się z wielu powodów i powszechnie uważa się, że powoduje zapalenie stawów.

Uważa się, że od 25 do 54 procent osób łamie sobie kostki palców. Powody to nałóg nerwowy i szukanie ulgi od napięcia. Mężczyźni robią to częściej niż kobiety.

Szybkie fakty na temat łamania golonek

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących łamania kręgosłupa. Więcej szczegółów znajduje się w głównym artykule.

  • Od 25 do 54 procent osób łamie sobie kostki palców.
  • Większość krakersów golonkowych to mężczyźni.
  • Odgłos pękania jest związany z tworzeniem się pęcherzyków w błonie maziowej, ale może to nie być prawdą.
  • Pęknięcie kostek nie powoduje ani nie pogarsza zapalenia stawów, ale może złagodzić chwyt i doprowadzić do obrzęku tkanek miękkich.

Przyczyny

Pęknięcie kostek nie ma udowodnionego związku z rozwojem zapalenia stawów.

Dokładny powód poppingu i zatrzaskiwania stawów nie jest znany, ale są pewne teorie.

Pęcherzyki mazi stawowej i kawitacja

Jedna wspólna teoria głosi, że gdy palec lub staw jest rozciągnięty, ciśnienie wewnątrz palca zostaje obniżone, a gazy, które są obecne, takie jak dwutlenek węgla, są uwalniane w postaci pęcherzyka.

Teoria pękania pęcherzyków sugeruje, że pękanie stawów tworzy próżnię, którą następnie wypełniają gazy. Następnie, gdy stawy rozciągają się przez pociągnięcie, następuje gwałtowny i dramatyczny wzrost ciśnienia otoczenia.

Powoduje to nagłe częściowe lub całkowite załamanie się tych pęcherzyków gazu, a ten upadek jest słyszalny jako trzaskający dźwięk.

Ta formacja i zapadanie się pęcherzyków jest znane jako kawitacja.

Formowanie jamy

Badania obaliły teorię pękania baniek pęknięć, na podstawie wizualnych dowodów na to, co dzieje się w stawie, gdy pęka.

Zbierając w czasie rzeczywistym materiał filmowy za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI), jedno z badań wykazało, że pękanie stawów jest związane raczej z tworzeniem wnęk, niż z zapadaniem się pęcherzyków gazu.

Naukowcy zbadali dziesięć stawów śródręczno-paliczkowych, wkładając palce ochotników do elastycznej rurki, która mogłaby zostać wykorzystana do zastosowania przyczepności do stawu.

Wykonano zdjęcia przy użyciu MRI przed i po zastosowaniu trakcji do punktu pękania, z prędkością 3,2 klatki na sekundę.

Wyniki pokazały szybkie utworzenie wnęki w stawie w punkcie rozdzielenia stawów, co dało dźwięk. Wnęka pozostała widoczna po hałasie.

Sugeruje to, że pęknięcie samego połączenia może być wystarczające do spowodowania szybkiej kawitacji i trzaskającego dźwięku.

Nie może być potrzeby występowania pęcherzyków gazu, aby dźwięk mógł wystąpić.

Ścięgna pękające na stawach

Niektórzy lekarze sugerują, że odgłos pękania powodowany przez stawy jest wynikiem ścięgien zatrzaskujących się na miejscu stawów.

Wspólne pękanie często mylone jest z dźwiękiem przyciągania przez sztywne ścięgna lub inne pasma tkanki miękkiej przesuwające się między mięśniami lub na wychodniach kostnych.

Ścięgna utrzymują mięśnie przyczepione do kości, a więzadła łączą kości z innymi kośćmi.

Lekarze uważają, że ścięgna mogą wydawać trzaski, gdy szybko zatrzasną się na stawie. Więzadła mogą powodować odgłosy trzaskania, gdy zaciskają się, gdy staw jest w ruchu.

Gdy staw porusza się, ścięgno zmienia położenie względem stawu. Po zmianie pozycji ścięgna może nastąpić nagłe zatarcie, gdy powróci ono do pierwotnej lokalizacji.

Odgłosy te są często słyszalne w stawach kolanowych i skokowych podczas wstawania z pozycji siedzącej lub podczas chodzenia po schodach.

Ramię wspólne pop, crack lub kliknij

Jeśli ramię pęka lub klika bezboleśnie, przyczyną może być miękka tkanka w stawie.

W przypadku bólu z hałasem może dojść do uszkodzenia powierzchni stawu, prawdopodobnie z powodu rozerwania w pierścieniu chrząstki, która działa jak uszczelnienie wokół stawu barkowego. Ten pierścień chrząstki jest znany jako obrąbek.

Obrąbka może zatrzasnąć się na innych strukturach stawu barkowego, gdy ramię porusza się.

Czasami kliknięcie może być spowodowane zsunięciem barku do stawu. Jest to znane jako niestabilność barku lub podwichnięcia.

Czy pękanie kostek powoduje zapalenie stawów?

Pęknięcie stawów

Najczęściej stawy, które ludzie wybierają do złamania, to kostki.

Zwykle robią to na jeden z trzech sposobów:

  • zginanie ich w tył lub w przód
  • obracając je na boki
  • ciągnąc kości wokół stawu

Pomimo powszechnych wierzeń, wiele badań wykazało, że pękanie kostek jest mało prawdopodobne, aby być związanym z zapaleniem stawów.

Dr Donald Unger badał własne łamanie kości, w odpowiedzi na skargi ze strony rodziny. Przez 50 lat łamał sobie kostki lewej ręki co najmniej dwa razy dziennie, ale nie te z prawej ręki.

Unger nie rozwinął zapalenia stawów w żadnej ręce i nie było różnic między obiema rękami.

Doszedł do wniosku, że złamanie kręgosłupa nie jest związane z zapaleniem stawów.

Uniwersytet Nauk Medycznych Uniformed Services obejrzał 215 osób, z których 20 procent regularnie notowało kostki palców.

Spośród kłów, 18,1% miało zapalenie stawów w rękach, w porównaniu z 21,5% uczestników, którzy nie złamali kostek palców.

Badanie wykazało, że szanse na zapalenie stawów są takie same niezależnie od tego, czy złamiesz stawy.

Inne obawy

Jednak zapalenie stawów nie jest jedynym problemem.

Zapalenie i słaba przyczepność

Wspólne trzaskanie nie może wywoływać zapalenia stawów, ale może wystąpić ryzyko. Co najmniej jedno badanie łączyło chroniczne wspólne popping z zapaleniem i osłabioną przyczepnością w rękach.

W 1990 r. Badacze przebadali 300 uczestników w wieku powyżej 45 lat, z których 74 złamało kłyknięcia, podczas gdy 226 nie.

Szybkość zapalenia stawów była podobna w obu grupach, ale ci, którzy złamali stawy, wykazywali wyższy wskaźnik zapalenia rąk i słabszą przyczepność.

Pęknięcie kłykciami może mieć wpływ na ogólny stan zdrowia i siłę rąk, w tym na słabszy chwyt i uszkodzenie tkanek miękkich.

Dlaczego ludzie to robią?

Łączna manipulacja stymuluje zestaw zakończeń nerwowych zaangażowanych w zmysł ruchu, zwany narządami ścięgien Golgiego.

To rozluźnia mięśnie otaczające staw. Wystające stawy mogą sprawić, że poczują się bardziej mobilni.

Leczenie

Trzaski i trzaski są w większości normalne i nie wymagają leczenia.

Nie wiążą się z długotrwałymi, przewlekłymi problemami zdrowotnymi, chyba że towarzyszy im ból i obrzęk.

Jak ujęła to jedna z grup lekarzy:

„Główną chorobliwą konsekwencją pękania kręgosłupa wydaje się być jego irytujący wpływ na obserwatora”.

Robert i Stuart Swezey, 1975.

Nie wydaje się żadnych suplementów ani ćwiczeń, aby zapobiec takim hałasom.

Wspólna opieka

Jednym ze sposobów dbania o zdrowie stawów jest utrzymanie odpowiedniej masy ciała. Może to pomóc zmniejszyć nacisk na stawy.

Regularne ćwiczenia o niskim wpływie mogą pomóc utrzymać zdrowie stawów i zminimalizować ryzyko obrażeń, wzmacniając mięśnie, aby lepiej podtrzymywać stawy i działać jak amortyzator.

Like this post? Please share to your friends: