Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak zatrzymać śmierdzące pierdy?

Przekazywanie gazu, zwłaszcza bardzo śmierdzącego gazu, może być kłopotliwym problemem. Na szczęście dla każdego, kto doświadcza śmierdzącego gazu, są kroki, które można podjąć w celu zmniejszenia problemu.

W większości przypadków jest naturalne i zdrowe dla osoby doświadczyć gazu jelitowego. Przeciętny człowiek będzie przepuszczał gaz kilka razy dziennie. Nierzadko zdarza się, że bąki są albo śmierdzące, albo nie wytwarzają żadnego zapachu. Obie są zazwyczaj uważane za normalne.

W tym artykule przyjrzymy się, co może prowadzić do śmierdzącego gazu, wraz z objawami, które mogą wystąpić równolegle. Sprawdzamy również opcje leczenia, które są dostępne w razie potrzeby.

Przyczyny i inne objawy

kobieta trzyma nos ze względu na śmierdzące pierdzenia

Przyczyny śmierdzącego wzdęcia mogą być w zakresie od nieszkodliwych do potencjalnie ciężkich. Nie zawsze łatwo jest określić, co znajduje się za śmierdzącymi wzdęciami z powodu liczby potencjalnych przyczyn.

Wiele przyczyn śmierdzących wzdęcia obraca się wokół jedzenia lub leków. Jednak niektóre przyczyny mogą wskazywać na podstawowy stan zdrowia.

Oto niektóre z najczęstszych przyczyn śmierdzącego wzdęcia:

 • nietolerancja na jedzenie
 • wysokie błonnik w żywności
 • leki
 • zaparcie
 • bakterie lub infekcje
 • rak jelita grubego

Nietolerancja żywności

Nietolerancja pokarmowa jest bardzo częstą przyczyną wzdęcia z powodu nieprzyjemnego zapachu.

Typowe warunki, które mogą powodować śmierdzące wzdęcia obejmują nietolerancję laktozy i glutenu. W obu tych warunkach niezdolność organizmu do rozkładania laktozy lub glutenu powoduje gromadzenie się śmierdzącego gazu i ostatecznie jego uwalnianie.

Inne osoby mogą mieć nietolerancję pokarmową z powodu choroby, takiej jak celiakia.

Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną, która powoduje urazy przewodu pokarmowego. Osoby z celiakią mają trudności z trawieniem glutenu, który występuje w produktach pszennych.

Osoba z celiakią może również doświadczyć:

 • utrata masy ciała
 • wzdęcia
 • biegunka
 • zmęczenie

Jeśli dana osoba podejrzewa alergie pokarmowe lub nietolerancje, powinna udać się do lekarza w celu zbadania tych stanów. Pomoże to znaleźć dokładną przyczynę i pozwoli osobie uniknąć żywności zawierającej szkodliwy składnik.

Jedzenie bogate w błonnik

brokuły na drewnianej desce

Żywność wysokobłonnikowa jest trudna do trawienia. Mimo że są one bardzo dobre dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia ludzi, te wolno trawiące pokarmy rozkładają się lub fermentują w przewodzie pokarmowym. W procesie fermentacji powstaje zapachowy gaz.

W niektórych przypadkach żywność o wyższej zawartości błonnika ma charakterystyczny zapach. Naturalny zapach z tych pokarmów może również powodować śmierdzący wzdęcia.

Niektóre pokarmy, które mogą powodować nieprzyjemne zapachy to:

 • kapusta
 • brokuły
 • szparag
 • czosnek

Żywność wysokobłonnikowa często zawiera więcej siarki niż inne rodzaje. Może to spowodować zmianę wyglądu pierś osoby w celu włączenia większej ilości siarki, która ma wyraźny zapach i spowoduje, że osoba będzie wytwarzać bardziej aromatyczny gaz.

Leki

Niektóre leki mogą spowodować, że ktoś wytworzy śmierdzący gaz podczas trawienia.

Jednym z częstszych sprawców są antybiotyki. Antybiotyki mogą zabić niektóre zdrowe lub „dobre” bakterie w przewodzie pokarmowym, podczas gdy one działają w celu zniszczenia infekcji.

Usunięcie dobrych bakterii powoduje brak równowagi w przewodzie pokarmowym. Brak równowagi może spowodować, że człowiek wytworzy nieświeży zapach. Ten nadmiar gazu może również powodować nieprzyjemne wzdęcia i zaparcia.

Zaparcie

Zaparcie występuje, gdy kał buduje się w jelicie grubym lub jelicie grubym i nie może wyjść. Może to wynikać z przyjmowania pewnych leków, złej diety lub innych przyczyn biologicznych.

Nagromadzenie stolca w jelicie grubym często powoduje gromadzenie się śmierdzących gazów. Ten dodatkowy gaz może powodować wzdęcia i dyskomfort. Po uwolnieniu gaz jest często śmierdzący.

Bakterie i infekcje

Przewód pokarmowy jest odpowiedzialny za rozkładanie pokarmów na użyteczne składniki odżywcze, które są wchłaniane do krwi. Wytwarza również odpady, które są przekazywane przez okrężnicę.

Przewód pokarmowy opiera się na kilku różnych składnikach, w tym na jego dobrych bakteriach.

Czasami poziom bakterii w przewodzie pokarmowym może stać się niezrównoważony, potencjalnie prowadząc do infekcji. Infekcja często powoduje:

 • śmierdzący, nadmierny gaz
 • ból w jamie brzusznej
 • biegunka
 • gorączka
 • nudności
 • wymioty
 • zmęczenie

Kiedy dana osoba doświadcza któregokolwiek z tych objawów, powinna skonsultować się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe.

Rak jelita grubego

Chociaż nie tak często, osoba może doświadczyć nadmiernie śmierdzącego gazu ze względu na obecność raka okrężnicy. Rakowe polipy lub guzy mogą tworzyć blokady, które powodują nagromadzenie gazu w jelicie.

Jednym z wczesnych sygnałów ostrzegawczych jest, gdy zmiany w diecie lub lekach nie powstrzymują śmierdzącego gazu.

Po 50 roku życia, osoba o średnim ryzyku raka okrężnicy powinna zostać przetestowana, aby sprawdzić obecność raka okrężnicy.

Leczenie

papierowa torba pełna zdrowej żywności

W wielu przypadkach osoba może próbować leczyć wzdęcia w domu. Często zmiany w diecie mogą być wystarczające do zmniejszenia lub pozbycia się śmierdzącego gazu. Zmiany te mogą wymagać mniejszej ilości jedzenia lub uniknięcia kilku pokarmów. Żywność, którą trzeba zmniejszyć lub której można uniknąć, będzie różnić się w zależności od osoby.

W innych przypadkach dana osoba może stwierdzić, że leki spowodowały śmiercionośne wzdęcia. W przypadku leków dostępnych bez recepty dana osoba znajdzie ulgę, zatrzymując produkt.

W przypadku leków wydawanych na receptę wskazane jest, aby porozmawiać z lekarzem o alternatywach, jeśli śmierdzący wzdęcia stają się problemem.

Osoba będzie również chciała zobaczyć się z lekarzem, jeśli:

 • doświadczają dodatkowych objawów
 • zmiany w leczeniu nie przynoszą ulgi
 • zmiany w diecie nie przynoszą poprawy

W takich przypadkach gaz może być spowodowany infekcją lub stanem podstawowym wymagającym leczenia.Lekarz może wykonać badania, aby dokładnie określić, co powoduje gaz i zdecydować o planie leczenia dla danej osoby.

Zapobieganie

Dla osób, których gaz jest spowodowany spożyciem żywności, profilaktyka zazwyczaj wymaga zmiany diety.

Osoba może próbować śledzić spożycie żywności i czasy, kiedy doświadczają nadmiernego, śmierdzącego wzdęcia. Mogą następnie wyeliminować lub zmniejszyć ilość żywności lub żywności powodującej nadmierne ilości gazu.

Kilka wskazówek, jak unikać nadmiernego gazu, to:

 • jedzenie mniejszych porcji
 • unikanie żywności spustowej
 • unikanie naturalnie śmierdzących pokarmów
 • jedząc powoli
 • picie większej ilości wody
 • unikanie napojów gazowanych
 • w tym jogurt i inne produkty spożywcze z probiotykami

Niektóre osoby mogą potrzebować porozmawiać z lekarzem na temat nadmiernego wzdęcia, którego doświadczają.

Są chwile, kiedy podstawowa przyczyna może być bardziej dotkliwa niż reakcja organizmu na pewne pokarmy lub łagodne zaparcia. W takich przypadkach zatrzymanie gazu często ma miejsce w przypadku leczenia schorzenia podstawowego.

Czym jest pierdnięcie?

Pierś, często określana jako gaz lub wzdęcia, to nagromadzenie się gazów w jelicie cienkim po trawieniu i oddychaniu. Jest to normalna część tego, jak działa ciało i często nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

W niektórych przypadkach pierdy są ciche i przechodzą bez większego uprzedzenia. W innych przypadkach mogą być głośne i śmierdzące. Przed uwolnieniem gazu osoba może odczuwać wzdęcia i ciśnienie.

Przyczyny wzdęcia są różne. Istnieje wiele produktów spożywczych, leków i innych czynników, które mogą wpływać na ilość i zapach gazu w przewodzie pokarmowym.

Typowy pierś składa się z kilku różnych gazów. Większość z nich nie jest śmierdząca. Zazwyczaj zapach jest powodowany przez odmiany związków siarki, które występują również w niektórych warzywach i jajach.

Dokładnie to, jakie gazy występują, zależy w dużej mierze od:

 • ile jest połknięty gaz podczas jedzenia
 • reakcje chemiczne bakterii i drobnoustrojów w jelicie
 • jakie jedzenie spożywała osoba

Czy ktoś powinien martwić się o wzdęcia?

Złe wzdęcia nie zawsze są powodem do niepokoju. Większość ludzi uważa, że ​​złe wzdęcia mogą być zarządzane w domu ze zmianami w diecie.

Inni mogą potrzebować zasięgnąć porady lekarskiej i uwagi, jeśli ich złe wzdęcia nie ustąpią po uniknięciu pewnych pokarmów lub leków. Jeśli pojawią się również inne objawy, może to być oznaką zakażenia, które może wymagać interwencji medycznej.

Większość ludzi doświadcza złagodzenia objawów, gdy podstawowa przyczyna ich wzdęcia zostanie opracowana i poddana leczeniu.

Like this post? Please share to your friends: