Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czarna herbata zwiększa utratę wagi poprzez zmianę bakterii jelitowych

W przypadku otyłości dotykającej ponad jedną trzecią dorosłych w Stanach Zjednoczonych kluczowym priorytetem dla badaczy jest identyfikacja nowych strategii odchudzania. W nowym badaniu naukowcy ujawniają, że picie czarnej herbaty może być jedną z takich strategii.

czarna herbata

Czarna herbata jest jednym z najbardziej ulubionych napojów w Ameryce, odpowiadającym za około 80 procent herbaty spożywanej w kraju.

Jeśli chodzi o korzyści zdrowotne, czarna herbata często jest przyćmiona zieloną herbatą, co zostało potwierdzone w wielu badaniach ze względu na jej zdolność do zwiększania utraty wagi.

Ale nowe badanie wskazuje, że czarnej herbaty nie należy lekceważyć; może to być równie skuteczne, co zielona herbata za zgubienie funtów – po prostu działa w inny sposób.

Główny autor badań Susanne Henning – z Centrum Żywienia Człowieka w Szkole Medycznej Davida Geffena na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA) – i koledzy niedawno zgłosili swoje odkrycia w.

Zarówno czarna herbata, jak i zielona herbata zawierają polifenole. Są to przeciwutleniacze, które chronią struktury komórkowe – takie jak DNA i błony komórkowe – przed uszkodzeniem przez wolne rodniki.

Polifenole z zielonej herbaty są wystarczająco małe, aby wchłonąć je do krwioobiegu i tkanek ciała, a badania wykazały, że mogą one zmieniać metabolizm energetyczny wątroby w sposób sprzyjający utracie wagi.

Jak wyjaśnia Henning: „Nasze nowe odkrycia sugerują, że czarna herbata, poprzez specyficzny mechanizm przez mikrobiom jelitowy, może również przyczyniać się do dobrego zdrowia i utraty masy ciała u ludzi.”

Czarna herbata a zielona herbata

Zespół doszedł do swoich wniosków, badając cztery grupy myszy. Każda grupa stosowała inną dietę przez okres 4 tygodni: dieta wysokotłuszczowa i wysokosłodzona; wysokotłuszczowa dieta bogata w cukry uzupełniona ekstraktem z zielonej herbaty; wysokotłuszczowa dieta bogata w cukry uzupełniona ekstraktem z czarnej herbaty; oraz niskotłuszczową dietę bogatą w cukry.

Naukowcy pobrali próbki tkanek wątroby od gryzoni w celu pomiaru złogów tłuszczu, a także pobrali próbki z jelita grubego, co pozwoliło im ocenić różnorodność bakterii.

Pod koniec 4-tygodniowej interwencji dietetycznej naukowcy odkryli, że zarówno grupy zielonej herbaty, jak i czarnej herbaty straciły na wadze, a ich masy stały się porównywalne z niskotłuszczową dietą o wysokiej zawartości cukru.

Badanie ujawniło również, że obie grupy herbaty doświadczały wzrostu bakterii jelitowych związanych z beztłuszczową masą ciała i zmniejszeniem bakterii jelitowych związanych z otyłością.

„Nowy powód do picia czarnej herbaty”

Podczas dalszych badań naukowcy zauważyli, że czarna herbata i zielona herbata wpływają na metabolizm wątroby gryzoni na różne sposoby.

Henning wyjaśnia, że ​​mniejsze cząsteczki zielonej herbaty są łatwiej wchłaniane, co oznacza, że ​​mogą bezpośrednio dotrzeć do wątroby, aby wpływać na metabolizm energetyczny.

Cząsteczki czarnej herbaty są jednak zbyt duże, aby mogły zostać wchłonięte w ten sposób. Zamiast tego pozostają w jelitach, gdzie pobudzają wzrost „przyjaznych” bakterii jelitowych i tworzą metabolity, które pomagają kontrolować metabolizm energii w wątrobie.

Stwierdzono również, że grupa czarnej herbaty miała wyższe poziomy bakterii, które, jak sugerują, mogły odgrywać rolę w różnicowaniu wpływu zielonej i czarnej herbaty na metabolizm energetyczny.

Ogólnie rzecz biorąc, uważają, że ich odkrycia wskazują, że czarna herbata może być tak samo korzystna dla zdrowia jak powszechnie znana zielona herbata.

„Wyniki sugerują, że zarówno zielona jak i czarna herbata to prebiotyki, substancje, które indukują wzrost dobrych mikroorganizmów, które przyczyniają się do dobrego samopoczucia człowieka”.

Susanne Henning

„[…] Dla miłośników czarnej herbaty może istnieć nowy powód, aby nadal go pić” – dodaje dr Zhaoping Li, dyrektor Centrum UCLA ds. Żywienia Człowieka i szef Oddziału Klinicznego Odżywiania UCLA.

Like this post? Please share to your friends: