Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Złamanie Collesa: co powinieneś wiedzieć

Złamany nadgarstek to coś, co często nazywamy złamaniem Collesa. Mimo to łamie się kość promieniowa w przedramieniu, a nie kości nadgarstka.

Promień jest większy od dwóch kości w przedramieniu, a obszar najbliższy nadgarstka stanowi dystalny koniec. Promień jest najczęściej złamaną kością ramienia.

Dystalna dystalna promień występuje, gdy kość pęka około 1 cal od nadgarstka po stronie kciuka. Złamanie Collesa jest rodzajem dystalnego złamania promienia i występuje, gdy złamany kawałek kości wskazuje w górę.

Został po raz pierwszy opisany przez irlandzkiego chirurga i anatoma Abrahama Collesa w 1814 roku i nazwany jego imieniem.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Złamanie Colles'a.

Złamania Collesa są niezwykle powszechne. W Stanach Zjednoczonych złamanie Collesa jest terminem używanym w przypadku złamań dalszego dystalnego promienia. Złamania Smitha, złamania Chauffera i złamania Bartona to również typy dystalnych złamań promieniowych.

Złamanie Collesa zwykle ma miejsce, gdy ktoś pada na wyciągnięte ramię. Może również wystąpić w wyniku urazu, takiego jak wypadek samochodowy, rowerowy lub na nartach.

Wiek osoby może wpłynąć na to, czy wystąpi złamanie Collesa.

Na przykład przerwy o wysokiej intensywności spowodowane urazem są częstsze u osób w wieku 18-25 lat niż osoby starsze. Z drugiej strony, złamania spowodowane potknięciem lub upadkiem występują u osób starszych, ponieważ ich kości mogą być bardziej kruche.

Tego typu przerwy są również powszechne u starszych kobiet z osteoporozą. Stan ten osłabia kości i często występuje w późniejszym życiu. Osoba może nawet nie wiedzieć, że ma słabe kości, dopóki nie nastąpi przerwa.

Przypadki złamań Colles u osób w wieku powyżej 60 lat zdarzają się, gdy spadną z pozycji stojącej.

Osoby zagrożone przerwami, takie jak osoby starsze z osteoporozą lub osoby z problemami z równowagą, mogą nosić ochraniacze na nadgarstki. Jednakże, chociaż może to ograniczyć złamania Colles, to nie przeszkodzi im wszystkim.

Objawy

Typowe objawy złamania Collesa obejmują:

 • ból
 • obrzęk
 • siniak
 • czułość
 • nadgarstek zwisający w zdeformowany sposób

Diagnoza

 Image Image: Ashish j29 </ br>„></p> <p align=Osoba powinna skonsultować się z lekarzem, jeśli ból odczuwany w ich ramieniu wystarczy, aby powstrzymać ich od normalnego używania.

Powinni natychmiast udać się na pogotowie, jeśli doświadczą któregokolwiek z poniższych:

 • nadgarstek jest bardzo bolesny
 • nadgarstek wydaje się zdeformowany
 • nadgarstek, dłoń lub palce czują się odrętwiałe
 • palce zmieniają kolor, szczególnie blady lub biały

Jeśli nadgarstek nie jest szczególnie bolesny i nie ma deformacji, możliwe, że będzie można poczekać do następnego dnia, aby skontaktować się z lekarzem.

Wkładanie lodu do nadgarstka i utrzymywanie go w pozycji podniesionej jest zalecane, dopóki lekarz nie będzie mógł go zbadać. Pierścienie należy usunąć z palców, zanim pojawi się obrzęk.

Lekarz zapyta o aktualną historię danej osoby, aby sprawdzić, czy nie wystąpiły jakiekolwiek typowe przyczyny złamań Collesa. Następnie sprawdzą urazy otaczających nerwów i naczyń krwionośnych.

Najczęstszą techniką diagnozowania złamanych kości jest prześwietlenie. Oprócz pokazania, czy jakiekolwiek kości są złamane, prześwietlenie pokazuje, czy jakakolwiek z kości jest nie na miejscu i ile jest zepsutych kawałków.

Lekarz, który specjalizuje się w kościach, znany jako ortopeda, zazwyczaj przeprowadza leczenie.

Leczenie

Leczenie złamania Collesa ma na celu odzyskanie wszystkich złamanych kości z powrotem we właściwych miejscach i utrzymanie ich tam, dopóki się nie zagoją. Istnieje wiele różnych sposobów osiągnięcia tego. Trzy główne czynniki określają, która metoda jest stosowana:

 • charakter i zakres szkody
 • wiek osoby
 • ich poziomy aktywności

Nieoperacyjny

Jeśli kości znajdują się w dobrej pozycji i nie ma przesunięcia, prawdopodobnie można zastosować odlew gipsowy lub szynę do czasu wygojenia się kości.

Szyna jest częściej stosowana u osób starszych i osób niezbyt aktywnych oraz gdy ból jest minimalny.

Młodsze i bardziej aktywne osobniki prawdopodobnie będą miały obsadę. Gips zazwyczaj pozostaje włączony przez około 6 tygodni, a lekarz będzie monitorował proces gojenia w regularnych odstępach czasu. Nasilenie złamania określi czas między badaniami. Do oceny procesu gojenia można wykorzystać promienie X.

Jeśli kość jest tylko nieznacznie z pozycji, lekarz może wykonać technikę zwaną zamkniętą redukcją. To jest, gdy kość jest przemieszczana z powrotem na miejsce bez konieczności wykonywania nacięcia w skórze. Odlew zostanie umieszczony na ramieniu.

Chirurgiczny

Zdeformowany nadgarstek po złamaniu Colles.

Jeśli kości są znacznie przesunięte, lub występuje więcej niż dwa fragmenty, lekarz może zdecydować, że obsada nie jest wystarczająca, aby rozwiązać problem. Kiedy tak się stanie, osoba będzie potrzebować operacji.

Po przejściu na salę operacyjną chirurg może wykonać zamkniętą redukcję. Alternatywnie chirurg może wykonać nacięcie w skórze, aby wyrównać kości. Ten proces nazywa się otwartą redukcją.

Istnieje kilka alternatywnych metod utrzymywania kości w miejscu, gdy leczy:

 • Obsada
 • metalowe kołki, zwykle ze stali nierdzewnej lub tytanu
 • talerze i śruby
 • zewnętrzny stabilizator, taki jak ramka na ramieniu
 • dowolna kombinacja powyższych

Zarządzanie bólem i opieka

Ilość bólu odczuwalnego w przypadku złamań Collesa jest bardzo różna i trudna do przewidzenia.

Ból jest często umiarkowany, a lekarz może zalecać stosowanie okładów z lodu, podnoszenie ręki i przyjmowanie nie wydających leków na receptę.

Ibuprofen i acetaminofen mogą być zalecane w celu łagodzenia bólu i stanu zapalnego. Silniejszy ból może wymagać leków na receptę, takich jak opioidy.

Jeśli nałożony jest odlew, musi być cały czas suchy i konieczne będzie nałożenie na niego plastikowego przykrycia podczas mycia.

Perspektywy

Większość osób ze złamaniem Collesa całkowicie wyzdrowieje. Mogą jednak pojawić się problemy długoterminowe.

Niektóre ogólne wskazówki dotyczące pełnego odzyskiwania obejmują:

 • Odlew zostanie zdjęty po około 6 tygodniach, chociaż może ulec zmianie wcześniej, jeśli jest luźny lub uszkodzony.
 • Fizjoterapia, jeśli to konieczne, rozpocznie się kilka dni lub tygodni po odejściu odlewu lub po operacji.
 • Lekka aktywność, taka jak pływanie, może być podjęta po 1 do 2 miesiącach.
 • Energiczną aktywność, taką jak jazda na nartach, można wznowić po 3 do 6 miesiącach.
 • Prawie wszyscy ludzie ze złamaniem Collesa odczują później sztywność w nadgarstku.
 • Pełny zwrot z tego rodzaju przerwy może potrwać nawet rok.

Osteoporoza jest czynnikiem w wielu złamaniach Colles, więc osoba może być również badany pod kątem tego stanu, aby umożliwić leczenie, aby rozpocząć i zapobiec dalszym złamaniom.

Like this post? Please share to your friends: