Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Ćwiczenia szczękowe dla bólu TMJ

Stawy skroniowo-żuchwowe otwierają się, zamykają i poruszają szczęką. Te stawy są pod presją żucia, mówienia i innych ruchów. Oznacza to, że są również częstym źródłem bólu, problemów mięśni i stawów.

Przewlekły ból stawu skroniowo-żuchwowego (TMJ) gwarantuje wizytę u lekarza lub dentysty w celu oceny przyczyny. Szlifowanie zębów często odgrywa rolę, podobnie jak nawyk napinania stawu, nie zdając sobie z tego sprawy.

Bez względu na przyczynę bólu, ćwiczenia mogą pomóc złagodzić napięcie i zaoferować ulgę.

Ćwiczenia

Kilka prostych ćwiczeń może pomóc w złagodzeniu bólu TMJ. Ludzie powinni zacząć od delikatnego masowania bolesnego obszaru. Może to pomóc w zmniejszeniu napięcia i bólu. Ułatwia to również ćwiczenia stawu i mięśni, które go otaczają.

Ćwiczenia wzmacniające

Człowiek z bolesnym stawem skroniowo-żuchwowym

Ćwiczenia wzmacniające najlepiej wykonywać między zaostrzeniami TMJ. W czasie intensywnego bólu mogą nasilić ból.

Oto dwa ćwiczenia wzmacniające:

 1. Umieść kciuk pod brodą i wciśnij brodę w dół. Kontynuuj otwieranie ust przy pomocy umiarkowanej siły z kciuka, a następnie trzymaj je otwarte przez 5-10 sekund.
 2. Otwórz usta tak szeroko, jak tylko możesz. Włóż palec wskazujący między brodę i dolną wargę. Naciskaj do wewnątrz, jednocześnie zamykając usta przed oporem.

Ćwiczenia relaksacyjne

Ból TMJ jest często wynikiem stresu powodującego napięcie. Proste ćwiczenia relaksacyjne mogą pomóc.

Oto dwa ćwiczenia relaksacyjne:

 1. Powoli wdychaj, pozwalając brzuchowi, a nie klatkę piersiową, aby się rozszerzyła. Wydychaj powoli, jednocześnie utrzymując wydech tak długo, jak długo trwa inhalacja. Powtórz 5-10 razy.
 2. Siedząc lub leżąc w wygodnie podpartej pozycji, napnij i uwolnij napięcie z każdego mięśnia w twoim ciele. Zacznij od stóp i pracuj w górę do głowy.

To drugie ćwiczenie jest progresywnym ćwiczeniem relaksacyjnym, aby pomóc ludziom uświadomić sobie obszary napięcia. Może także wyposażyć ich w umiejętności świadomego uwalniania tego napięcia.

Ćwiczenia rozciągające

Ćwiczenia rozciągające mogą pomóc w bólu TMJ podczas zaostrzenia. Zmniejszają napięcie mięśni i stawów, oferując długoterminową ulgę:

 1. Umieść czubek języka na dachu ust. Otwórz usta tak szeroko, jak tylko możesz, i przytrzymaj przez 5-10 sekund.
 2. Umieść czubek języka na dachu ust. Wysunąć dolną szczękę tak daleko, jak to możliwe, a następnie z powrotem w miarę możliwości. Przytrzymaj przez 5-10 sekund w każdej pozycji.
 3. Powoli i równomiernie otwórz usta tak szeroko, jak będzie ono wygodnie otwierać, z językiem w pozycji neutralnej. Przytrzymaj przez 5-10 sekund, a następnie zamknij usta. Następnie otwórz lekko usta i przesuwaj żuchwę w tył iw przód 5-10 razy.
 4. Zamknij buzię. Z głową skierowaną na wprost, spoglądaj w prawo tylko oczami. Rozciągnij dolną szczękę w lewo i przytrzymaj przez 5-10 sekund. Powtórz po przeciwnej stronie.
 5. Umieść między przednimi zębami cienki przedmiot, taki jak ołówek lub pędzel. Przesuń dolną szczękę do przodu tak, aby przedmiot spoczął pomiędzy tylnymi zębami a przednimi zębami. Przytrzymaj przez 20 sekund.

Gdy piąte ćwiczenie staje się łatwiejsze, ludzie mogą używać szerszych przedmiotów do oddzielania przednich i tylnych zębów.

Inne sposoby radzenia sobie z bólem TMJ

zgryz w nocy

Jeśli ból TMJ jest spowodowany przez zwieranie lub zaciskanie zębów, może pomóc opiekun nocny. Mimo, że są one dostępne bez recepty, dopasowany zaprojektowany przez dentystę zapewnia lepszą ochronę i większą wytrzymałość.

Inne strategie, które mogą zmniejszyć ból TMJ obejmują:

 • Nakładanie kostki lodu na dotknięte obszary przez 20 minut. Niektórzy uważają, że naprzemienne ciepło i lód, 15 minut i 15 minut przerwy, zapewnia jeszcze większą ulgę.
 • Stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), takich jak ibuprofen, zapewnia tymczasową ulgę.
 • Masowanie mięśni szyi i głowy, aby kontrolować napięcie promieniowane z TMJ.
 • Kontrolowanie stresu i niepokoju. Niepokój psychiczny może spowodować, że ludzie będą napinać mięśnie bez myślenia, co jeszcze bardziej pogorszy ból. Może również powodować szlifowanie zębów.

Medytacja i terapia mogą pomóc w opanowaniu stresu i lęku. Jeśli strategie stylu życia nie działają, leki przeciwlękowe mogą być odpowiednie.

U osób, u których ból TMJ nie jest dobrze kontrolowany za pomocą środków domowych, szyna stabilizacyjna może zmniejszyć ból i ustabilizować staw.

W niektórych przypadkach inną operacją jest korekcja szczęki. Procedury te nie mogą być odwrócone i mogą być bolesne, więc osoby z bólem TMJ powinny najpierw wypróbować inne środki.

Dla osób, których ból TMJ jest spowodowany brakiem lub złamaniem szczęk, implanty szczęki mogą przynieść ulgę.

Botox nie jest obecnie zatwierdzony do stosowania w leczeniu bólu TMJ. Obecnie prowadzone są badania mające na celu wyjaśnienie, czy Botox jest realną opcją leczenia.

Boxtox to kliniczna wersja toksyny botulinowej typu A, która paraliżuje mięśnie. Okazało się obiecujące w leczeniu innych schorzeń, a niektórzy lekarze uważają, że może on działać w leczeniu bólu TMJ.

Przyczyny

Staw skroniowo-żuchwowy jest zawałem i przesuwem. Tarcza amortyzuje złącze, umożliwiając obracanie, przesuwanie, zamykanie i otwieranie szczęki. Problemy z mięśniami otaczającymi stawy, z dyskiem, który go poduszkuje, lub z samym stawem mogą powodować ból.

Ból TMJ jest często przejściowy. W innych przypadkach przychodzi w formie zaostrzeń, które znikają, a następnie powracają. Ból TMJ może być również przewlekły i postępujący.

Najczęstsze przyczyny bólu obejmują:

 • zwichnięty staw
 • problemy z wyrównaniem zębów i szczęk
 • artretyzm
 • napięcie mięśni
 • szlifowanie lub zaciskanie zębów

Osoby z bólem TMJ często słyszą dźwięk kliknięcia, gdy ruchy stawów.Zdiagnozowanie źródła wszelkich kliknięć, a także przyczyny bólu, jest kluczem do stworzenia planu leczenia.

Zapobieganie

Właściwa opieka stomatologiczna może pomóc w zapobieganiu bólowi TMJ poprzez utrzymanie wyrównania zębów. Ubytki, zepsute lub brakujące zęby oraz zapalenie dziąseł mogą pogarszać ból.

ojciec i córka czyszczenia zębów

Ludzie powinni myć zęby i czyścić je zębami i dążyć do wizyty u dentysty co 6 miesięcy, chyba że zalecono inaczej. Ludzie powinni zawsze informować swojego dentystę, jeśli mają ból TMJ.

Niektóre inne metody zapobiegania bólowi TMJ obejmują:

 • unikanie gumy do żucia, taffy i innych bardzo trudnych do pogryzienia lub twardych pokarmów
 • jedzenie miękkich pokarmów, szczególnie jeśli są podatne na ból TMJ
 • nie żuje jamy ustnej ani języka

Ważne jest również żucie przy użyciu obu stron ust. Niektórzy ludzie z bólem TMJ unikają żucia z jednej strony z powodu bólu. Z czasem pogarsza to ból.

Like this post? Please share to your friends: