Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Codzienna cola „zwiększa ryzyko zachorowania na raka” z powodu karmelowego zabarwienia

Proces chemiczny podczas produkcji barwnika karmelowego stosowanego w napojach bezalkoholowych, takich jak cola, powoduje powstawanie czynników rakotwórczych, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka powyżej dopuszczalnego progu jednego dodatkowego przypadku na każde 100 000 osób spożywających napoje, sugeruje analiza.

cola i lód

Odpowiednie testy laboratoryjne przeprowadzone przez Consumer Reports na 11 różnych napojach bezalkoholowych, po raz pierwszy zgłoszone w ubiegłym roku, z analizą średniego spożycia przez Amerykanów, naukowcy odkryli, że jeden dzień może wystarczyć, aby narazić ich na potencjalnie rakotwórcze poziomy związku chemicznego znany jako 4-MEI (skrót od 4-metyloimidazolu).

Potencjalny czynnik rakotwórczy powstaje podczas produkcji znanego karmelowego koloru dodawanego do wielu powszechnie spożywanych napojów.

Ustawa w Kalifornii wymaga, aby napoje zawierały etykiety ostrzegawcze, jeśli zawierają wystarczającą ilość 4-MEI, aby stanowić nadwyżkę ryzyka zachorowania na raka na więcej niż 1 przypadek na każde 100 000 narażonych osób (ekspozycja 29 mcg 4-MEI każdego dnia).

Testy przeprowadzone na 110 próbkach marek sodowych przeprowadzone przez badaczy z Consumer Reports, prowadzone przez zespół z Johns Hopkins Centre for Livable Future w Baltimore, MD, wykazały, że napoje zawierają poziomy w zakresie od 9,5 mcg na litr (mcg / L) do 963 mcg / L.

Koncentracje 4-MEI różniły się znacznie w zależności od marki sodowej i stanu zakupu, podsumowali naukowcy, „ale generalnie byli zgodni w odniesieniu do partii tego samego napoju zakupionego w tym samym stanie / obszarze.”

Dodają: „Rutynowa konsumpcja niektórych napojów może spowodować ekspozycję na 4-MEI większą niż 29 mcg dziennie” – poziom, który uruchamia nowy przypadek raka u 100 000 osób spożywających napój, toksyczność ustaloną w poprzednich badaniach na myszach i szczury prowadzone przez Narodowy Program Toksykologii USA.

Naukowcy twierdzą, że nie ma wystarczającej ilości danych z poszczególnych próbek napojów, aby zalecić jedną markę w stosunku do innej pod względem narażenia na działanie rakotwórcze, ale sugerują: „Wydaje się, że państwowe standardy regulacyjne skutecznie zmniejszają narażenie na działanie czynników rakotwórczych w niektórych napojach”.

Główny autor badania Tyler Smith, oficer programowy z Centrum Johns Hopkins for Livable Future, mówi, że poziomy 4-MEI mogą „różnić się zasadniczo w próbkach, nawet w przypadku tego samego rodzaju napoju.” Smith wyjaśnia:

„Na przykład w przypadku dietetycznych coli niektóre próbki miały wyższe lub bardziej zmienne poziomy związku, podczas gdy inne próbki miały bardzo niskie stężenia.”

W próbkach laboratoryjnych Malta Goya miała najwyższe stężenie 4-MEI, podczas gdy Coca-Cola wytwarzała najniższą wartość.

Kalifornia wymieniła 4-MEI jako czynnik rakotwórczy w 2011 r., W ramach Ustawy o bezpieczeństwie wody pitnej i toksycznego egzekwowania prawa z 1986 r. – lepiej znana jako Propozycja 65. Autorzy twierdzą, że ich wyniki sugerują, że „odpowiednia może być federalna regulacja 4-MEI w kolorze karmelu. „

Różnorodność nawyków związanych z piciem coli

Aby oszacować narażenie konsumentów na potencjalny czynnik rakotwórczy, naukowcy pobrali odczyty laboratoryjne i przeanalizowali zużycie napojów bezalkoholowych za pomocą danych z badania National Health and Nutrition Survey (NHANES).

Dane z tego badania obejmowały ogólne wzorce zdrowotne i żywieniowe w latach 2003-2010 dla dziesiątek tysięcy amerykańskich dzieci i dorosłych w wieku od 3 do 70 lat.

Autorzy mówią: „Przeanalizowaliśmy zużycie wszystkich napojów gazowanych, a następnie skategoryzowaliśmy sodę na pięć wzajemnie wykluczających się kategorii: 1) cola, 2) dietetyczna cola, 3) piwo korzenne, 4) pieprzowa cola i 5) inna (bez diety) Cola.”

Stwierdzili, że odsetek osób spożywających każdy rodzaj napoju bezalkoholowego jest zróżnicowany, przy czym „cola jest najbardziej popularna, a piwo korzenne i pieprzowe są najmniej popularne”.

Młodzież i młodzież spożywali najwięcej napojów bezalkoholowych w porównaniu z małymi dziećmi i starszymi osobami. Średnie spożycie jakiejkolwiek sody to:

  • Od 550 do 1070 mililitrów pijanych każdego dnia przez 16-20-latków
  • Od 457 do 864 mililitrów pijanych każdego dnia przez 45- do 64-latków.

Dożywotnie ryzyko raka

„Badanie miało na celu odpowiedź na kluczowe pytanie”, mówi dr Urvashi Rangan, dyrektor wykonawczy centrum bezpieczeństwa żywności i zrównoważonego rozwoju w raportach konsumenckich: „Ile sody konsumują przeciętnie amerykańscy konsumenci?”

„Ta nowa analiza podkreśla nasze przekonanie, że ludzie spożywają znaczne ilości sody, które niepotrzebnie podnoszą ryzyko zachorowania na raka w ciągu całego życia” – mówi dr Rangan.

Dodaje: „Jesteśmy przekonani, że producenci napojów i rząd powinni podjąć kroki konieczne dla ochrony zdrowia publicznego”.

„Kalifornia już zrobiła ważny krok, ustalając próg” – mówi dr Rangan.

Dr Keeve Nachman jest starszym autorem badań i dyrektorem programu produkcji żywności i zdrowia publicznego w Johns Hopkins Centre for Livable Future.

Również doktor Nachman, adiunkt w Szkole Zdrowia Publicznego Johns Hopkins Bloomberg:

„Konsumenci napojów bezalkoholowych narażeni są na możliwe do uniknięcia i niepotrzebne ryzyko zachorowania na raka ze składnika, który jest dodawany do tych napojów wyłącznie w celach estetycznych.

Ta niepotrzebna ekspozycja stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego i rodzi pytania dotyczące dalszego stosowania karmelu w sodzie. „

ConsumerReports.org wyprodukowało film z informacjami o 4-MEI w napojach gazowanych.

Codzienne spożywanie napojów słodzonych cukrem jest szeroko związane z cukrzycą i otyłością, ale mniej znane to link do dziewcząt rozpoczynających swoje okresy wcześniej i narażonych na większe ryzyko raka piersi.

Like this post? Please share to your friends: