Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co trzeba wiedzieć o swędzących dziąsłach?

Istnieje wiele powodów, dla których dziąsła mogą swędzić, od reakcji alergicznej na problemy z zębami. Jakie są możliwe przyczyny i czy swędzące dziąsła są wczesnym sygnałem ostrzegawczym, który może pomóc w zapobieganiu innym problemom zdrowotnym?

Dziąsła są tkanką miękką otaczającą zęby, które zapewniają uszczelnienie wokół każdego zęba. Zdrowe dziąsła są niezbędne do ochrony zębów, a świąd jest często oznaką, że bakterie nagromadziły się między zębami i dziąsłami.

Swędzące dziąsła są zwykle łatwe do leczenia, a dobra higiena jamy ustnej może zapobiec większości problemów.

W niektórych przypadkach swędzenie może być oznaką poważniejszego problemu, takiego jak choroba dziąseł, więc dana osoba powinna odwiedzić dentystę, jeśli objawy utrzymują się.

Objawy

Męski dentysta z żeńskim pacjentem, patrzeje promieniowanie rentgenowskie jej zęby i dziąsła.

Swędzące dziąsła mogą mieć wiele różnych przyczyn, więc inne objawy mogą pomóc w ustaleniu dokładnego problemu:

  • Swędzenie, które dotyka również dachu jamy ustnej może być uczuleniem.
  • Czerwone, podrażnione lub zapalne dziąsła mogą wskazywać na pierwsze etapy choroby dziąseł.
  • Ból, ból lub obrzęk mogą być wynikiem urazu lub ropnia zęba.

Dziąsła, które lekko krwawią przez krótki czas, są powszechne, na przykład gdy ktoś zaczyna po raz pierwszy czyścić nicią dentystyczną.

Jednak regularne krwawienie może być oznaką podstawowej troski, którą dentysta powinien sprawdzić.

Możliwe przyczyny

Częstą przyczyną swędzenia dziąseł jest odkładanie się płytki nazębnej na zębach i dziąsłach. Plaque to lepki film znaleziony na zębach, zawierający bakterie, które rozkładają niektóre z prostych cukrów występujących w żywności i napojach.

Jeśli płytka nazębna narasta i pozostaje na zębach wystarczająco długo, może zacząć twardnieć w kamień nazębny, którego nie można usunąć za pomocą nici dentystycznej lub szczoteczki do zębów.

Tatar poniżej linii dziąseł może spowodować podrażnienie i zapalenie dziąseł. Ten wczesny etap choroby dziąseł nazywa się zapaleniem dziąseł.

Łagodna reakcja alergiczna może powodować swędzenie jamy ustnej. Jeśli ktoś ma katar sienny, może również cierpieć na zespół alergii jamy ustnej (OAS), który powoduje swędzenie lub obrzęk ust, twarzy, języka lub gardła po spożyciu surowych owoców lub warzyw.

Zęby i dziąsła są wrażliwe na zmiany hormonalne. W przypadku kobiet i dziewcząt doświadczających dojrzewania, ciąży lub menopauzy zmiany hormonalne mogą powodować swędzenie dziąseł lub zwiększać ryzyko choroby dziąseł.

Jeśli ktoś doznał urazu zębów, dziąseł lub jamy ustnej, mogą odczuwać swędzenie, ponieważ cięcia lub zmiany zaczynają się goić.

Bruksizm jest medycznym terminem szlifowania zębów. Szlifowanie może spowodować uszkodzenie zębów i dziąseł, w tym ścieranie szkliwa lub cofających się dziąseł.

Suchość w ustach może być częstą przyczyną swędzenia dziąseł. Organizm powinien naturalnie wytwarzać wystarczającą ilość śliny, aby utrzymać wilgotność w ustach, ale pewne schorzenia, leki lub pokarmy mogą temu zapobiec, powodując uczucie suchości. Picie dużej ilości wody przez cały dzień powinno szybko zatrzymać swędzenie dziąseł.

Mniej powszechne przyczyny swędzących dziąseł to:

  • ząbkowanie u młodszych dzieci
  • ząbkowanie u osób dorosłych w wieku od 17 do 21 lat, gdy zwykle pojawiają się zęby mądrości
  • rany rakowe, opryszczka jamy ustnej lub infekcje wirusowe, które mogą wpływać na dziąsła
  • ropnie zęba

Zła higiena jamy ustnej jest podstawową przyczyną wielu przypadków swędzenia dziąseł, ponieważ zęby i dziąsła nie są wystarczająco czyste, a płytka nazębna gromadzi się.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak dbać o zęby i dziąsła, o leki stosowane w domu i kiedy szukać leczenia.

Opcje leczenia i ulgi

Drewniana szczoteczka do zębów, roślina mięty, szklany garnek soli i szklana butelka przezroczystego płynu, na drewnianym stole. Składniki do płukania jamy ustnej naturalnej soli.

Jest kilka prostych rzeczy, które ludzie mogą od razu wykonać w domu, aby złagodzić swędzenie i podrażnienie dziąseł:

  • mycie zębów, nitkowanie zębów i stosowanie płynów do płukania antybakteryjnego
  • płukanie jamy ustnej roztworem soli
  • przyjmowanie leku przeciwhistaminowego dostępnego bez recepty, jeśli swędzenie jest spowodowane przez alergię

Osoba powinna zobaczyć swojego dentystę, jeśli swędzenie utrzymuje się lub jeśli występują inne objawy. Kontrolowanie stanu zapalnego i infekcji jest kluczem do powstrzymania swędzenia dziąseł.

Kiedy iść do lekarza lub dentysty

Ważne jest, aby zobaczyć dentystę, jeśli objawy utrzymują się, ponieważ pierwszy etap choroby dziąseł lub zapalenie dziąseł można zwykle kontrolować i leczyć łatwo. Dentysta będzie mógł doradzić w zakresie zmian diety i stylu życia oraz zapewnić początkową opiekę, np. Profesjonalne czyszczenie.

Dentysta lub higienista dentysta będą musieli usunąć kamień nazębny, ponieważ nie można tego zrobić w domu. Ten proces jest określany jako skalowanie.

Nie ma jednoznacznego testu na OAS, ale ktoś powinien być w stanie stwierdzić, czy go ma, wykonując test alergii skórnej na pyłki lub omawiając historię ich objawów z lekarzem.

Unikanie jakichkolwiek surowych owoców lub warzyw, które wydają się wywoływać reakcję lub obieranie ich przed jedzeniem, powinno pomóc.

Jeśli urazy w jamie ustnej lub bruksizm powodują swędzące dziąsła, noszenie dostosowanej osłony na usta, która zapobiega szlifowaniu zębów, jest prawdopodobnie najlepszą opcją zapobiegania dalszemu uszkodzeniu zębów i dziąseł.

Zapobieganie

Kobieta szczotkuje jej zęby przed lustrem w łazience, włosy owinięte w ręcznik.

Najważniejszym sposobem zapobiegania swędzącym dziąsłom i problemom z nimi związanym jest utrzymywanie czystości zębów i dziąseł.

Dobra higiena jamy ustnej może zapobiec wielu problemom zdrowotnym, a utrzymanie zębów w czystości nie jest łatwe.

American Dental Association zaleca mycie zębów przez 2 minuty pastą z fluorem dwa razy dziennie i czyszczenie zębów między zębami raz dziennie. Płyny do płukania ust mogą być pomocne dla osób, które często mają problemy z bólem dziąseł lub infekcjami.

Palenie może negatywnie wpłynąć na zdrowie jamy ustnej, w tym na zabarwienie zębów lub spowolnienie procesu gojenia. Badania sugerują, że palenie może również zwiększać ryzyko choroby dziąseł, co może być sygnalizowane przez swędzące dziąsła.

W rezultacie rzucenie palenia może być dobrym krokiem zapobiegawczym.

Perspektywy

Swędzące dziąsła często stanowią dobre wczesne ostrzeżenie o potencjalnym problemie, takim jak choroba dziąseł. Zmiany hormonalne, nowe leki lub reakcja alergiczna mogą powodować swędzenie dziąseł.W rezultacie stan może być tymczasowy lub łatwy do leczenia w domu.

Jeśli ktoś jest zaniepokojony lub ma objawy, które trwają dłużej niż kilka dni po leczeniu w domu, powinien skonsultować się z dentystą.

Zęby często zwracają większą uwagę niż dziąsła, ale dbanie o dziąsła poprzez regularne szczotkowanie i nitkowanie oraz o kontrolowanie zmian i podrażnień jest kluczem do dobrego ogólnego zdrowia jamy ustnej.

Like this post? Please share to your friends: