Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Brodarczyca intradukcyjna: co powinieneś wiedzieć

Brodarczek śródpodowy jest nienowotworowym wzrostem, który występuje w kanałach mlecznych piersi. Może to być samotny wzrost (samodzielnie) lub wielokrotność.

Pojedynczy brodawczak śródpodowy jest pojedynczym guzem, który pojawia się w pobliżu brodawki, w największym przewodzie mlecznym.

Objawy izolacyjnego brodawczaka szyjki macicy obejmują wyładowanie brodawek sutkowych, które może być klarowne lub krwawe, oraz guzek za lub tuż obok brodawki sutkowej.

Ten stan występuje głównie u kobiet, ale może występować u mężczyzn, choć rzadko. Kobieta karmiąca piersią może zauważyć niewielką ilość krwi w jej mleku.

Wiele brodawczaków wewnątrzprzewodowych jest mniejszych i pojawia się w mniejszych kanałach mlecznych, dalej od brodawki sutkowej. Ponieważ są one mniejsze i znajdują się głębiej w piersi, guzki mogą być trudniejsze do odczuwania. Są również mniej podatne na wyładowanie brodawek sutkowych niż samotny brodawczak śródpodowy.

Brodawczaki intradukcyjne najczęściej dotykają kobiety w wieku od 35 do 55 lat.

Objawy brodawczaka wewnątrzprzewodowego mogą przypominać raka piersi lub inne stany. Z tego powodu ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem, jeśli zauważone zostaną jakiekolwiek zmiany w piersi, w tym guzki, wydzielina z sutków, ból lub swędzenie.

Diagnoza

[pracownik opieki zdrowotnej pomagający kobiecie korzystać z maszyny mammograficznej]

Rozpoznanie brodawczaka wewnątrzprzewodowego osiąga się poprzez:

 • USG piersi
 • mammografia

Obrazy pobrane z tych testów mogą określić:

 • Rozmiar: zabieg może się różnić w zależności od rozmiaru brodawczaka.
 • Lokalizacja: Niektóre brodawki mogą być trudne do zauważenia gołym okiem.
 • Inne problemy: sprawdzenie wszelkich innych nieprawidłowości jest ważną częścią postawienia diagnozy i wykluczenia innych problemów.

Biopsję można wykonać w celu zbadania komórek w brodawczaku. Pomaga to wykluczyć inne stany, takie jak nietypowy rozrost przewodowy i nowotwór przewodowy in situ. Oba te schorzenia obejmują nieprawidłowe lub przedrakowe komórki w kanałach mlecznych i zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi w przyszłości.

Leczenie

Brodawczak śródpodowy jest zwykle usuwany podczas operacji piersi. Proces jest prosty i działa w następujący sposób:

 1. Wzrost i uszkodzona część kanału mlecznego są usuwane.
 2. Nieuszkodzone obszary piersi pozostają nienaruszone.
 3. Chirurgia odbywa się w znieczuleniu ogólnym.

Ponieważ część kanału mlecznego jest usunięta, operacja brodawczaka dokanałowego może powodować problemy z karmieniem piersią. Jeśli kobieta karmi piersią lub planuje to zrobić w przyszłości, powinna omówić to ze swoim chirurgiem. W przypadku kobiet, które obecnie karmią piersią, powinny porozmawiać z konsultantem laktacyjnym.

Rak piersi

[lekarze wykonujący operację piersi]

Brodacze intradukcyjne nie są rakiem piersi, a posiadanie jednego nie oznacza, że ​​zachoruje na raka piersi. Jednak, według National Cancer Institute, posiadanie wielu brodawczaków może zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi.

Opublikowane wyniki badań sugerują, że większość brodawczaków wewnątrzprzewodowych nie jest nowotworowa, ale odsetek (17%) okazał się rakowy.

Inne badanie wykazało, że 21 procent brodawczaków wewnątrzprzewodowych zawiera nieprawidłowe komórki. Z powodu nawet niewielkiego ryzyka wystąpienia nowotworu (raka) brodawki należy usunąć chirurgicznie i poddać biopsji.

Jeśli dana osoba została zdiagnozowana z wieloma brodawkami wewnątrzprzewodowymi, nawet jeśli stwierdzono, że komórki są łagodne, to oni i ich lekarz powinni omówić czynniki ryzyka raka piersi i harmonogram badań przesiewowych.

Rokowanie

Jeśli komórki wewnątrz brodawczaka wewnątrzprzewodowego nie są rakowe, perspektywy są zwykle dobre po usunięciu wzrostu.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowych lub nowotworowych komórek, możliwe terapie mogą obejmować leki na raka piersi, dodatkową operację piersi i częstsze mammogramy.

Zapobieganie

Niestety, nie ma żadnego znanego sposobu, aby całkowicie zapobiec brodawczakowi. Jednak istnieją pewne środki zapobiegawcze, które kobiety mogą podjąć, aby upewnić się, że brodawczak jest szybko diagnozowany i leczony:

 • Egzaminy piersi: regularne wizyty u lekarza w celu wykonania okresowych badań piersi zwiększają prawdopodobieństwo wczesnego wykrycia brodawczaków lub innych problemów z piersi.
 • Samobadanie: kobiety mogą badać same swoje piersi. Lekarz może wyjaśnić technikę i na co zwrócić szczególną uwagę.
 • Badania przesiewowe: Mammogramy i regularne badania przesiewowe znacznie zwiększają prawdopodobieństwo zapobiegania, diagnozowania i ostatecznie leczenia problemów z piersiami.

Lekarz powinien jak najszybciej sprawdzić wszelkie obawy dotyczące zdrowia piersi.

PLMedBook