Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co powoduje ciemne sutki?

Piersi danej osoby będą się zmieniać wraz z upływem czasu z powodu naturalnych zdarzeń, które obejmują okres dojrzewania i ciążę. Same sutki nie zmieniają koloru, ale okrągły obszar skóry, który otacza każdy sutek, znany jako otoczka, może się zmienić.

Przez większość czasu zmiany koloru otoczki są łagodne. Jednak zdarzają się sytuacje, w których zmiana koloru sutków wymaga pomocy lekarskiej. Przyczyny powstawania ciemnych sutków obejmują:

 • Doustne środki antykoncepcyjne
 • pokwitanie
 • ciąża
 • włosy wokół sutków
 • miesiączka
 • karmienie piersią
 • nowotwór

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o każdej z tych okoliczności, które mogą doprowadzić do ciemnienia brodawek.

1. Doustne środki antykoncepcyjne

Osoba z ciemnymi sutkami w pełnym ubraniu, zakrywająca piersi rękami.

Tabletki antykoncepcyjne zawierają syntetyczne wersje hormonów estrogenu i progesteronu. Przyjmowanie tych tabletek może pomóc w zapobieganiu niechcianej ciąży.

Tabletki antykoncepcyjne mogą wpływać na organizm w podobny sposób jak inne zmiany hormonalne. Mogą powodować ściemnienie obszaru wokół brodawek sutkowych, ale powinno to ustąpić, gdy osoba przestanie przyjmować pigułkę.

Pigułki antykoncepcyjne mogą również powodować melasma, czyli powstawanie brązowych lub szarych, pigmentowanych łat.

2. Dojrzewanie

Stężenie estrogenu podnosi się w okresie dojrzewania, gdy jajniki uwalniają hormon. Ten skok estrogenu powoduje, że piersi rozwijają się.

Sutki mogą ulegać zmianom, które zwykle obejmują ciemnienie i podniesienie z otaczającej skóry w miarę wzrostu piersi.

3. Ciąża

Gdy płód rośnie w macicy, piersi zaczynają się przygotowywać do dziecka, które wkrótce się urodzi.

Ciało produkuje dodatkowy estrogen i progesteron, aby pomóc w przygotowaniu do produkcji mleka w celu karmienia noworodka. Piersi zmieniają się, gdy dochodzi do produkcji hormonów.

Podczas ciąży można zauważyć, że piersi stają się obolałe i puchną. Sutki będą również ciemnieć, co prawdopodobnie pomoże dziecku zidentyfikować źródło pożywienia.

Ciemniejsze sutki w ciąży są tymczasowe. Po ciąży i karmieniu piersią sutki znów się rozjaśnią.

4. Karmienie piersią

dziecko karmione piersią.

Jak opisano powyżej, karmienie piersią powoduje wiele zmian, w tym ciemniejsze sutki.

Naukowcy uważają, że plackowate mogą przyciemnić, aby pomóc noworodkowi zatrzasnąć się na piersiach matki. Ale wahania hormonalne, które umożliwiają produkcję mleka, prawdopodobnie również spowodują zmianę koloru sutków.

Noworodki mają bardzo słaby wzrok, a ciemne sutki mogą być ewolucyjnym sposobem pomagania noworodkom w znalezieniu źródła pożywienia. Sutki powrócą do poprzedniego koloru po zakończeniu karmienia piersią.

5. Włosy wokół sutków

Nierzadko zdarza się, że osoba ma małe włosy, które rosną wokół sutków. Te małe włosy mogą być ciemniejsze niż niektóre inne włosy na ciele osoby.

Ciemne włosy mogą sprawiać, że sutki stają się ciemniejsze, gdy zbliżają się do sutków.

6. Miesiączka

Miesiączka jest naturalną częścią cyklu reprodukcyjnego. Jajniki przygotowują się do uwolnienia jaja do zapłodnienia podczas tego cyklu.

Z kolei piersi doświadczają zmian w różnych punktach cyklu miesiączkowego. Zmiany te występują, ponieważ proces menstruacyjny jest napędzany przez zmiany poziomu hormonów w organizmie.

Piersi również ulegną zmianie podczas owulacji. Piersi mogą stać się miękkie lub puchnąć wraz ze zmianą poziomu hormonów. Podobnie, dana osoba może zauważyć, że sutki stają się ciemniejsze podczas cyklu.

7. Rak

Kobieta w biurze kobiece doktor w dyskusji

Choroba Pageta piersi jest rzadką postacią raka, która rozpoczyna się w okolicy brodawki sutkowej.

Wczesne objawy choroby Pageta obejmują ciemnienie koloru sutków oraz inne oznaki i objawy, które obejmują:

 • spłaszczony sutek
 • żółta lub krwawa wydzielina z brodawki sutkowej
 • łuszcząca się lub gruba, chrupiąca skóra wokół sutka
 • swędzenie lub mrowienie wokół brodawki

Ludzie mogą rozwinąć ten nowotwór w dowolnym momencie swojego życia po okresie dojrzewania. Jednak częściej występuje u osób starszych niż u osób młodszych.

Jeśli dana osoba ma jakiekolwiek oznaki tego raka, powinna skonsultować się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe.

Kiedy iść do lekarza

Ludzie widzą naturalne zmiany w sutkach i piersiach, gdy ich ciała rozwijają się i starzeją. Wiele zdarzeń życiowych, takich jak miesiączka, ciąża i karmienie piersią, może spowodować ciemnienie sutków.

Należy jednak zauważyć lekarza, jeśli zauważy się którykolwiek z poniższych objawów:

 • peeling
 • łuszczenie
 • tylko jeden sutek zmienia kolor
 • swędzenie
 • czerwień
 • grudki

Jeśli ktoś podejrzewa, że ​​jest w ciąży, powinien natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Na wynos

Brodawki naturalnie zmieniają kolor w czasie i ze względu na wiele różnych zdarzeń biologicznych w życiu człowieka. Zmiana koloru nic nie martwi, a sutki zwykle rozjaśnią się ponownie po wystąpieniu normalnych zmian w ciele.

Osoba powinna skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć podstawowe przyczyny i uzyskać leczenie, jeśli ciemnienie w sutek towarzyszy innym objawom niezwiązanym z normalnymi zdarzeniami.

Like this post? Please share to your friends: