Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co trzeba wiedzieć o czerniaku stóp

Czerniak stóp to rodzaj raka skóry, który atakuje stopy. Może pojawić się w dowolnym miejscu stopy, w tym podeszwie lub pod paznokciem. Rozpoczyna się w typie komórki skóry zwanej melanocytem.

Te komórki znajdują się w najwyższej warstwie skóry. Są odpowiedzialni za produkcję melaniny, ciemnego pigmentu, który pomaga przesłonić organizm przed szkodliwym działaniem światła ultrafioletowego.

Czerniak stóp jest często leczony we wczesnym stadium, ale często jest diagnozowany późno, ponieważ ludzie go nie zauważają. Jeśli rozprzestrzenia się, może zagrażać życiu.

Szybkie fakty dotyczące czerniaka stopy

 • Czerniak stóp jest rzadką, ale poważną postacią raka skóry.
 • Stanowi 1% przypadków raka skóry, ale więcej zgonów spowodowanych rakiem niż jakikolwiek inny rodzaj raka skóry.
 • Między stopą występuje od 3 do 15 procent czerniaków.
 • Pierwszym objawem w większości przypadków czerniaka stopy jest zmienny lub niezwykły kret.
 • Sprawdź objawy za pomocą akronimu CUBED. Czy jest barwny, niepewny, krwawiący, powiększony, czy jest opóźnienie w gojeniu zmian?

Co to jest czerniak stóp?

Czerniak

Czerniak stóp to rodzaj raka, który atakuje komórki skóry w stopie. W przypadku raka komórki rosną zbyt szybko i nie umierają tak, jak robią to zdrowe komórki.

Czerniak nie jest jedynym typem raka skóry. Stanowi tylko 1 procent przypadków raka skóry, ale odpowiada za największą liczbę zgonów z powodu raka skóry. Między stopą występuje od 3 do 15 procent czerniaków.

Rodzaje

Różne typy czerniaka mogą pojawić się na stopach i pod paznokciami stóp.

Acern Lentiginous Melanoma (ALM): Około połowa przypadków czerniaka, które pojawiają się na stopach, jest tego typu. ALM wyrasta jednakowo na wszystkie typy skóry, ale pojawia się częściej na ciemniejszej skórze. We wczesnych etapach może być trudny do zauważenia, przedstawiając jako lekką plamę przebarwienia skóry.

Czerniak guzkowy (NM): Jest to pigmentowana lub barwna zmiana, która wydaje się mieć małe guzki, gdy jest oglądana gołym okiem. NM to typ, który najprawdopodobniej dotyczy starszych pacjentów.

Powierzchowny czerniak rozprzestrzeniający się (SSM): SSM jest najczęstszym czerniakiem. Rośnie na zewnątrz, nie na zewnątrz, w kierunku narządów i układów organizmu. Najczęściej występuje na górnej powierzchni stopy.

Amelanotyczny czerniak: nie mają one barwy i mogą wyglądać jak mięso. W rezultacie często są błędnie diagnozowane jako łagodniejsze schorzenia, takie jak wrzody.

Różne typy czerniaków mogą mieć podobne cechy. Dokładny typ może być potwierdzony tylko pod mikroskopem lub testami laboratoryjnymi.

Objawy

Pierwszą oznaką czerniaka jest często zmiana rozmiaru, kształtu, koloru lub tekstury istniejącego pieprzyka.

Większość ludzi ma znamiona, a większość z nich jest nieszkodliwa, ale identyfikacja zmian jest kluczowa dla wczesnego wykrycia czerniaka. Dotyczy to wszelkich nietypowych ran, grudek, przebarwień lub oznakowań na powierzchni skóry.

Większość czerniaków ma czarny lub niebiesko-czarny obszar. Czerniak może pojawić się jako nowy lub niezwykły kret.

Dwa akronimy mogą pomóc Ci zapamiętać, na co zwracać uwagę.

Skrót ABCDE zapewnia przydatny sposób na ogólne zapamiętanie oznak czerniaka.

 • Asymetria: Jedna połowa zmiany nie jest identyczna z drugą.
 • Obramowanie: zmiana ma nieregularną, nierówną lub niewyraźną granicę.
 • Kolor: zmiana jest więcej niż jeden kolor.
 • Średnica: zmiana ma średnicę większą niż 6 mm.
 • Ewolucja: zmiana zmienia się pod względem wielkości, kształtu lub koloru.

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy zlecić skórze sprawdzenie przez lekarza.

Czerniak stóp występuje zwykle na podeszwie lub pod paznokciem, ale może pojawić się w dowolnym miejscu stopy lub kostki. Nowy akronim, szczególnie dla czerniaka stopy, to CUBED:

 • Barwione: zmiana ma inny kolor niż normalna.
 • Niepewne: Uszkodzenie nie ma określonej diagnozy.
 • Krwawienie: zmiana na stopie lub pod paznokciem krwawi lub wypływa płyn.
 • Powiększenie: Uszkodzenie lub wrzód, który rośnie lub nasila się pomimo leczenia.
 • Opóźnienie: jakiekolwiek uszkodzenie, które trwa dłużej niż 2 miesiące, aby go zagoić.

Inne objawy ostrzegawcze czerniaka stopy to:

 • ból, który nie leczy
 • pigment rozprzestrzeniający się od granicy zmiany do otaczającej skóry
 • zaczerwienienie lub nowy obrzęk poza granicą zmiany
 • zmiany w odczuwaniu, takie jak swędzenie, tkliwość lub ból
 • zmiana powierzchni kretu, w tym łuszczenie się, sączenie, krwawienie lub pojawienie się guzka lub guzka

Jeśli są dwa z powyższych, lekarz zwykle kieruje pacjenta do specjalisty w celu dalszej oceny.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Światło ultrafioletowe (UV), zarówno słoneczne, jak i sztuczne, takie jak garbnik, jest główną przyczyną raka skóry. Promienie UV uszkadzają DNA w komórkach skóry, co wpływa na to, jak rosną i dzielą się.

Nieregularna i intensywna ekspozycja na światło słoneczne znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia czerniaka.

Jednak rola światła UV w czerniakach nienaświetlonych obszarów, takich jak podeszwa, jest niejasna.

Czerniak na obszarach skóry rzadko wystawionych na słońce może wynikać ze zmian genetycznych, które różnią się od tych w obszarach narażonych na działanie promieni słonecznych.

Inne znane czynniki ryzyka rozwoju raka skóry czerniaka to:

 • istniejące mole
 • blada skóra, piegi i jasne włosy
 • rodzinna lub osobista historia czerniaka
 • xeroderma pigmentosum: Jest to rzadkie zaburzenie genetyczne, które prowadzi do upośledzenia zdolności komórek skóry do naprawy uszkodzonego DNA i może zwiększać ryzyko czerniaka u młodszych osób.

Czerniak rzadko występuje przed okresem dojrzewania, ale ryzyko zwiększa się wraz z wiekiem, osiągając szczyt około 50 lat.

Diagnoza

Rak stóp i kostek może być trudny do zidentyfikowania.Jeśli dana osoba podejdzie do lekarza z obawy o zmiany skórne na stopie, lekarz zbada obszar i zapyta o historię raka skóry u rodziny.

Oni ocenią

 • przybliżoną datę pojawienia się zmiany
 • wszelkie zmiany w rozmiarze i wyglądzie
 • dodatkowe oznaki lub objawy, takie jak ból, swędzenie lub krwawienie
 • jakiekolwiek inne podejrzane krety
 • węzły chłonne w pobliżu nieprawidłowego obszaru, aby wykluczyć wszelkie rozprzestrzenianie się lub przerzuty

Jeśli lekarz podejrzewa czerniaka, skieruje pacjenta do dermatologa. Dermatolog użyje dermatoskopu, aby wyraźniej zobaczyć plamy na skórze.

Typy i zastosowania biopsji

Biopsja polega na pobraniu próbki skóry do badania pod mikroskopem. Rodzaj biopsji zależy od dotkniętego obszaru i wielkości zmiany.

Zawierają:

 • Biopsja skóry: Próbka skóry jest pobierana w znieczuleniu miejscowym.
 • Biopsja golenia: Próbki pobierane są z dwóch górnych warstw skóry. Biopsja golenia nie może ocenić głębokości zmiany pod skórą.
 • Biopsja dziurkacza: narzędzie do obcinania foremek pobiera próbkę wszystkich warstw skóry, w tym podskórną warstwę pod spodem.
 • Biopsja wycinana lub wycinana: część lub całość mola jest usuwana i badana. Jest to często preferowane w przypadku podejrzenia czerniaka.

W niektórych przypadkach można zastosować aspirację cienkoigłową (FNA) lub biopsję chirurgiczną w celu sprawdzenia pobliskich węzłów chłonnych w przypadku czerniaka. To może pokazać, czy rak się rozprzestrzenił.

W niektórych przypadkach na skórze może pojawić się zmiana czerniaka, a następnie znika. Jednak komórki mogą przemieszczać się przez ciało i powodować rozwój raka w innym miejscu.

Biopsja może wykazać, czy komórki są rakowe i jaki rodzaj raka jest obecny. Może również pokazać, jak gruby jest guz i jak szybko się rozwija.

Jeśli rak jest ograniczony do jednego miejsca, jest klasyfikowany jako rak pierwszego stadium. Do 4. etapu rozprzestrzeniła się na odległych dostawcę i systemy.

Diagnozowanie raka na etapie I znacznie zwiększa szansę na skuteczne leczenie.

Inne testy

Można zastosować testy obrazowania, takie jak prześwietlenie rentgenowskie, tomografia komputerowa lub skan MRI. Mogą one pomóc ocenić, czy rak rozprzestrzenił się, jak dobrze działa leczenie i czy rak powrócił po leczeniu.

Testy genetyczne mogą ujawnić inne czynniki, które mogą wpływać na leczenie. Komórki mogą być również testowane pod kątem jakichkolwiek cech genetycznych, które mogą mieć wpływ na przebieg leczenia. Komórki z genem BRAF, na przykład, mogą skuteczniej reagować na niektóre terapie.

Leczenie

Operacja jest głównym sposobem leczenia czerniaka, który jest wcześnie diagnozowany.

We wczesnych stadiach czerniaka można usunąć chirurgicznie bez znaczącego upośledzenia funkcjonalnego lub estetycznego, ale nawroty mogą wymagać bardziej radykalnej interwencji.

Radioterapia, immunoterapia i chemioterapia lub połączenie mogą być konieczne, jeśli rak rozprzestrzenił się.

Jeśli czerniak nie ustępuje po leczeniu, regularna immunoterapia, terapia celowana lub inne terapie mogą pomóc w utrzymaniu raka w ryzach.

Zapobieganie

Ryzyko wystąpienia czerniaka jest wyższe u osób, które miały więcej ekspozycji na światło UV.

Podeszwa rzadko jest wystawiona na działanie słońca, ale poniższe środki ostrożności mogą pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia czerniaka stopy.

 • Noszenie butów wodnych lub butów i skarpet zamiast bycia boso lub noszenia klapek.
 • Stosowanie odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej w miejscach niechronionych przez odzież lub buty i stosowanie kremów przeciwsłonecznych na podeszwach, a także na szczytach stóp. Ochrona przeciwsłoneczna jest dostępna do zakupu online.
 • Codziennie sprawdzać wszystkie obszary stóp, w tym podeszwy, pod paznokciami stóp i między palcami.
 • Usuwanie lakieru od czasu do czasu, jeśli go nosisz, w celu skontrolowania skóry pod paznokciami u nóg. Unikaj stosowania lamp suszących UV podczas pedicure.
 • Unikanie promieniowania UV między godziną 10 a 16. Ekspozycja na słońce jest szczególnie szkodliwa dla dzieci i młodzieży. Niemowlęta powinny być trzymane z dala od intensywnego światła słonecznego.

Za każdym razem, gdy jesteś na słońcu, dobrym pomysłem jest ochrona przed promieniami UV poprzez noszenie okularów przeciwsłonecznych, które blokują wszystkie promienie UV i kapelusz z szerokim rondem.

Ważne jest, aby sprawdzić stopy, w tym paznokcie i podeszwy, pod kątem jakichkolwiek zmian skórnych i zwrócić się do lekarza, jeśli pojawią się jakieś nietypowe objawy.

Like this post? Please share to your friends: