Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy marihuana może pomóc w leczeniu ADHD?

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej jest zaburzeniem neurorozwojowym charakteryzującym się nieuwagą, nadpobudliwością i impulsywnością. Zabiegi są różne, ale niektórzy ludzie używają marihuany, aby złagodzić objawy.

Badania dotyczące konsekwencji i skuteczności stosowania marihuany w leczeniu dzieci, młodzieży i młodych dorosłych są mieszane.

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) to choroba psychiczna występująca u około 6 do 9 procent dzieci i młodych dorosłych oraz około 5 procent wszystkich dorosłych na całym świecie.

Osoba z ADHD może mieć trudności ze skupieniem się na zadaniach, a może być niespokojna, niespokojna i nie może pozostać bez ruchu ani wyciszyć się. ADHD może prowadzić do problemów w relacjach i pracy naukowej, pomimo normalnych zdolności intelektualnych.

Naukowcy sądzą, że stan może wynikać z braku dopaminy w regionie kory przedczołowej mózgu. Dopamina jest neuroprzekaźnikiem, związkiem chemicznym, który przekazuje sygnały między komórkami nerwowymi w mózgu. Dopamina wpływa na procesy myślowe, takie jak pamięć i uwaga.

ADHD i marihuana

Liść konopi

Leczenie ADHD zwykle obejmuje leki pobudzające, takie jak Ritalin lub Adderall, które są przepisywane przez lekarzy. Leki te pomagają poprawić poziom dopaminy, ale mogą powodować nieprzyjemne skutki uboczne.

Aby uniknąć tych niepożądanych efektów, niektórzy ludzie z ADHD stosują marihuanę jako opcję leczenia. Teoretycznie jest to wykonalne, ponieważ ma taki sam wpływ na poziomy dopaminy, co leki na receptę.

Marihuana jest jednym z najczęściej używanych narkotyków rekreacyjnych w Stanach Zjednoczonych. Jest popularny wśród młodszych dorosłych. Większość ludzi pali lub je roślinę w celu wytworzenia „wysokiej”.

Zwolennicy marihuany często twierdzą, że jest to bezpieczny lek i nie ma ryzyka uzależnienia. Przeciwnicy nazywają to „narkotykiem na bramę” i mówią, że jest to bardziej niebezpieczne niż niektórzy uważają.

W ostatnich latach marihuana wprowadziła wiadomości jako alternatywny sposób leczenia różnych schorzeń, w tym bólu i problemów ze zdrowiem psychicznym. Jednak jego bezpieczeństwo i skuteczność nie zostały w pełni potwierdzone, a jego stosowanie pozostaje kontrowersyjne.

Badania

W badaniu 268 oddzielnych wątków do dyskusji online, 25 procent ludzi powiedziało, że wierzy, że marihuana była przydatna. Naukowcy podkreślają jednak, że badania potwierdzające związek między marihuaną a pozytywnymi wynikami terapeutycznymi są ograniczone.

Inne ograniczone badania sugerują, że marihuana poprawiłaby zdolność poznawczą i kontrolę impulsów, więc może być przydatna w ADHD.

Inne badania pokazują, że używanie marihuany nie miało żadnego wpływu na zdolności poznawcze, lub może pogorszyło sytuację, szczególnie jeśli osoba zaczęła używać go w młodszym wieku. Niektóre dowody sugerują, że potencjalne działania niepożądane mogą uczynić go niebezpiecznym.

Zwolennicy wskazują, że marihuana ma podobne działanie do konwencjonalnych leków w przywracaniu równowagi do poziomu dopaminy w mózgu.

Na tej podstawie sugerują, że ponieważ osoby z ADHD nie odczuwają żadnych skutków ubocznych, marihuana jest lepsza w leczeniu ADHD niż tradycyjne leki o znanych skutkach ubocznych.

Czy medyczna marihuana jest dostępna dla ADHD?

Osoby stosujące marihuanę w leczeniu ADHD często stosują samoleczenie, co oznacza, że ​​marihuana nie jest zalecana lub przepisywana przez lekarza.

Dowody na to, że lekarze zalecają lub przepisują marihuanę jako lek na ADHD, w większości przypadków nie są wystarczająco przekonujące.

Zwolennicy medycznej marihuany mają nadzieję, że badania ostatecznie udowodnią, że jest to skuteczne i bezpieczne leczenie ADHD.

Ryzyka

Młodzi ludzie z ADHD mogą częściej niż w populacji ogólnej używać narkotyków rekreacyjnych, w tym marihuany. Nie wykazano jednoznacznie, że lek pomoże złagodzić objawy choroby.

kobieta z ręką na oknie

Niektóre badania sugerują, że istnieją długoterminowe, negatywne skutki używania marihuany.

Należą do nich:

  • Negatywnie wpływa na rozwój poznawczy u dzieci i młodzieży
  • Zwiększenie depresji, lęku, psychozy i innych zaburzeń nastroju
  • Negatywnie wpływa na inteligencję
  • Powoduje problemy z uwagą, uczeniem się, pamięcią i innymi funkcjami mózgu

Donoszono również, że zaburzenia związane z używaniem substancji często występują w przypadku ADHD. Z powodu tych skutków osoby z ADHD powinny zachować ostrożność podczas używania marihuany.

Potrzeba więcej badań, aby udowodnić bezpieczeństwo i skuteczność marihuany, zanim można ją bezpiecznie uznać za leczenie ADHD.

Czy dzieci z ADHD mogą leczyć się marihuaną?

Zgromadzenie dowodów sugeruje, że potencjalne skutki uboczne stosowania marihuany są gorsze u dzieci i mogą przeważać nad potencjalnymi korzyściami.

Mózg dziecka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Używanie marihuany może hamować ich rozwój neurologiczny, prowadząc do niekorzystnych efektów poznawczych.

Dzieci i nastolatki, które używają marihuany mogą również częściej stosować inne leki

Niektórzy ludzie bronią używania marihuany u dzieci z ADHD, w oparciu o anegdotyczne dowody z ich osobistych doświadczeń. Mogli obserwować dobrze odpowiedź dziecka lub nastolatka, przy zmniejszeniu objawów ADHD.

Ale nawet jeśli ludzie widzą dobre wyniki, potrzebne są szersze dowody, aby potwierdzić, że marihuana jest bezpieczna dla dzieci i dorosłych. Do tego czasu leczenie dzieci za pomocą marihuany będzie ryzykowne.

Czy marihuana wchodzi w interakcje z dostępnymi terapiami ADHD?

Marihuana może wchodzić w interakcje z innymi dostępnymi metodami leczenia, ale niektórzy twierdzą, że może to poprawić lub wyeliminować potrzebę stosowania tradycyjnych leków.

W tym momencie naukowcy nie są w stanie wywnioskować, że marihuana ma pozytywny lub negatywny wpływ na ludzi z ADHD, a zwłaszcza dzieci.

Przyszłe badania mogą udowodnić, że marihuana łagodzi objawy, ale potrzebne są dalsze badania, zanim marihuana może być stosowana jako lek na ADHD.

Like this post? Please share to your friends: