Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak diety wegetariańskie wpływają na poziom cholesterolu?

Nowy przegląd prawie 50 badań związanych z odżywianiem sugeruje, że diety oparte na roślinach są związane z niższym poziomem cholesterolu całkowitego. Autorzy uważają, że odkrycia te będą miały wpływ na profilaktykę chorób sercowo-naczyniowych.

warzywa na patelni

Naukowcy z trzech instytucji stworzyli ostatnio obszerny przegląd i metaanalizę badającą wpływ spożywania diety roślinnej na poziom lipidów w osoczu lub lipidów, cholesterolu i triglicerydów we krwi.

Wysoki poziom lipoprotein o niskiej gęstości (LDL), który jest również znany jako „zły cholesterol”, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju choroby wieńcowej (CHD).

Całkowity poziom cholesterolu i poziom trójglicerydów również zostały powiązane ze zwiększonym ryzykiem CHD, chociaż uważa się, że cholesterol o dużej gęstości (HDL), który jest również znany jako „dobry cholesterol”, odgrywa rolę ochronną w systemie.

Zespół sugeruje, że hiperlipidemia lub wysoki poziom cholesterolu może często pozostawać niezdiagnozowana i nieleczona, co jest jednym z powodów, dla których może stać się niebezpiecznym czynnikiem zdrowotnym. Poziom cholesterolu można jednak kontrolować poprzez odpowiednią dietę i ćwiczenia fizyczne.

Recenzję przeprowadził dr Yoko Yokoyama z Uniwersytetu Keio w Fujisawa w Japonii we współpracy z Susan Levin, która jest dyrektorką edukacji żywieniowej w Komisji Lekarzy ds. Odpowiedzialnej Medycyny w Waszyngtonie i dr Neal Barnard z George Washington University School of Medicine and Health Sciences, również w Waszyngtonie

Ustalenia naukowców zostały opublikowane wczoraj w czasopiśmie.

Diety wegetariańskie obniżają poziom cholesterolu

Dr Yokoyama i zespół twierdzą, że ich inicjatywa została wywołana brakiem recenzji dotyczących „związku między dietą wegetariańską a długotrwałym wpływem na lipidy w osoczu”. Istniejąca metaanaliza, jak twierdzą, sugerowała, że ​​dieta wegetariańska może zmniejszyć stężenie lipidów w osoczu, ale nie pozostawiła długotrwałego potencjału tego efektu.

Naukowcy przebadali 30 badań obserwacyjnych i 19 badań klinicznych koncentrujących się na związku między dietami wegetariańskimi a lipidami osocza. Badania i próby zawarte w metaanalizie musiały skupić się na dietach wegetariańskich, pół-wegetariańskich i wegańskich. W kontekście przeglądu termin „diety wegetariańskie” odnosi się do diet, które zawierają tylko produkty mięsne mniej niż raz na miesiąc.

Termin „dieta pół-wegetariańska” odnosi się do diet zawierających produkty mięsne „więcej niż raz na miesiąc, ale rzadziej niż raz w tygodniu”, podczas gdy „diety wegańskie” wykluczają spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego. Niektóre diety wegetariańskie mogą obejmować jajka, produkty mleczne lub ryby.

Naukowcy odkryli, że diety wegetariańskie generalnie wiązały się ze znacznie niższym poziomem całkowitego cholesterolu.

Badania obserwacyjne sugerowały, że dieta wegetariańska była związana ze średnim stężeniem całkowitego cholesterolu, który był niższy o 29,2 miligrama na decylitr. Podobnie badania kliniczne wykazały, że po diecie wegetariańskiej średnie stężenie cholesterolu całkowitego było niższe o 12,5 miligrama na decylitr.

Zaobserwowano pewne zmiany w poziomach triglicerydów w wyniku diety opartej na roślinach, ale nie uznano ich za znaczące.

Levin wyjaśnił, że „poziomy triglicerydów […] były o 5,8 mg / dL [miligramy na decylitr] wyższe w badaniach klinicznych i o 6,5 mg / dl niższe w badaniach obserwacyjnych. Często widzimy to po zmianach w diecie, takich jak dieta wegańska, która ma naturalnie wyższą zawartość węglowodanów, podwyższa poziom lipidów i stabilizuje się w czasie. „

Wszystkie wyniki zostały zarejestrowane w porównaniu z dietą wszystkożerną lub zawierającą mięso.

Te wyniki, jak wyjaśniają naukowcy, są zgodne z tymi, które opisano w poprzednich recenzjach. Autorzy stawiają hipotezę, że diety wegetariańskie wpływają pozytywnie na masę ciała, a także ogólnie na zdrowie, co może pomóc w regulacji lipidów w osoczu.

„Ci [osoby], którzy stosowali diety wegetariańskie przez dłuższy czas, mogą mieć zdrowsze kompozycje na ciało, a także lepsze przestrzeganie diety wegetariańskiej, co może mieć wpływ na stężenie lipidów we krwi.”

„Zacznij wcześnie wprowadzać zmiany dietetyczne”

Autorzy przyznają, że „badania obserwacyjne wiążą się z wyższym ryzykiem błędu systematycznego, w porównaniu z badaniami klinicznymi”, ale podkreślają, że badania obserwacyjne lepiej pokazują długoterminowe efekty. „Metaanaliza zapewnia szybki wgląd w długoterminowe korzyści płynące z podjęcia określonych działań, takich jak przyjęcie nowej diety” – powiedział Levin.

Mimo że byli w stanie kontrolować zmienne związane z wiekiem i płcią, dodał Levin, nie wszystkie badania dostarczały informacji na temat wskaźnika masy ciała uczestników (BMI) lub ich aktywności fizycznej.

„Słabością”, powiedziała nam, „jest to, że mogą istnieć pewne różnice w ludziach, którzy już są szczupli lub wśród ludzi, którzy prowadzą aktywny tryb życia”.

Niemniej jednak główną siłą tego przeglądu, wyjaśnił nam autor, jest dostarczanie ważnych informacji dotyczących wpływu diety na zdrowie zarówno dla pracowników służby zdrowia, jak i dla osób, którymi się opiekują.

„Bezpośrednie korzyści zdrowotne wynikające z diety opartej na roślinach, takich jak utrata masy ciała, obniżenie ciśnienia krwi i poprawa cholesterolu, są dobrze udokumentowane w kontrolowanych badaniach” – mówi Levin. Odnosi się także do wcześniejszych badań przeprowadzonych przez jej zespół, sugerujących, że diety wegetariańskie mogą regulować metabolizm i zapobiegać ryzyku chorób sercowo-naczyniowych.

Levin i jej koledzy zachęcają osoby do ścisłej współpracy z dietetykami, aby próbować kierować się na dietę roślinną. Badaczka powiedziała nam, że zachęca osoby, by bardziej uważnie śledziły swoje odżywianie na jak najwcześniejszym etapie życia.

„Jako dietetyk, moim domowym przesłaniem jest zachęcenie kogokolwiek do rozpoczęcia zmian dietetycznych na wczesnym etapie jego życia, łatwiej jest zachować optymalne zdrowie niż zmienić dietę w wieku 60 lub 75 lat, chociaż jasne, nigdy nie jest za późno, aby dokonać zdrowego stylu życia. „

Susan Levin

Powiedziała również, że następnym krokiem z tej metaanalizy może być „dalsze mierzenie [netto] przemian metabolicznych przy użyciu wegańskiej diety opartej na pokarmach roślinnych” u ludzi przechodzących przez pierwsze etapy choroby serca.

Ona i jej koledzy chcieliby nie tylko dalej testować skuteczność diety opartej na roślinach w leczeniu chorób serca, ale także „mierzyć wpływ ekonomiczny posiadania większej liczby lekarzy i specjalistów w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej na rozmowy z pacjentami na temat odżywiania”.

„Widzenie korzyści zdrowotnych i wymiernych oszczędności kosztów może zachęcić dostawców i ubezpieczycieli do włączenia terapii żywieniowej do podstawowej opieki zdrowotnej” – podsumował Levin.

Like this post? Please share to your friends: