Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co to jest zespół Wernickego-Korsakoffa?

Zespół Wernickego-Korsakoffa jest zaburzeniem neurodegeneracyjnym spowodowanym niedoborem tiaminy (witaminy B-1).

Zwykle wiąże się to z wysokim spożyciem alkoholu przez pewien czas, ale przyczyną są również poważne problemy z jelitami, rak i niedożywienie.

Eksperci argumentują, czy zespół Wernickego-Korsakoffa (WKS) to dwa oddzielne, ale powiązane zaburzenia, lub jeśli jest to spektrum pojedynczego stanu chorobowego.

Niektórzy uważają, że Wernicke jest początkową fazą początkową, a zespół Korsakoffa jest przewlekłym, długoterminowym stanem. Encefalopatia Wernickego często prowadzi do zespołu Korsakoffa nawet po leczeniu.

Encefalopatia Wernickego obejmuje różne zmiany poznawcze (myślowe) i nerwowe. Jeśli nie zostanie rozpoznany lub nie będzie leczony wcześnie, może doprowadzić do trwałego uszkodzenia mózgu i śmierci.

Objawy

Większość osób z WKS rozwija najpierw encefalopatię Wernickego, a później rozwija zespół Korsakoffa. Poniżej przedstawiamy objawy każdego warunku:

Encefalopatia Wernickego

Encefalopatia Wernickego (WE) to rodzaj uszkodzenia mózgu, które klasycznie powoduje trzy główne problemy:

 • problemy z oczami / wzrokiem
 • zamieszanie
 • trudności z chodzeniem

Jest to spowodowane niedoborem witaminy, tiaminy. Tiamina jest wymagana przez wszystkie komórki ciała. Ludzie nie mogą tego zrobić, więc musi pochodzić z diety. W sercu, mózgu, nerkach i wątrobie występują szczególnie wysokie poziomy tiaminy.

Kiedy tiamina nie jest obecna w wystarczająco dużych ilościach, organizm nie może wykonywać podstawowych i niezbędnych zadań związanych z funkcjonowaniem komórki i zaczynają się problemy. Komórki mózgu są szczególnie wrażliwe na niskie poziomy tiaminy, ponieważ są wymagane w wielu szlakach komórkowych potrzebnych do prawidłowej aktywności mózgu. Osoba może doświadczać:

 • zamieszanie
 • zmieniony stan psychiczny
 • gwałtowne lub mimowolne ruchy gałek ocznych
 • opadające górne powieki
 • podwójne widzenie
 • słaba równowaga i trudności w chodzeniu

Często osoby z WE mogą wydawać się niedożywione i niedowagą lub niedożywione. Mogą również odczuwać niskie ciśnienie krwi, niską temperaturę ciała i nowe problemy z pamięcią.

Z powodu objawów zamieszania, niestałości i braku koordynacji (ataksja), osoba z WE może wydawać się pijana, gdy nie są.

Encefalopatia Wernickego może być nierozpoznana, ponieważ objawy różnią się między ludźmi w zależności od obszaru mózgu najbardziej dotkniętego. Może być również maskowany przez działanie alkoholu. Nieleczony może przejść do śpiączki, a następnie śmierci.

Zespół Korsakoffa

Zespół Korsakoffa (KS) charakteryzuje się utratą pamięci i problemami z wykonywaniem codziennych czynności i zarządzaniem nimi. Często trudno jest nauczyć się nowych informacji. Osoba ta może również niechcący uzupełnić informacje, które wypełniają luki w ich pamięci, nazywa się to konfabulacją.

Konfabulację opisywano jako tworzenie „fikcyjnych wspomnień”. Nie jest to umyślne oszustwo, mózg jednostki próbuje podświadomie wypełniać luki w pamięci.

Problemy z pamięcią krótkotrwałą mogą powodować trudności w tworzeniu nowych wspomnień i przywoływania ostatnich wydarzeń. Osoba z KS może podlegać zmianom osobowości, wykazując zarówno apatię, jak i brak niepokoju lub prezentując gadatliwe i powtarzalne zachowanie. KS może stopniowo poprawiać się z biegiem czasu, ale szacuje się, że w około 25 procentach przypadków stan jest stały.

Jak wspomniano, WE jest często stanem, który występuje przed rozwojem KS. Ponieważ objawy KS nasilają się, symptomy MY zwykle ustępują. Jeśli WE zostanie pomyślnie przetworzone, KS może się nie rozwinąć.

Przyczyny

Zespół Wernickego-Korsakoffa występuje najczęściej u osób uzależnionych od alkoholu. Niedobór tiaminy jest częstą konsekwencją alkoholizmu.

Osoby, których ciała nie przyjmują odpowiednio składników odżywczych, które są niedożywione lub które długo żyją, mogą również doświadczać niedoboru tiaminy.

Ciężkiemu piciem często towarzyszy uboga dieta, ale alkohol przeszkadza również w prawidłowym wchłanianiu składników odżywczych z przewodu pokarmowego. Tiamina jest potrzebna organizmowi do przekształcania żywności w energię. Jest przechowywany w małych ilościach w wątrobie, ale tylko do 18 dni.

Możemy wpływać na osoby, które nie spożywają alkoholu, ale które mają inne problemy z wchłanianiem lub przyjmowaniem witaminy B1; na przykład osoby, które:

 • niedawno poddano operacji na otyłość – wielkość porcji, a co za tym idzie, podaż składników odżywczych jest ograniczona
 • dializy nerek
 • wymioty – ciężkie i uporczywe wymioty
 • anoreksja – i inne zaburzenia jedzenia
 • surowe diety lub post
 • AIDS
 • przewlekłe zakażenie
 • rak, który rozprzestrzenił się w całym ciele

Jak powszechny jest syndrom?

Dokładna częstość występowania WKS jest nieznana. Sekcje zwłok wykazały zmiany w mózgu odpowiadające objawom WKS w 0,4-2,8% ogólnej populacji w krajach zachodnich, w tym w Stanach Zjednoczonych.

Inne dane sugerują występowanie 1-2% w populacji ogólnej i 12-14% w tych, którzy spożywają duże ilości alkoholu.

Leczenie

Jeśli podejrzewa się Wernicke-Korsakoff, pacjent musi zostać hospitalizowany, aby otrzymać dożylnie tiaminę. Na tym etapie przyjmowanie tiaminy doustnie nie jest wystarczające. Hospitalizacja jest również konieczna do monitorowania i leczenia innych objawów i powikłań.

Wymiana tiaminy jest najlepszym sposobem leczenia typowych objawów, takich jak problemy ze wzrokiem, ruchy oczu, trudności z koordynacją i dezorientacja.

Odzyskiwanie pamięci i procesów poznawczych to najmniej prawdopodobne aspekty, które należy poprawić i podjąć najdłużej, ale natychmiastowe leczenie tiaminą może zapobiec dalszemu pogorszeniu.

Leczenie dożylne zwykle trwa do momentu, gdy poprawa nie będzie już zauważalna.Chociaż szpitale mogą leczyć niedobór tiaminy w inny sposób, ponieważ nie ma wystarczających danych do poparcia jednego konkretnego schematu dawkowania.

Następnie pacjent otrzyma doustne dawki tiaminy witaminy B-1 jako regularnego suplementu.

Aby powstrzymać ten syndrom przed rozwojem, pacjent będzie musiał całkowicie powstrzymać się od alkoholu i stosować zrównoważoną dietę. Jeśli nie jest spowodowane przez alkohol, należy zająć się podstawowym problemem medycznym.

Badania sugerują, że około 25 procent pacjentów z zespołem Korsakoffa wraca do zdrowia, około połowa dokonuje częściowej poprawy, a około 25 procent pozostaje bez zmian.

Nieleczony zespół Wernicke-Korsakoffa jest śmiertelny. Śmierć może wystąpić z powodu śpiączki, powikłań demencji, infekcji płuc, nieodwracalnych uszkodzeń mózgu i zakażeń o szerokim zasięgu.

Zapobieganie

Aby zapobiec zespołowi Wernickego-Korsakoffa, ważne jest, aby mieć zrównoważoną, zdrową dietę i nie nadużywać alkoholu.

Po wyjściu ze szpitala wielu pacjentów będzie potrzebowało wsparcia. Osoby, które mają problemy z nadużywaniem alkoholu, często powracają do niestabilnych warunków życia i możliwości ponownego picia z ubogą dietą.

Każdy, kto ma objawy zaburzeń wchłaniania, powinien zasięgnąć porady medycznej, aby zapobiec niedoborowi tiaminy.

Pokarmy bogate w tiaminę

Pokarmy bogate w tiaminę (witamina B-1) obejmują:

 • ryż wzbogacony
 • groszek
 • ziarna soi
 • fasola limeńska
 • ekstrakt drożdżowy
 • niektóre nasiona, w tym słonecznik, chia, dynia i squash
 • niektóre orzechy, w tym macadamia, pistacje i brazylia
 • wieprzowina
 • drób
 • groszek
 • szparag
 • pełnoziarniste
 • pomarańcze
 • szpinak
 • mleko

Inne rodzaje uszkodzeń mózgu związane z przewlekłym spożyciem alkoholu obejmują degenerację móżdżku, uszkodzenie mózgu związane z alkoholem, demencję alkoholową, udar mózgu i encefalopatię wątrobową.

Jeśli u pacjenta występują inne objawy nadużywania alkoholu, lekarz powinien rozważyć możliwość wystąpienia zespołu Wernickego-Korsakoffa.

PLMedBook