Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czuję się niespokojny? Twoje bakterie jelitowe mogą być winne

Wszyscy odczuwamy niepokój w takim czy innym punkcie; czy na rozmowę kwalifikacyjną czy na pierwszą randkę, to uczucie nerwowości w jelitach często ma miejsce. Co ciekawe, nowe badanie sugeruje, że jeśli chodzi o lęk, jelita mogą odgrywać kluczową rolę.

ilustracja bakterii jelitowych

Naukowcy odkryli, że brak bakterii jelitowych u myszy zmienił ekspresję mikroRNA (miRNA) w regionach mózgu, które odgrywają rolę w lęku i depresji.

Współautorem badania jest dr Gerard Clarke z APC Microbiome Institute w University College Cork w Republice Irlandii, a także koledzy niedawno zgłosili swoje odkrycia w czasopiśmie.

To nie jest pierwsze badanie sugerujące związek między bakteriami jelitowymi a lękiem. Badanie przedstawione na przykład w 2015 roku wykazało, że stres we wczesnym okresie życia może zmieniać bakterie jelitowe w sposób, który może zwiększać ryzyko lęku w późniejszym życiu.

Ale jakie są mechanizmy leżące u podstaw możliwego związku między bakteriami jelitowymi a lękiem? Nowe badanie przeprowadzone przez dra Clarke’a i zespół pomaga rzucić światło.

Bakterie jelitowe i miRNA

Aby osiągnąć swoje wyniki, naukowcy przeanalizowali grupy myszy, które miały trzy różne stany bakterii jelitowych:

  • Myszy wolne od zarazków, które nie miały bakterii jelitowych, ponieważ zostały wyhodowane w środowisku wolnym od mikroorganizmów
  • Ex myszy wolne od zarazków, które zostały skolonizowane przez bakterie jelitowe w późniejszym życiu
  • Myszy z normalnymi bakteriami jelitowymi, które były hodowane w zwykłych warunkach

Zespół zauważa, że ​​myszy hodowane w warunkach wolnych od zarazków są bardziej narażone na objawy lęku, depresję, problemy towarzyskie i dysfunkcje poznawcze.

W ramach badania zespół zbadał, w jaki sposób brak bakterii jelitowych wpłynął na miRNA w mózgach gryzoni. miRNA to małe cząsteczki RNA, które regulują ekspresję genów.

W szczególności badacze starali się określić, które miRNA były obecne w jądrze migdałowatym i kory przedczołowej myszy w każdym stanie bakterii jelitowej.

W porównaniu z konwencjonalnymi myszami, naukowcy odkryli, że myszy wolne od zarazków wykazują różnice w 103 miRNA w ciele migdałowatym – który jest regionem mózgu zaangażowanym w przetwarzanie emocjonalne – i 31 zmianach w miRNA w korze przedczołowej – który jest zaangażowany w region mózgu w zachowaniu, planowaniu i kontroli impulsów, wśród innych funkcji.

Co ważne, kiedy naukowcy wprowadzili bakterie do wnętrzności myszy wolnych od zarazków w późniejszym życiu, niektóre różnice w miRNA w obrębie jądra migdałowatego i kory przedczołowej zniknęły.

W związku z tym zespół spekuluje, że do prawidłowej regulacji miRNA niezbędny jest zdrowy mikrobiom jelitowy.

„Mikroby jelit wydają się wpływać na miRNA w ciele migdałowatym i korze przedczołowej” – mówi dr Clarke. „Jest to ważne, ponieważ te miRNA mogą wpływać na procesy fizjologiczne, które są fundamentalne dla funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego oraz w regionach mózgu, takich jak jądro migdałowate i kora przedczołowa, które są silnie zaangażowane w lęk i depresję.”

Droga do psychobiotyków?

Dodatkowo naukowcy ocenili mózgi dorosłych szczurów, których bakterie jelitowe zostały osłabione antybiotykami.

Naukowcy odkryli, że miRNA tych szczurów były porównywalne z tymi z myszy wolnych od zarazków. Wskazuje to, że pomimo posiadania normalnych bakterii jelitowych we wczesnym okresie życia, zmiany w bakteriach jelitowych w wieku dorosłym mogą wpływać na różnorodność miRNA w sposób, który napędza lęk.

Konieczne są dalsze badania, zanim zespół będzie w stanie wyciągnąć jednoznaczne wnioski dotyczące związku między bakteriami jelitowymi a lękiem.

To powiedziawszy, naukowcy uważają, że mogli spotkać się z potencjalnym leczeniem zaburzeń lękowych, które obecnie dotykają ponad 40 milionów dorosłych w Stanach Zjednoczonych.

„To są badania na wczesnym etapie, ale możliwość uzyskania pożądanego wpływu na miRNA w określonych obszarach mózgu poprzez celowanie w mikroflorę jelit – na przykład za pomocą psychobiotyków – jest atrakcyjną perspektywą.”

Dr Gerard Clarke

Like this post? Please share to your friends: