Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak reumatoidalne zapalenie stawów wpływa na skórę?

Reumatoidalne zapalenie stawów to ogólnoustrojowe stany zapalne, które powodują ból stawów, obrzęk, stan zapalny i węzły lub twarde grudki pod skórą.

Często związane z deformacjami rąk i innych kończyn, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest przewlekłym zapalnym zaburzeniem autoimmunologicznym, które może wpływać również na inne części ciała, w tym na skórę, płuca, układ trawienny i prawdopodobnie na mózg. Wymaga interwencji medycznej, aby złagodzić objawy i zapobiegać uszkodzeniom stawów.

Około 1 na 100 osób ma RZS, ale tylko u niektórych rozwinie się wysypka jako część zaburzenia. Te wysypki mogą tworzyć się na różnych częściach ciała i mogą powodować ból. Na szczęście dostępne są zabiegi mające na celu złagodzenie dyskomfortu, zaczerwienienia i obrzęku.

Co to jest wysypka RA?

Reumatoidalne zapalenie stawów w lewej ręce

Zaawansowane przypadki RA mogą powodować kilka chorób skóry, w tym wysypkę. Jednakże wysypka dotyczy tylko niewielkiego odsetka osób z RZS.

Wysypki na skórze mogą pojawić się na skórze jako czerwone, bolesne i swędzące łatki. Mogą być również postrzegane jako głębokie czerwone punkciki. Najczęstsze miejsce na wysypkę związaną z RA jest na wyciągnięcie ręki.

W niektórych zaawansowanych przypadkach wysypka może powodować bolesne owrzodzenia. Owrzodzenia mogą ulec zakażeniu i powodować dalsze komplikacje.

Przyczyny

Wysypki na skórze powstają w wyniku zapalenia tętnic, które organizm wykorzystuje do doprowadzania krwi do różnych narządów, w tym do skóry i nerwów.

Zapalone tętnice są znane jako reumatoidalne zapalenie naczyń i mogą powodować plamy lub plamy wysypki na powierzchni skóry.

Zapalone tętnice na lub wokół opuszków palców mogą powodować powstawanie bolesnych plam. Zapalenie tętnic w nogach może powodować wysypkę na większej powierzchni.

Objawy

Osoby z wysypką narządów mogą doświadczyć następujących objawów w dotkniętych obszarach:

 • małe i duże czerwone łaty
 • uczucie bólu
 • obrzęk skóry
 • swędzenie

Zaawansowane przypadki wysypki RA mogą tworzyć owrzodzenia lub zmiany chorobowe.

Obrazy

Niektóre z poniższych zdjęć można uznać za graficzne:

Neutrofilna dermatoza związana z reumatoidalnym zapaleniem stawów

neutrofilowa dermatoza związana z reumatoidalnym zapaleniem stawów

Wrzód na skórze

Wrzód na skórze

Rumień dłoni

Erytema z Palmar

Śródmiąższowe ziarniniakowe zapalenie skóry

Śródmiąższowe ziarniniakowe zapalenie skóry

Livedo reticularis

Livedo reticularis - Image credit: Nantsupawat T i wsp., Journal of dochodzenia medycyny, doniesienia o przypadkach dużego wpływu, 2013 </ br>„></p> <h2>Inne stany skóry związane z RZS</h2> <p align=RA jest związane z kilkoma różnymi stanami skóry. Dana osoba może nie doświadczać żadnych, jednej lub wielu chorób skóry z powodu ich RA. Należą do nich:

Guzki

Guzki to twarde grudki, które tworzą się bezpośrednio pod skórą. Są one w zakresie od wielkości grochu do wielkości piłki golfowej. Mogą rozwijać się na kostnych lub mięsistych obszarach ciała osoby.

Guzki zwykle nie są bolesne, ale można je leczyć bezpośrednio w celu zmniejszenia ich wielkości. W rzadkich przypadkach konieczne może być zabieg chirurgiczny w celu usunięcia brodawki, szczególnie w przypadku zakażenia brodawki.

Wysypka z lekiem

Leki z RA mogą być przyczyną wysypki na skórze osoby. Te wysypki są uważane za reakcje alergiczne na leki.

Leki, które mogą powodować wysypkę obejmują:

 • tolmetin
 • celekoksyb
 • sulfasalazyna
 • hydroksychlorochina
 • naproksen
 • ibuprofen
 • leflunomid
 • metotreksat
 • minocyklina
 • diklofenak

Jeśli osoba doświadcza wysypki jako efekt uboczny przyjmowanych leków, powinna poinformować o tym lekarza. W zależności od ciężkości reakcji lekarz może zmienić dawkę lub lek na inną.

Ważne jest, aby nagle nie przerwać lub zmniejszyć dawki leku bez konsultacji z lekarzem.

Lekarz może również przepisać antyhistaminę, aby zwalczyć lub zmniejszyć reakcję, a nawet steroidy w przypadku ciężkich reakcji.

Leki, które są stosowane w leczeniu RZS mogą również sprawić, że dana osoba będzie bardziej podatna na inne problemy skórne. Na przykład, niektóre leki powodują u ludzi łatwiejsze siniaki lub są bardziej wrażliwe na światło słoneczne.

Uli

Niektóre osoby z RZS doświadczają chronicznych lub nawracających pokrzyw, które rozwijają się na skórze. Pokrzywka jest podobna do wysypki na leki, ale mogą one powstawać niezależnie od leku. Alergicy rozpoznają teraz przewlekłe, niewyjaśnione pokrzywki jako objaw RA.

Livedo reticularis

Livedo reticularis jest stanem skóry, który jest tylko sporadycznie związany z RZS. Jednak niektóre badania sugerują, że poważne warunki leżące u podłoża mogą powodować siatkówkę.

Livedo reticularis jest często uważana za łagodną wysypkę, która pojawia się lub staje się bardziej widoczna podczas chłodnej pogody. Warunek jest spowodowany skurczami w naczyniach krwionośnych, które tworzą siatkowy wzór z fioletowych linii.

Livedo reticularis może powodować inne komplikacje, w tym:

 • wrzody
 • bolesne guzki
 • odbarwienie

Stan ten może również wskazywać na obecność obwodowej choroby naczyń lub skrzepu w naczyniach krwionośnych.

Leczenie

W większości przypadków leczenie wysypek wywołanych przez RZS koncentruje się na radzeniu sobie z podstawowym stanem. Zmniejszenie nasilenia objawów RA zazwyczaj pomoże usunąć wysypkę.

W cięższych przypadkach wysypki, lekarz może leczyć wysypkę bezpośrednio. W takich przypadkach lekarz może przepisać miejscowe antybiotyki lub steroidy, aby pomóc w leczeniu lub zapobieganiu jakimkolwiek wtórnym zakażeniom.

Osoba może uznać kremów do skóry i maści w leczeniu wysypki RA. Mogą one być używane w celu zmniejszenia bólu lub swędzenia. Miejscowe sterydy można również rozważyć w celu zmniejszenia obrzęku.

W przypadkach, w których wysypka skórna jest bezpośrednio spowodowana reakcją na leki przeciw RA, lekarz może doradzić osobie, w jaki sposób zmniejszyć lub zastąpić obecne leki.

Like this post? Please share to your friends: