Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Ucho pływaka: Co musisz wiedzieć

Ucho pływaka jest zaburzeniem skóry pokrywającym zewnętrzny przewód słuchowy, prowadzącym do błony bębenkowej lub błony bębenkowej.

Znane również jako ostre zapalenie ucha zewnętrznego lub zewnętrzne zapalenie ucha, 98 procent przypadków ucha pływaka wynika z bakterii, takich jak paciorkowce, staphylococcus lub pseudomonas.

Ucho pływaka często pojawia się po nadmiernej ekspozycji na wodę. Ucho ma sposoby zabezpieczania się przed infekcją, ale te działają najlepiej, gdy są suche.

Zarazki i bakterie mogą łatwo gromadzić się w basenach i innych obszarach słodkiej wody. Podczas pływania woda może dostać się do ucha i pozostać tam przez długi czas, zwłaszcza jeśli zostanie uwięziona przez wosk.

W tym środowisku bakterie mogą się rozwijać i może dojść do zakażenia.

Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), ucho pływaka odpowiada za 2,4 miliona wizyt medycznych rocznie.

Zapalenie ucha zewnętrznego jest zwykle łatwe do leczenia, a wczesne leczenie może zapobiec komplikacjom.

Objawy

Istnieją trzy rodzaje zewnętrznego zapalenia ucha, w tym ucha pływaka.

Ostre, rozproszone zapalenie ucha zewnętrznego lub ucho pływaka

[dziewczyna z bólem ucha]

Jest to rozproszone zakażenie przewodu słuchowego i najczęstszy rodzaj zapalenia ucha zewnętrznego. Może trwać do 3 tygodni i obejmuje obrzęk lub stan zapalny całego kanału słuchowego.

Wysypka może rozciągać się do ucha zewnętrznego i bębenka usznego.

Objawy i objawy obejmują:

 • Zaczerwienienie i obrzęk lub zapalenie ucha zewnętrznego i przewodu słuchowego
 • Ból
 • Łuszcz skórę wokół kanału słuchowego, która może się odkleić
 • Łzawienie lub wyciek ropy z ucha, który może pachnieć źle
 • Swędzenie i podrażnienie w okolicach kanału słuchowego
 • Czułość, gdy ucho lub szczęka jest przesuwana
 • Ból i obrzęk węzłów chłonnych lub gruczołów w gardle
 • Niektóre ubytki słuchu, jeśli ucho jest zamknięte przez obrzęk

Szacuje się, że 1 procent osób doświadcza ostrego zapalenia ucha zewnętrznego każdego roku, a 10 procent będzie miało go w pewnym momencie.

Inne rodzaje zewnętrznego zapalenia ucha

Ostre, zlokalizowane zapalenie ucha zewnętrznego, zwane również furunculosis, występuje, gdy mieszek włosowy zostaje zainfekowany. Może wystąpić bolesny, wypełniony ropą bolesny guz w kanale słuchowym.

Przewlekłe zapalenie ucha zewnętrznego jest takie samo jak ostre zapalenie ucha zewnętrznego, ale trwa dłużej lub przynajmniej 3 miesiące, a nawet lata. Może to wynikać z alergii lub chorób skóry, takich jak egzema.

Przyczyny

Ucho ma kilka funkcji, które pomagają chronić przed infekcją.

Jednym z nich jest wosk, lub woskowina, woskowa substancja wydzielana przez gruczoły w kanale.

Woskowina:

 • Tworzy cienki, wodoodporny film na skórze kanału słuchowego
 • Odstrasza bakterie ze względu na jego kwasowość i aktywność przeciwbakteryjną
 • Zbiera gruz, martwą skórę i brud i przenosi je z ucha, gdzie pojawiają się jako woskowa kępka w otworze kanału słuchowego

Istotny jest również kształt kanału słuchowego. Opada w dół od środka do ucha zewnętrznego, tak że ciecz wypływa na zewnątrz.

Zapalenie ucha zewnętrznego może rozwinąć się, gdy obrona przewodu słuchowego zostanie przytłoczona, na przykład przez infekcję bakteryjną, grzybiczą lub wirusową, lub reakcję alergiczną.

Czynniki ryzyka

Ostre zapalenie ucha zewnętrznego może wynikać z:

 • Pływanie, zwłaszcza w wodzie, gdzie poziom bakterii jest wysoki
 • Nadmierne czyszczenie, szturchanie, drapanie lub zdrapywanie przewodu słuchowego, np. Za pomocą wacików bawełnianych
 • Zbyt dużo woskowiny lub używanie czepka może zwiększyć ryzyko uwięzienia wody

U podłoża choroby, zaostrzenia, trądziku lub łuszczycy mogą nasilić się problemy.

Dzieci i inne osoby z małym kanałem słuchowym mogą łatwiej łapać wodę.

Osoby, które korzystają z aparatu słuchowego lub innego urządzenia lub mają nadmierne ilości woskowiny lub woskowiny, są bardziej zagrożone. Dzieje się tak dlatego, że woda jest bardziej podatna na uwięzienie, a ponieważ działanie ochronne woskowiny jest zmniejszone.

Diagnoza

[badanie słuchu]

Lekarz zbada kanał słuchowy za pomocą otoskopu i zapyta o historię choroby, objawy, ostatnie doświadczenia, takie jak pływanie, i czy dana osoba włożyła ostatnio coś do ucha, takie jak waciki lub aparat słuchowy.

Lekarz sprawdzi zaczerwienienie, stan zapalny, łuszczącą się lub łuszczącą się skórę lub ich połączenie i sprawdzi uszkodzenie błony bębenkowej.

Do oczyszczenia kanału słuchowego, jeśli występują zanieczyszczenia lub zablokowana błona bębenkowa, można zastosować kiretę na ucho lub urządzenie ssące.

Jeśli błona bębenkowa zostanie uszkodzona, lekarz skieruje pacjenta do specjalisty ds. Ucha, nosa i gardła (ENT), który sprawdzi ucho środkowe, aby sprawdzić, czy pierwotne zakażenie występuje.

Jeśli infekcja nie ulegnie poprawie, lekarz może pobrać próbkę gruzu lub wyładowania w celu zidentyfikowania przyczyny infekcji.

Leczenie

Leczenie ucha pływaka jest zwykle proste.

Środki przeciwbólowe, takie jak acetaminofen, mogą złagodzić dyskomfort. Przykładami są: paracetamol, tylenol lub ibuprofen. Lekarz może przepisać krople do uszu, zwykle składające się z kwasu ściągającego lub kwaśnego, kortykosteroidu, preparatu antybiotykowego lub przeciwgrzybiczego lub kombinacji.

Specjalista może użyć mikrosukcji do czyszczenia ucha. Dzięki temu krople do uszu mogą być bardziej skuteczne.

W niektórych przypadkach może pomóc knot. Miękka, bawełniana gaza zatkana lekarstwami jest wprowadzana do kanału słuchowego pacjenta, umożliwiając wejście leku. Knot do uszu należy wymieniać co 2 do 3 dni.

Jedną z domowych terapii jest mieszanie roztworu, który jest półciekłym alkoholem i pół octu, i umieszczenie dwóch kropli w każdym uchu. Alkohol łączy się z alkoholem w uchu i odparowuje, usuwając wodę. Kwas w occie powstrzyma rozwój bakterii.

Leczenie innych rodzajów zapalenia ucha zewnętrznego

Przewlekłe zapalenie ucha zewnętrznego często wynika z alergii lub choroby skóry.Lekarz najpierw będzie leczył stan podstawowy. Mogą zalecać krople do uszu za pomocą kortykosteroidu przez 7 dni, razem z kwasem octowym w aerozolu.

Jeśli pacjent nie reaguje na to leczenie, pomocne mogą być krople do uszu przeciwgrzybicze.

Zlokalizowane zapalenie ucha zewnętrznego, wynikające z pryszcza, często pęka i leczy się w ciągu kilku dni bez interwencji. Jeśli problem utrzymuje się po tygodniu, lekarz może przepisać antybiotyki. Jeśli wystąpi silny ból, lekarz może opróżnić go, aby usunąć ropę.

Leki mogą łagodzić ból.

Wskazówki

Poniższe wskazówki mogą pomóc w opanowaniu wszystkich rodzajów zapalenia ucha zewnętrznego:

 • Trzymaj dotkniętą część suchą, unikając pływania i używania czepka podczas kąpieli
 • Usuń delikatnie wyładowania i resztki, używając waty bawełnianej tylko w uchu zewnętrznym, bez głębokiego szturchania
 • Ciepły ręcznik umieszczony na uchu może złagodzić ból

Usunięcie jakichkolwiek zatyczek do uszu, kolczyków, aparatów słuchowych może wyeliminować źródło reakcji alergicznej. Leczenie należy prowadzić, jeśli występują oznaki łuszczycy, egzemy lub łojotokowego zapalenia skóry.

Niektóre krople do uszu zawierające neomycynę lub glikol propylenowy mogą wywoływać reakcję alergiczną u osób podatnych.

Komplikacje

Zapalenie ucha zewnętrznego zazwyczaj nie jest poważne, a powikłania występują rzadko.

Nieleczona jednak infekcja może zaatakować głębiej tkankę i mogą pojawić się poważne problemy.

Obejmują one:

 • Ropień, ropień, który rozwija się w uchu i wokół niego
 • Cellulitis, jeśli bakterie dostaną się do głębokich warstw skóry
 • Zwężenie, nagromadzenie grubej, suchej skóry w kanale słuchowym, które może prowadzić do problemów ze słuchem i głuchoty
 • Otomycosis, infekcja kanału słuchowego spowodowana przez gatunek grzybów

W przypadku złośliwego zapalenia ucha zewnętrznego lub martwiczego zapalenia ucha zewnętrznego infekcja może dotrzeć do kości i chrząstki ucha zewnętrznego, prowadząc do zapalenia i uszkodzenia skóry i chrząstki ucha zewnętrznego i kości dolnej części czaszki. To bardzo bolesne i może ostatecznie okazać się śmiertelne.

Osoby najbardziej narażone to osoby z obniżoną odpornością, na przykład osoby z cukrzycą lub HIV / AIDS.

Jeśli infekcja rozprzestrzeni się na błonę bębenkową, nagromadzenie ropy może spowodować zapalenie się lub perforację błony bębenkowej. Zwykle goi się w ciągu 2 miesięcy. Ucho musi być suche i można przepisać doustne antybiotyki.

Zapobieganie

Aby zapobiec infekcjom ucha, należy unikać pływania w zanieczyszczonej wodzie i utrzymywać suchość w uszach.

[dziewczyny w kąpielach]

Sposoby robienia tego obejmują:

 • Suszenie ucha zewnętrznego za pomocą waty lub ręcznika po kąpieli lub ekspozycji na wilgoć
 • Przechylanie głowy tak, aby ucho było skierowane w dół, a następnie pociągnięcie płatków w różnych kierunkach lub potrząsanie głową może pomóc w usunięciu wody z wnętrza
 • Dmuchanie w uszach za pomocą suszarki, na niskim ustawieniu, trzymane w odległości co najmniej jednej stopy od ucha
 • Dla zwykłych pływaków, noszących czepki pływackie, które zakrywają uszy lub specjalnie zaprojektowanych, dobrze dopasowanych zatyczek do uszu

Ważne jest, aby nigdy nie wkładać do ucha wacika, kluczyków lub spinek do włosów, ponieważ może to spowodować dalsze uszkodzenia i zmusić niepożądany materiał głębiej w środku.

Wosk przemieszcza się naturalnie z ucha, więc pączki bawełniane są odpowiednie tylko dla ucha zewnętrznego. Nagromadzenie wosku powinno być leczone przez pracownika służby zdrowia.

Dla niektórych osób substancje takie jak lakiery do włosów lub barwniki do włosów mogą podrażniać ucho, zwiększając ryzyko zapalenia ucha zewnętrznego. Aby temu zapobiec, delikatnie ułóż waciki w uszach przed ich nałożeniem, ale bez zbytniego wciskania ich.

Lekarz poinformuje, jak szybko można bezpiecznie pływać po infekcji lub leczeniu ucha.

Like this post? Please share to your friends: