Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak wyczyścić smegmę?

Smegma jest naturalnie występującą substancją występującą na genitaliach zarówno u mężczyzn jak i kobiet. Jest to wynik nagromadzenia się komórek skóry, wydzielania oleju i wilgoci.

Jeśli pozostanie do zbudowania, smegma może stać się śmierdząca lub doprowadzić do infekcji. W rezultacie ludzie powinni regularnie czyścić części ciała, w których występuje smegma.

W tym artykule sprawdzamy, jak zidentyfikować smegmę, najlepsze sposoby jej usunięcia i jak zapobiegać rozwojowi smegmy.

Identyfikacja

Jak pozbyć się smegmy

Smegma może wyglądać jak substancja podobna do sera, co może dotyczyć niektórych osób. Jednak zazwyczaj nie ma się czym martwić, chyba że nie jest to smegma, ale objaw infekcji.

Jeśli chłopiec lub mężczyzna nie jest obrzezany, będą mieli napletek, który zakrywa głowę penisa. Potu, oleju i komórek skóry może pozostać pod napletkiem, jeśli obszar nie jest prawidłowo czyszczony.

Czasami smegma może rozwinąć się w białe, perełkowate grudki pod napletkiem. Jeśli nie doświadczasz bólu lub innych objawów, nie musisz się tym martwić.

U mężczyzn, smegma najczęściej rozwija się u tych, którzy nie są obrzezani, ale mogą występować u wszystkich mężczyzn. U samic smegma może narastać między wargami wargowymi a okapem łechtaczki.

U mężczyzn

U dorosłych mężczyzn smegma składa się z kombinacji komórek skóry i oleju wytwarzanego przez gruczoły Tysona pod napletkiem. Celem smegma jest zapewnienie ochrony i smarowania prącia.

Zarówno samce, jak i samice mogą rozwinąć nadmierną ilość smegmy i ważne jest, aby przed czyszczeniem porozmawiać z pediatrą dziecka.

Kiedy niemowlę rozwija smegmę pod napletkiem, rodzice mogą pokusić się o odciągnięcie napletka i oczyszczenie głowy penisa. To nie jest rutynowo zalecane.

U większości mężczyzn napletek jest przywiązany do głowy penisa od urodzenia i zaczyna się rozdzielać w miarę starzenia. Ta normalna separacja pozwala na odciągnięcie napletka i oczyszczenie. Jeśli napletek zostanie przymusowo wciągnięty, może to spowodować silny ból, krwawienie, łzy i blizny.

Ważne jest, aby porozmawiać z pediatrą, aby ustalić, czy napletek dziecka jest gotowy do oderwania. Większość chłopców ma około 5 lat, kiedy mogą samodzielnie wycofać napletek. Niektórzy chłopcy nie są w stanie wycofać napletka, dopóki nie są nastolatkami, a to jest nadal uważane za normalne.

Niektórzy mężczyźni i chłopcy mogą odczuwać zaczerwienienie i obrzęk głowy penisa. To się nazywa balanitis. Mężczyźni w każdym wieku, u których rozwinie się ten stan, powinny zostać skierowane przez pediatrę lub lekarza, aby upewnić się, że nie jest to spowodowane przez:

 • infekcja
 • drozd
 • łuszczyca lub inny stan skóry
 • podrażnienia, na przykład z mydła, detergentów lub prezerwatyw

Usuwanie

Jeśli penis nie będzie regularnie czyszczony, smegma może się nagromadzić i może stać się śmierdząca, zainfekowana lub zapobiegać ruchowi napletka.

U niemowląt i młodych chłopców:

 • Nie odciągaj napletka niemowlęcia lub małego dziecka; opiekunowie powinni porozmawiać z pediatrą, aby ustalić odpowiedni wiek, aby wycofać napletek.
 • Oczyść genitalia za pomocą delikatnego mydła i wody w ramach zwykłej rutyny kąpielowej.
 • Nie używaj końcówek Q, nawadniania ani antyseptyków do czyszczenia pod napletkiem niemowlęcia.

Jak wspomniano powyżej, jeśli napletek zostanie zbyt wcześnie wycofany, może powodować ból, krwawienie i łzawienie skóry, dlatego ważne jest, aby napletek niemowlęcia i małych dzieci nie był zbyt wcześnie wycofany.

Chłopcy i mężczyźni z chowanym napletkiem powinni wykonać następujące czynności podczas czyszczenia penisa, aby usunąć smegmę:

 1. Delikatnie wycofaj napletek z powrotem do trzonu penisa.
 2. Wyczyść główkę penisa pod napletkiem delikatnym mydłem i spłucz ciepłą wodą.
 3. Wysuszyć pod naporem miękkim ręcznikiem.
 4. Odciągnij napletek na czubek penisa – nigdy nie pozostawiaj go wciągniętego.

Pamiętaj, aby porozmawiać z pediatrą lub lekarzem, jeśli masz trudności z odciągnięciem napletka. Nigdy nie zmuszaj naporu do napletka, ponieważ może to prowadzić zarówno do natychmiastowych, jak i długotrwałych problemów.

U kobiet

miękki ręcznik smegma

U kobiet i dziewcząt smegma może narastać między wargami sromowymi a okapem łechtaczki. W większości przypadków nie ma się czym martwić, a dobre praktyki higieniczne powinny zajmować się gromadzeniem.

U niemowląt płci żeńskiej smegma może rozwinąć się w sromie (narządy płciowe poza obszarem pochwy), gdzie działa jako bariera ochronna. Pediatra będzie w stanie wyjaśnić, czy, jak i kiedy czyścić.

Ważne jest utrzymywanie sromu noworodka w czystości, ale opiekunowie powinni pamiętać, że podczas czyszczenia powinni używać tylko łagodnego mydła i wody lub dziecka.

Usuwanie

Kobiety i dziewczęta powinny wykonać następujące czynności podczas czyszczenia sromu w celu usunięcia smegmy:

 1. Delikatnie myć srom ciepłą wodą i łagodnym mydłem.
 2. Unikaj pachnących prań, proszków i aerozoli.
 3. Wysuszyć za pomocą miękkiego ręcznika.

W przypadku niemowląt najlepiej porozmawiać z pediatrą o ich zaleceniach dotyczących higieny, w tym o zarządzaniu smegmą.

Wskazówki dotyczące zapobiegania

Chociaż smegma jest normalna, może prowadzić do problemów, jeśli pozostawi się je do narostu. Zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, zasadnicze znaczenie ma ćwiczenie dobrej higieny narządów płciowych.

Kobiety mogą również rozważyć następujące działania profilaktyczne:

 • w bawełnianej bielizny. Różne rodzaje bawełnianej bielizny są dostępne do zakupu online.
 • unikanie stringów, nylonu, octanu lub innych rodzajów tkanin syntetycznych
 • unikanie noszenia rajstop nylonowych, legginsów lub pasów, które nie pozwalają na oddychanie przez pochwę, prowadząc do uwięzienia wilgoci i ciepła
 • unikaj używania kobiecych produktów higienicznych, takich jak dezodoranty, spraye damskie, oleje i tłuste substancje
 • unikanie douching pochwy, ponieważ może zmienić pH pochwy i doprowadzić do przerostu bakterii

Na wynos

Smegma jest normalna zarówno u mężczyzn, jak iu kobiet i jest wynikiem nagromadzenia się komórek skóry, wydzielania oleju i wilgoci. Uprawianie dobrej higieny narządów płciowych może pomóc w zapobieganiu lub zmniejszeniu narastania smegmy u obu płci.

Chociaż nieobrzezanym mężczyznom i starszym chłopcom można cofnąć ich napletek, nie jest to zalecane dla niemowląt i młodszych chłopców. Dzieje się tak, ponieważ napletek może nie oddzielić się od główki penisa.

Przymusowe odciąganie napletka może spowodować silny ból, krwawienie, łzy, a nawet blizny. Rodzice i opiekunowie powinni porozmawiać z pediatrą swojego dziecka o poradach dotyczących higieny narządów płciowych.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: