Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Przebudowa klatki piersiowej DIEP: Procedura i odzyskiwanie

Perforator tętnicy głębokiej dolnej, czyli płat DIEP, jest rodzajem procedury rekonstrukcji piersi, którą kobieta może mieć po mastektomii lub usunięciu piersi z powodu raka piersi.

Termin „klapa” oznacza, że ​​chirurg pobiera zdrową tkankę z innego obszaru kobiecego ciała w celu wykorzystania w rekonstrukcji. Głęboka gorąca tętnica nadbrzusza jest naczyniem krwionośnym przepływającym przez brzuch i zapewniającym dopływ krwi do tkanki dolnej części brzucha.

Istnieje kilka różnych opcji rekonstrukcji piersi. Rekonstrukcja płata DIEP jest często wykonywana w fazach, aby zrekonstruowany biust wyglądał tak naturalnie, jak to tylko możliwe.

Szybkie fakty dotyczące rekonstrukcji piersi klatki piersiowej DIEP:

  • Klapa DIEP polega na zabraniu nadmiaru skóry i tłuszczu z żołądka w celu zrekonstruowania piersi.
  • Chirurgia klap DIEP wymaga specjalistycznego szkolenia mikrochirurgicznego i jest bardzo złożona.
  • Klapka DIEP jest jedną z kilku ewoluujących metod rekonstrukcji piersi.

Jak wygląda proces rekonstrukcji?

mikrochirurgia

Proces rekonstrukcji płata DIEP wymaga specjalistycznego przeszkolenia w dziedzinie medycyny zwanej mikrochirurgią.

Mikrochirurgia polega na użyciu niewielkich, wyspecjalizowanych narzędzi do operowania na delikatnych obszarach tkanki, takich jak nerwy i naczynia krwionośne.

Nazywa się to mikrochirurgią, ponieważ naczynia krwionośne mają zwykle mniej niż 3 milimetry, a do wykonania zabiegu wymagany jest mikroskop lub specjalne okulary operacyjne zwane lupami.

Procedura mikrochirurgiczna trwa od 4 do 8 godzin w przypadku jednej klapy i do 24 godzin w przypadku rekonstrukcji klapy dwustronnej.

Procedura klap DIEP

Procedura obejmuje wykonanie nacięcia w jamie brzusznej, zwykle z jednego kości biodrowej na drugi. Blizna z tego będzie zwykle poniżej „linii bikini”.

Kiedy lekarze wykonują jednostronną rekonstrukcję, będą używać skóry z jednej strony brzucha. Jeśli obie piersi zostaną zrekonstruowane, wykorzystają tkankę z obu stron.

Po usunięciu tej tkanki lekarz usunie dolną tkankę jamy brzusznej za pomocą tętnicy i żyły, a następnie zamknie pozostałą skórę brzucha, zwykle mocniej niż wcześniej. Następnie wykorzystają usuniętą tkankę do stworzenia nowej piersi.

Często usuwa się niewielką część żebra w pobliżu klatki piersiowej, aby chirurg mógł połączyć tkankę brzuszną z tętnicą i żyłą w klatce piersiowej. Przy innych okazjach przeszczepiona tkanka jest połączona z naczyniami krwionośnymi pod pachą.

Zwykle chirurg nie rekonstruuje brodawki lub części sutkowej piersi w czasie operacji klapy DIEP. Być może będą musieli zrewidować operację piersi, aby kontynuować przekształcanie piersi. Dopiero po całkowitym wygojeniu się tkanki piersi chirurg wykona rekonstrukcję otoczki.

Zalety rekonstrukcji płata DIEP

Klapka DIEP jest nowszą, bardziej złożoną wersją klapki TRAM lub klapki modzsobójczej z poprzecznym odbytem Abdominus.

W procedurze płata TRAM usunięto skórę i tłuszcz z dolnej części brzucha, a także jedną lub obie mięśnie prostownika lub „siekacza”.

W końcu procedura klapki TRAM została udoskonalona do klapki DIEP, w której bardzo mało lub wcale nie usunięto mięśni, pozostawiając osobę o mniejszej sile rdzenia.

Ta zmiana w chirurgii może również skutkować krótszymi czasami powrotu do zdrowia związanymi z podejściem klapy DIEP i mniejszą szansą na przepuklinę lub wybrzuszenie brzucha po operacji.

Niezależnie od tego, czy osoba przechodzi swobodną klapę TRAM lub DIEP, nacięcia wyglądają tak samo. Rezultaty są często porównywane z rezultatami z brzuszkiem.

Odzyskiwanie klap DIEP

Zgodnie z tym, kobieta pozostanie w szpitalu przez około 3-4 dni po zabiegu klapy DIEP. Jednak niektóre kobiety mogą wymagać dłuższego czasu na odpoczynek w szpitalu.

Jak szybko możesz chodzić?

Zazwyczaj kobiety zachęca się do wykonywania delikatnej aktywności fizycznej, takiej jak chodzenie, w drugim dniu po operacji.

Dreny chirurgiczne

Kobieta będzie miała trzy do czterech chirurgicznych drenów w miejscu, kiedy zostanie wypisana ze szpitala. Odpływy mogą zapobiegać obrzękowi tkanki i zwykle utrzymują się w miejscu od 1 do 2 tygodni.

Lekarz pokaże kobiecie, jak opróżniać dreny, lub odwiedza ją pielęgniarka z domu, aby ją opróżnić.

Jak długo trwa odzyskiwanie?

Większość kobiet może wznowić regularne czynności około 4 do 6 tygodni po operacji.

Najważniejszą częścią poprawy jest bolesność związana z nacięciami w jamie brzusznej, ponieważ większość ćwiczeń wykorzystuje ruchy mięśni rdzenia ciała w tym obszarze.

Kobieta powinna poczekać przed rozpoczęciem jazdy lub wznowić inne bardziej uciążliwe czynności, dopóki nie otrzyma zgody od swojego lekarza.

Komplikacje i ryzyka

Klapa DIEP może być dobrym rozwiązaniem dla wielu osób. Istnieje jednak ryzyko związane z tym skomplikowanym podejściem chirurgicznym, w tym:

  • krwawienie
  • infekcja
  • słabe uzdrowienie
  • przepuklina lub wybrzuszenie
  • strata klapy

Kobieta może mieć problemy z krążeniem w nowo połączonej tkance, co stanowi powikłanie zwane utratą klapki. Może to spowodować śmierć nowo wszczepionej tkanki i zwykle wymaga usunięcia chirurgicznego.

Czy klapa DIEP to najlepsze podejście?

lekarz w dyskusji z pacjentki

Istnieje kilka innych technik rekonstrukcji piersi, wykorzystujących tkankę z własnego ciała kobiety.

Oprócz klap DIEP lub TRAM, alternatywy obejmują:

  • Klapa SGAP: Ta procedura polega na wykonaniu płata perforatora pośladkowego, który polega na zabraniu skóry i tłuszczu z pośladka w celu zrekonstruowania piersi.
  • Latissimus dorsi flap: Technika ta polega na użyciu tłuszczu, mięśni i tkanek z pleców kobiety, aby zrekonstruować jej piersi. Tkanka jest strategicznie usuwana, a dopływ krwi pozostaje nienaruszony i jest obracany od tyłu do piersi.

Niektórzy ludzie wolą takie podejście, ponieważ nie wymagają również wkładania sztucznego implantu do skóry i używają własnej tkanki.

Bez względu na podejście chirurgiczne, kobieta może chcieć wziąć pod uwagę, że tkanka może zostać pobrana tylko raz z innego miejsca w celu rekonstrukcji.

Dlatego, jeśli kobieta rozważa mastektomię profilaktyczną, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się jej nowotworu na inne piersi, a ona życzy sobie klapki DIEP lub innej metody rekonstrukcji, jej lekarz może zalecić, aby czekała na rekonstrukcję obu piersi.

Ponadto niektóre kobiety mogą nie być w stanie wykonać zabiegu klapki DIEP z powodu wcześniejszej operacji jamy brzusznej. Lub mogą mieć inne względy zdrowotne, które mogą wykluczyć te opcje.

Podobnie, chirurdzy mogą czasami uważać, że kobieta nie ma wystarczającej ilości tkanki brzusznej do rekonstrukcji piersi. A jej naczynia krwionośne mogą być zbyt małe, aby z powodzeniem połączyć tkankę.

W końcu kobiety, które używają tytoniu, mogą zostać poproszone o rzucenie palenia, ponieważ częściej mają problemy z wyleczeniem nacięć.

Wnioski dotyczące klapy DIEP

Choć mieszkanie DIEP ma wiele zalet, nie wszystkie szpitale i obiekty oferują tę opcję ze względu na swoją nowość, a także dlatego, że wymaga specjalistycznego szkolenia i instrumentów

Kobieta powinna omówić z lekarzem możliwości jej rekonstrukcji i ocenić, czy tego właśnie chce i czy jest odpowiednim kandydatem do zabiegu.

Like this post? Please share to your friends: