Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy kawa może zatrzymać zatkane tętnice?

Nowe badanie dostarcza jeszcze więcej dowodów na to, że kawa jest dla nas dobra, po stwierdzeniu, że spożywanie więcej niż trzech filiżanek joe każdego dnia może zmniejszyć ryzyko miażdżycy, która jest głównym czynnikiem ryzyka chorób serca.

kobieta trzyma filiżankę kawy

Jeśli po prostu nie możesz zmierzyć się z dniem bez kubka joe, nie jesteś sam.

W rzeczywistości ponad połowa z nas pije codziennie kawę, spożywając średnio trzy filiżanki.

Większość z nas cieszy się kawą, aby poprawić umysł, ale naukowcy odkryli, że napój ma znacznie więcej niż mózg.

Jedno z badań, które obejmowało w ubiegłym roku, na przykład, wiązało konsumpcję kawy z 70-procentową redukcją chorób wątroby, podczas gdy inne badania wiązały napój z niższym ryzykiem zawału serca i udaru mózgu.

Nowe badanie, które niedawno opublikowano, sugeruje, że kawa może chronić nasze zdrowie serca.

Przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w São Paulo w Brazylii badanie pokazuje, że picie co najmniej trzech filiżanek kawy dziennie może zmniejszyć ryzyko zatkania tętnic lub miażdżycy.

Miażdżyca jest stanem spowodowanym nagromadzeniem płytki nazębnej w tętnicach. To nagromadzenie może zwężać tętnice i ograniczać przepływ krwi, co może prowadzić do chorób serca i udaru.

Płytka nazębna zawiera wiele substancji znajdujących się we krwi, z których jedną jest wapń.

Według badaczy – w tym Dirce M. Marchioni z Wydziału Zdrowia Publicznego Uniwersytetu w Sao Paulo – niewiele badań sprawdzało, jak kawa wpływa na gromadzenie się wapnia w tętnicach wieńcowych, a te, które patrzyły na to powiązanie, doprowadziły do ​​niekonsekwentnych wyników.

Kawa jest korzystna, ale tylko dla osób niepalących

Aby lepiej poznać ten związek, Marchioni i jego współpracownicy przeanalizowali dane 4426 dorosłych – w wieku 50 lat – którzy mieszkali w São Paulo w Brazylii.

Użyli oni kwestionariusza częstotliwości żywności, aby określić, ile kawy konsumuje każdy z osobników. Zostały one następnie podzielone na trzy grupy na podstawie tych wyników: mniej niż jedna filiżanka kawy dziennie, jedna do trzech filiżanek dziennie i więcej niż trzy filiżanki dziennie.

Wszyscy pacjenci przeszli również tomografię komputerową, która została wykorzystana do oceny nagromadzenia wapnia w tętnicach wieńcowych.

W porównaniu z dorosłymi, którzy spożywali mniej niż jedną filiżankę lub jedną do trzech filiżanek kawy dziennie, ci, którzy spożyli co najmniej trzy filiżanki dziennie, rzadziej wykazywali zwapnienia naczyń wieńcowych na swoich skanach TK.

Jednak po dostosowaniu naukowcy stwierdzili, że związek ten był istotny tylko dla dorosłych, którzy nigdy nie palili. W rzeczywistości, osoby niepalące, które spożywały co najmniej trzy filiżanki kawy dziennie, miały o 63 procent mniejsze ryzyko zwapnienia naczyń wieńcowych.

W przypadku byłych lub obecnych palaczy wydaje się, że picie kawy nie przynosi korzyści dla nagromadzenia wapnia.

„Możliwe, że szkodliwe skutki palenia przewyższają korzyści wynikające z przyjmowania kawy w przypadku wczesnego uszkodzenia układu sercowo-naczyniowego”, spekuluje zespół, „więc ten wpływ kawy może wystąpić tylko u ludzi, którzy nigdy nie palili”.

Naukowcy zauważają, że ponieważ ich badania mają charakter obserwacyjny, nie mogą dowieść przyczyny i skutku pomiędzy konsumpcją kawy a akumulacją wapnia.

Mimo to sugerują, że regularne spożywanie kawy może mieć kliniczne implikacje dla zdrowia serca.

Komentując ich wyniki, Marchioni i współpracownicy piszą:

„Nasze odkrycia sugerują, że spożycie kawy może wywierać potencjalny korzystny wpływ na ryzyko zwapnień naczyń wieńcowych i choroby układu sercowo-naczyniowego, szczególnie u osób niepalących.”

Like this post? Please share to your friends: