Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Cholesterol okazał się odgrywać rolę w chorobie Alzheimera

Nowe badanie, prowadzone przez naukowców z University of Cambridge w Wielkiej Brytanii, stwierdza, że ​​cholesterol może odgrywać znaczącą rolę w rozwoju choroby Alzheimera.

Odkładanie się cholesterolu w tętnicach

Cholesterol jest substancją woskową, która może gromadzić się na ścianach tętnic, potencjalnie powodując problemy zdrowotne.

Około 71 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych żyje z wysokim poziomem lipoprotein o małej gęstości (LDL) lub „złym cholesterolem”.

Powszechnie uważa się, że jest to czynnik przyczyniający się do chorób sercowo-naczyniowych, takich jak choroby serca i udary, ale cholesterol jest również jednym z głównych składników ściany komórkowej.

Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie, sugeruje, że ten cholesterol może również działać jako katalizator dla klastrów białka zwanego amyloidem beta, które powstają w mózgu.

Amyloidu beta jest dobrze znany być kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do choroby Alzheimera, która dotyka obecnie około 5,4 miliona ludzi w USA Kiedy agregaty amyloidu beta, tworzy w płytkach, które są toksyczne dla funkcjonowania mózgu i zabija komórki mózgowe.

Jednak naukowcy starali się w pierwszej kolejności zidentyfikować, w jaki sposób tworzą się skupiska beta-amyloidu.

Cholesterol przyspiesza agregację

Naukowcy wiedzą, że cząsteczki beta amyloidu zazwyczaj nie sklejają się w mózgu, ponieważ są obecne tylko w niskim stężeniu i rozprzestrzeniają się w mózgu.

Zespół z Cambridge połączył siły z naukowcami z Uniwersytetu w Lund w Szwecji, aby zbadać, w jaki sposób amyloid-beta przekształca się w klastry w chorobie Alzheimera.

Ujawnili, że amyloid beta może przykleić się do lipidów, rodzaju nierozpuszczalnej molekuły, która obejmuje tłuszcze, steroidy, fosfolipidy i woski. W szczególności stwierdzono, że amyloid-beta bardzo dobrze przylega do błon komórek lipidowych zawierających cholesterol.

Wtedy, gdy cząsteczki amyloidu beta utknąć lipidów błon komórkowych zawierających cholesterol w sąsiedztwie innych „zatrzymuje” cząsteczki amyloid beta jest większa szansa, że ​​cząsteczki te będą spotykają się, powodując rozpoczęcie tworzenia klastrów.

Zespół obliczył, że obecność cholesterolu spowodowała powstanie klasterów amyloid-beta 20 razy szybciej niż w przeciwnym razie.

Czy spożywanie mniejszej ilości cholesterolu zmniejsza ryzyko?

Wcześniejsze badania nakreśliły związek między cholesterolem a chorobą Alzheimera; na przykład naukowcy wiedzą, że niektóre z tych samych genów, które przetwarzają cholesterol w mózgu, są również zaangażowane w chorobę Alzheimera. Jednak nie jest jasne, w jaki sposób są ze sobą powiązane.

Autorzy ostatnich badań nie są pewni, czy cholesterol w diecie odgrywa rolę w chorobie Alzheimera, ponieważ ten rodzaj cholesterolu nie przedostaje się do mózgu z krwioobiegu.

Tak więc, chociaż ogólnie dobre jest dla zdrowia spożywanie zbilansowanej diety bez zbytniego cholesterolu, to ile cholesterolu spożywanego w diecie nie uważa się za problem związany z ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera.

W rzeczywistości, współautor badań, prof Michele Vendruscolo – z Centrum Chorób Zapalnych na Uniwersytecie w Cambridge – mówi, że to nie sam cholesterol jest problemem.

„Pytanie dla nas teraz,” mówi, „nie jest to, jak wyeliminować cholesterolu z mózgu, ale o tym, jak kontrolować rolę cholesterolu w chorobie Alzheimera poprzez regulację jego interakcji z amyloidu beta. Nie mówimy, że cholesterol to jedyny czynnik uruchamiający proces agregacji, ale z pewnością jest jednym z nich. „

Prof. Vendruscolo wyjaśnia, że ​​cholesterol przemieszcza się w organizmie poprzez dedykowane „nośniki białek”, takie jak ApoE, który w swojej zmutowanej postaci został również zbadany jako czynnik ryzyka dla Alzheimera.

U osób starszych nośniki białek są mniej skuteczne, przerywając ruch cholesterolu w organizmie. Być może w przyszłości naukowcy będą mogli zaprojektować leki ukierunkowane na ten proces, pomagając kontrolować równowagę cholesterolu i beta amyloidu w mózgu.

„Ta praca pomogła nam zawęzić konkretne pytanie w dziedzinie badań nad chorobą Alzheimera” – podsumowuje prof. Vendruscolo.

„Musimy teraz bardziej szczegółowo zrozumieć, w jaki sposób utrzymywana jest równowaga cholesterolu w mózgu, aby znaleźć sposoby na dezaktywację spustu agregacji amyloidu beta.”

Like this post? Please share to your friends: