Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Chemioterapia paliatywna: szkody i korzyści zważone w nowych badaniach

Chemioterapia paliatywna to leczenie zaprojektowane dla pacjentów z terminalnym rakiem, mające na celu przedłużenie przeżycia i złagodzenie objawów, ale nie wyleczenie choroby. Teraz naukowcy odkryli, że terapia przynosi pewne szkody, które, jak mówią, wymagają rozwiązania.

Naukowcy z Weill Cornell Medical College, Dana-Farber Cancer Institute i Harvard Medical School, opublikowali swoje wyniki w

Mówią, że ich odkrycia odkrywają rozbieżność między tym, jakiego rodzaju pacjentów z chorobą nowotworową chcą a czego faktycznie otrzymują.

Ogólnie rzecz biorąc, zespół odkrył, że pacjenci z terminalnym rakiem otrzymujący chemioterapię w ostatnich miesiącach życia rzadziej umierają tam, gdzie chcą i częściej poddają się inwazyjnym procedurom medycznym – w tym CPR i mechanicznej wentylacji – niż pacjenci, którzy nie otrzymali terapia.

Dr Holly Prigerson z Weill Cornell Medical College twierdzi, że przyczyny tego związku są skomplikowane, ale mogą wynikać z niezrozumienia celu i konsekwencji paliatywnej chemioterapii.

W celu przeprowadzenia badania, badacze ocenili dane od 386 pacjentów w badaniu finansowanym przez rząd, zwanym Coping with Cancer.

W tym 6-letnim badaniu obserwowano śmiertelnie chorych i ich opiekunów do czasu śmierci pacjentów, a naukowcy analizowali wpływ czynników psychospołecznych na opiekę nad pacjentami.

Po zapytaniu opiekunów, aby ocenili opiekę nad pacjentem, jakość życia i miejsce, w którym pacjent chciał umrzeć, naukowcy przeanalizowali wykresy medyczne pacjentów, aby określić rodzaj opieki, jaką faktycznie otrzymali podczas ostatniego tygodnia.

Pacjenci chemioterapii rzadziej umierają tam, gdzie chcą

Naukowcy odkryli, że pacjenci otrzymujący chemioterapię paliatywną rzadziej rozmawiali ze swoimi onkologami o rodzaju opieki, którą chcieli otrzymać, o wypełnieniu nakazu nie-do-wskrzeszenia lub nawet o uznaniu, że byli śmiertelnie chorzy.

Wyniki wskazują, że 68% pacjentów otrzymujących chemioterapię paliatywną zmarło tam, gdzie chcieli, w porównaniu z 80% osób, które nie otrzymały terapii.

W szczegółach, 47% pacjentów, którzy otrzymali terapię zmarło w domu, w porównaniu z 66% pacjentów, którzy nie otrzymali opieki paliatywnej. Ponadto 11% pacjentów otrzymujących chemioterapię zmarło na oddziale intensywnej opieki medycznej, w porównaniu do zaledwie 2% pacjentów, którzy nie otrzymali terapii.

Dr Prigerson mówi:

„W tych danych trudno jest dostrzec srebrną podszewkę do paliatywnej chemioterapii u pacjentów w końcowym stadium raka, do tej pory nie było dowodów na szkodliwe działanie paliatywnej chemioterapii w ostatnich kilku miesiącach życia”.

„Badanie to jest pierwszym krokiem do udowodnienia dowodów, które wyraźnie pokazują, jakie mogą być negatywne wyniki” – dodaje.

Zespół odkrył również, że pacjenci otrzymujący chemioterapię paliatywną częściej będą kierowani do opieki hospicyjnej dużo później niż ci, którzy nie otrzymują terapii.

Opieka hospicyjna jest miejscem, które zapewnia komfort i emocjonalne wsparcie dla pacjentów końcowych, a 54% pacjentów otrzymujących chemioterapię zostało skierowanych do hospicjantów z opóźnieniem, w porównaniu z 37% pacjentów nieotrzymujących leków.

Potencjalne zapotrzebowanie na zmiany w praktyce onkologicznej

Zespół odnotowuje, że 56% pacjentów biorących udział w badaniu otrzymywało paliatywną chemioterapię w ostatnich miesiącach i twierdzą, że większość z nich podkreśla potencjalną potrzebę zmian w praktyce onkologicznej w akademickich ośrodkach medycznych.

Dr Alexi Wright, adiunkt i onkolog medyczny w Dana-Farber, mówi:

„Często czekamy, aż pacjenci zatrzymają chemioterapię, zanim zapytają ich o to, gdzie i jak chcą umrzeć, ale to badanie pokazuje, że powinniśmy pytać pacjentów o ich preferencje, podczas gdy oni otrzymują chemioterapię, aby upewnić się, że otrzymują taką opiekę, jakiej chcą w pobliżu śmierci. „

Ale doktor Wright dodaje, że ich odkrycia nie należy interpretować w ten sposób, że pacjentom należy odmówić lub nie zaoferować paliatywnej chemioterapii:

„Zdecydowana większość pacjentów w tym badaniu chciała chemioterapii paliatywnej, jeśli mogłaby zwiększyć ich przeżycie zaledwie o tydzień.Te badanie jest krokiem w kierunku zrozumienia niektórych ludzkich kosztów i korzyści paliatywnej chemioterapii.”

„Potrzebne są dodatkowe badania, aby potwierdzić te niepokojące wyniki”, podsumowuje Dr Prigerson.

Like this post? Please share to your friends: