Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Cepowa skrzynia: Co musisz wiedzieć

Skrzynia z cepem oznacza rodzaj kontuzji, która następuje po tępym urazie klatki piersiowej. Zdarza się, gdy co najmniej trzy żebra są złamane w więcej niż jednym miejscu, powodując odcięcie segmentu kości od ściany klatki piersiowej.

Chociaż jest to niezwykła konsekwencja urazu klatki piersiowej, skrzynia cepowa może zakłócać oddychanie i powodować poważne problemy dla osoby.

W tym artykule omówimy skrzynię cepową, jej objawy, leczenie i perspektywy.

Przegląd

Zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej.

Ściana klatki piersiowej jest strukturą kości i tkanki, która tworzy ochronną klatkę wokół ważnych narządów, takich jak serce i płuca. Kości żebrowe są częścią ściany klatki piersiowej.

Żebra są ważne w ochronie ważnych narządów i utrzymania otwartej przestrzeni w klatce piersiowej. Ta otwarta przestrzeń umożliwia płucom rozszerzanie się i opróżnianie podczas oddychania.

Uraz ściany klatki piersiowej może często występować w wypadkach drogowych i prowadzić do wszystkiego, od drobnych stłuczeń po złamania żeber. Obrażenia te są najczęściej tępymi urazami, tak zwanymi, ponieważ są wynikiem tępego lub płaskiego przedmiotu, takiego jak kierownica, uderzającego w ścianę klatki piersiowej, ale nie penetrującego skóry.

Złamanie żebra wywołane tępym urazem może powodować ból, ponieważ mięśnie używane do oddychania nadal ciągną po uszkodzonym obszarze. Tępy uraz, który złamie żebro, może również powodować dalsze obrażenia, takie jak przebicie płuc lub uszkodzenie otaczających naczyń krwionośnych.

Skrzynia cepowa jest jedną z najpoważniejszych konsekwencji tępego urazu ściany klatki piersiowej. W przypadku cepowej klatki trzy lub więcej żeber pęka w wielu miejscach, a odcinki kości mogą odrywać się od ściany klatki piersiowej.

Ten uraz powoduje, że dotknięty obszar traci swoją strukturę, pozostawiając mniej miejsca dla płuc, aby rozwinąć się w pełni, gdy osoba próbuje oddychać. W rezultacie płuca są mniej zdolne do przyjmowania powietrza, co powoduje poważne problemy z oddychaniem.

Tępy uraz, który prowadzi do skrzyni bijaka jest często spowodowany wypadkiem drogowym lub upadkiem. W rzadkich przypadkach może to być spowodowane pogorszeniem kości lub chorobą.

Objawy

Objawy klatki piersiowej różnią się w zależności od jej nasilenia. Najczęstsze objawy to:

  • silny ból w klatce piersiowej
  • tkliwość dotkniętego obszaru
  • trudności w oddychaniu
  • stany zapalne i siniaki
  • nierówny wzrost klatki piersiowej podczas oddychania

Nierówny wzrost klatki piersiowej jest często najjaśniejszym objawem skrzyni cepowej. Tutaj dotknięty obszar zacznie wciągać, gdy osoba oddycha, podczas gdy reszta klatki piersiowej rozszerza się na zewnątrz. Kiedy osoba oddycha, dotknięty obszar rozszerza się, podczas gdy reszta klatki piersiowej wciąga.

Diagnoza

Znak awaryjny.

Przypadek skrzyni cepowej diagnozowany jest w badaniu fizykalnym, podobnie jak w przypadku złamania żeber.

Nieprawidłowy ruch ściany klatki piersiowej podczas oddychania jest wyraźnym znakiem, że urazem może być skrzynia cepowa.

Następnie często stosuje się rentgen, jeśli podejrzewa się skrzynię cepową.

Podczas gdy większość złamań żeber nie pojawia się na zdjęciu rentgenowskim, można zauważyć znaczące urazy tępych urazów, takie jak skrzynia bioder. W niektórych przypadkach może zająć wiele promieni rentgenowskich, aby wykryć uraz.

Leczenie

Cep skrzynia jest poważnym urazem, a leczenie należy wykonać natychmiast. Leczenie będzie miało na celu ochronę płuc i zagwarantowanie, że dana osoba będzie mogła odpowiednio oddychać. Maska tlenowa zostanie zastosowana, aby pomóc w oddychaniu, a leki zostaną podane, aby pomóc złagodzić ból.

W ciężkich przypadkach stosuje się wentylację mechaniczną, aby utrzymać stabilność klatki piersiowej. W niektórych przypadkach konieczna jest operacja, na przykład przebicie płuc.

W przeszłości leczenie klatki piersiowej polegało na utrzymywaniu pacjentów w pozycji i użyciu prętów i aparatów ortodontycznych w celu skierowania uszkodzonego obszaru klatki piersiowej na zewnątrz. Na szczęście nowoczesne metody leczenia są o wiele lepsze i bardziej wyrafinowane.

Perspektywy

Cep skrzynia jest poważnym stanem. Konieczne jest natychmiastowe, zmierzone leczenie, aby nie zagrażało życiu.

Przy odpowiednim leczeniu młodzi i zdrowi ludzie mogą powrócić do zdrowia z niewielkimi komplikacjami. Jednak osoby starsze mają zwiększone ryzyko powikłań, takich jak niewydolność oddechowa lub zapalenie płuc, jeśli skrzynia bioder nie jest prawidłowo leczona.

Inne czynniki mogą również powodować komplikacje. Na przykład, stosowanie wentylacji mechanicznej przez długi czas może zwiększyć ryzyko zapalenia płuc i prowadzić do gorszego wyniku leczenia.

W skrajnych przypadkach może wystąpić komora pieca. Ten złożony stan jest wynikiem zapadnięcia się sekcji ściany klatki piersiowej. Nawet jeśli ktoś z komorą kuchenną natychmiast otrzyma odpowiednie leczenie, prawdopodobieństwo przeżycia klatki w piecu jest niewielkie.

Jednak w większości przypadków skrzyni bijakowej, w której nie występują komplikacje, ludzie mogą wyzdrowieć z tego stanu w ciągu kilku tygodni, z odpowiednim leczeniem.

Like this post? Please share to your friends: