Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czarny paznokieć: przyczyny i leczenie

Czarne paznokcie mogą być brzydkie i czasami bolesne. Chociaż istnieje wiele potencjalnych przyczyn czarnych paznokci u nóg, wiele z nich jest łatwa do leczenia lub może sama się wyjaśnić.

W tym artykule przyjrzymy się sześciu potencjalnym przyczynom czarnego paznokcia, oprócz opcji leczenia i wskazówek dotyczących profilaktyki.

Sześć przyczyn czarnego paznokcia

czarny paznokieć

Przyczyna czarnego paznokcia może być łagodna lub całkiem poważna.

Ważne jest, aby osoba, która rozwinęła czarny paznokieć, zrozumiała niektóre z potencjalnych przyczyn.

W przypadku wątpliwości dobrze jest zbadać go przez lekarza, który zdiagnozuje problem i opracuje skuteczny plan leczenia.

1. Powtarzające się urazy

Kiedy osoba nosi źle dopasowane buty, może być zagrożona rozwojem czarnych paznokci z powodu powtarzających się urazów.

Długotrwałe ucisk na paluchy ze źle dopasowanych butów może powodować szereg problemów, od małych pęcherzyków po krwawe pęcherze pod paznokciem.

W łagodnych przypadkach czarny paznokieć wyrasta naturalnie w miarę upływu czasu bez leczenia. W ciężkich przypadkach, na przykład gdy paznokieć zaczyna odrywać się od łożyska paznokcia, należy zgłosić się do lekarza.

2. Tępa siła

W niektórych przypadkach uraz może być jednorazowym uszczerbkiem na skutek obrażeń, na przykład, jeśli osoba upuści ciężki przedmiot na stopę lub palce. Kiedy tak się dzieje, naczynia krwionośne w łożysku paznokcia pękają, powodując gromadzenie się krwi.

Ranny palec u nogi zacznie boleć i zbierać krew pod skórą niemal natychmiast. Nagromadzenie krwi spowoduje bolesność i obrzęk palca. Lekarz może leczyć ten stan przez spuszczanie krwi za pomocą ukłucia.

3. Infekcje grzybicze

Infekcje grzybicze to kolejny powszechny problem, który może powodować tworzenie się czarnych paznokci u stóp. Zazwyczaj infekcja grzybicza powoduje białe lub żółtawe przebarwienia. Szczątki mogą jednak gromadzić się w pobliżu infekcji, powodując pojawienie się paznokcia na czarno.

Pazury są szczególnie podatne na infekcje grzybicze, ponieważ skarpety i buty mogą zapewnić ciepłe i wilgotne podłoże dla rozwoju grzyba. Infekcjom grzybiczym można zwykle zapobiegać przy odpowiedniej pielęgnacji stóp.

4. Czerniak

W rzadkich przypadkach czarny paznokieć może być spowodowany przez czerniaka. Czerniak jest najbardziej agresywną postacią raka skóry.

Czerniak powoduje, że na skórze powstaje jedna lub więcej plam ciemnej, nieregularnie wyglądającej skóry. W niektórych przypadkach plama ciemniejącej skóry rośnie pod łóżkiem paznokcia.

Czerniak rozwija się powoli i bez innych objawów, więc często nie zauważa się go we wczesnym stadium, zwłaszcza jeśli pochodzi z paznokcia u stóp.

5. Zmiany pigmentacji

Naturalne odcienie skóry ludzi mogą z czasem ulegać zmianie. Dla osób o ciemniejszej skórze pod paznokciami stóp może rozwinąć się ciemna plama.

Zmiany pigmentacji są zazwyczaj jednolite, więc jeśli ma wpływ na palec u nóg na jednej stopie, zwykle wpływa na dopasowany palec u nogi. Paznokcie mogą również tworzyć ciemniejsze plamy pod nimi.

6. Warunki bazowe

Istnieje kilka schorzeń, które mogą powodować czarne paznokcie, w tym:

  • cukrzyca
  • choroba nerek
  • choroba serca
  • niedokrwistość

W większości przypadków kontrola stanu podstawowego pomoże paznokciu odzyskać swój pierwotny kolor.

Leczenie

kobieta zdjęta z wysokich obcasów

Leczenie czarnych paznokci zależy od przyczyny.

W przypadku urazu tępym narzędziem lekarz może zrobić małą dziurę w paznokciu za pomocą igły. Ta dziura pozwoli krwi spłynąć i złagodzić wiele ciśnienia, które narosło z czasem.

W cięższych przypadkach, w których rozwinęła się infekcja, lekarz może zalecić dodatkowe leki, aby pomóc wyleczyć kontuzję.

Jeśli dana osoba ma powtarzające się obrażenia, takie jak na przykład ze źle dopasowanych butów, prawdopodobnie lekarz zaleci odpoczynek i zmianę butów.

Choroby podstawowe, takie jak cukrzyca, muszą być najpierw leczone przez lekarza, który może również dostosować czyjś regularny reżim leczenia.

Osoba może być w stanie leczyć infekcję grzybiczą w domu. Bez recepty, kremy i maści mogą być wystarczające do zabicia grzyba i umożliwienia mu leczenia. Jeśli jednak infekcja nie ustąpi po kilku dniach, należy skonsultować się z lekarzem.

W przypadkach, w których czarny paznokieć okaże się rakowy, lekarz zapozna się z wszystkimi dostępnymi opcjami leczenia.

Zapobieganie

Zapobieganie formowaniu się czarnych paznokci nie zawsze jest możliwe. Istnieje jednak wiele kroków, które osoba może podjąć, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia czarnych paznokci u stóp.

Te kroki obejmują:

  • noszenie kremu z filtrem przeciwsłonecznym i unikanie nadmiernego narażenia na promienie UV
  • noszenie odpowiednio dopasowanych butów
  • noszenie odpowiedniego obuwia na siłowni i w pracy
  • noszenie odpowiedniego obuwia podczas korzystania z prysznica publicznego
  • leczenie podstawowych chorób

Kiedy iść do lekarza

Osoba powinna spotkać się z lekarzem, jeśli doświadcza nagłego, niewytłumaczalnego paznokcia u nogi, lub jeśli nie leczy z czasem i leczeniem w domu.

W przypadku urazu lub urazu, przebarwiona część paznokcia zniknie, gdy paznokieć wyrośnie.

Zakażenia grzybicze można zazwyczaj leczyć w domu i nie wymagają diagnozy lekarza.

Perspektywy

Czarne paznokcie zwykle nie powodują dalszych problemów u kogoś, gdy są wynikiem urazu lub przebarwienia pigmentu.

Przy właściwym leczeniu infekcje grzybicze również nie będą powodowały żadnych dalszych problemów. Jednakże, jeśli nie są leczone, infekcje grzybicze mogą rozprzestrzeniać się na inne części stopy i ciała.

U osoby z rozpoznanym czerniakiem mogą być stosowane różne metody leczenia raka, w zależności od stopnia zaawansowania i ciężkości choroby.

W większości przypadków czarne paznokcie są stosunkowo nieszkodliwe, wymagają minimalnego leczenia i nie powodują dodatkowych problemów.

Like this post? Please share to your friends: