Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Początki czarnej śmierci śledzone z powrotem do Chin ujawniły sekwencjonowanie genów

Sekwencjonowanie genów, z którego naukowcy mogą zbierać dane dziedziczne organizmów, ujawniło, że Czarna Śmierć, często określana jako The Plague, która zmniejszyła całkowitą populację świata o około 100 milionów, pochodziła z Chin ponad 2000 lat temu, naukowcy z kilku krajów napisał w czasopiśmie medycznym Nature Genetics. Sekwencjonowanie genomu umożliwiło naukowcom odtworzenie pandemii dżumy od Czarnej Śmierci do końca XIX wieku.

Czarna Śmierć i Zaraza – plaga jest chorobą zakaźną wywołaną przez bakterię o nazwie Yersinia pestis. Czarna śmierć jest jednym wielkim wydarzeniem zarazy (pandemii) w historii.

Czarna Śmierć jest znana jako jedna z najbardziej zabójczych i powszechnych pandemii w historii. Osiągnął najwyższą wartość w Europie między 1348 a 1350 rokiem i jest uważany za wybuch dżumy dymieniczej wywołany bakterią Yersinia pestis. Dotarł on do Krymu w 1346 roku i najprawdopodobniej rozprzestrzenił się przez pchły na czarne szczury, które podróżowały statkami handlowymi. Wkrótce rozszerzył się on na Morze Śródziemne i Europę. Uważa się, że Czarna Śmierć zniszczyła 30% do 60% populacji Europy – eksperci twierdzą, że Europa potrzebuje 150 lat, aby odzyskać swoją liczebność populacji. Zaraza wróciła kilka razy, aż do XIX wieku, kiedy to opuściła Europę na dobre. Większość ofiar zmarła w ciągu dwóch do siedmiu dni od zarażenia się.

Autorzy tego nowego badania twierdzą, że zaraza rozwinęła się w okolicach Chin ponad 2000 lat temu i rozprzestrzeniła się globalnie kilka razy jako śmiertelna pandemia. Porównali 17 kompletnych sekwencji genomu zarazy, a także 933 zmiennych miejsc DNA na unikalnej światowej kolekcji szczepów bakteryjnych (izolatów zarazy), umożliwiając im śledzenie pandemii, które miały miejsce w historii na całym świecie, oraz określenie wieku różnych fal z nich.

Większość pandemii wiązała się ze znanymi ważnymi wydarzeniami historycznymi, takimi jak Czarna Śmierć. Ponieważ żadna z kolekcji izolatów z poszczególnych instytucji naukowych nie była reprezentatywna na całym świecie, naukowcy wyjaśnili, że aby zrozumieć historyczne źródła plag, wszystkie instytucje musiałyby ze sobą współpracować.

Aby zapobiec bioterroryzmowi, dostęp do Yersinia pestis – bakterii, o której wiadomo, że jest przyczyną zarazy – jest poważnie ograniczony; dlatego niemożliwe jest zgromadzenie ich kompleksowego zbioru. Międzynarodowy zespół naukowców z Wielkiej Brytanii, USA, Irlandii, Niemiec, Madagaskaru, Chin i Francji musiał współpracować w celu zdecentralizowanej analizy próbek DNA.

Ich odkrycia ujawniają szczegółową historię rozprzestrzeniania pandemii choroby bakteryjnej w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie widziano.

Choroby zakaźne pandemiczne dotknęły ludzi odkąd postawiliśmy stopę na tej planecie, wyjaśniają autorzy. Oni ukształtowali formę cywilizacji.

Naukowcy ujawniają, że plaga bakterii próchnicy rozwinęła się w pobliżu lub w Chinach, a dzięki wielu epidemiom przenoszono wiele różnych szlaków, na przykład do Azji Zachodniej przez Jedwabny Szlak i Afrykę między 1409 a 1433 r. Przez chińskich podróżników pod odkrywcą Zheng He. Czarna Śmierć przemierzyła Azję, Europę i Afrykę od 1347 do 1351 roku, i prawdopodobnie sprowadziła 450 milionów ludzi na świecie do 350 milionów. Około 50% ludności Chin zginęło, a Europa spadła o jedną trzecią, a Afryka o jedną ósmą.

Komunikat University of Cork pisze:

Ostatnia plaga pandemiczna w 1894 r. Rozprzestrzeniła się w Indiach i promieniowała na wiele części świata, w tym Stany Zjednoczone, które zostały zakażone przez pojedyncze promieniowanie, które nadal występuje u dziko rosnących gryzoni. Szczegółowe analizy w USA i na Madagaskarze wykazały, że następna ewolucja specyficzna dla danego kraju może być śledzona przez unikalne mutacje, które nagromadziły się w ich genomach, co powinno okazać się przydatne do śledzenia przyszłych epidemii chorób.
Kierownik projektu, profesor Mark Achtman z Departamentu Mikrobiologii, z Instytutu Badań Środowiskowych University College Cork w Irlandii, powiedział:

To, co czułem, było tak niesamowite w wynikach, to to, że mogliśmy tak precyzyjnie powiązać informacje genetyczne z ważnymi wydarzeniami historycznymi.
„Drogi przenoszenia dżumy z Hongkongu od 1894 roku.” (Mapa)

„Sekwencjonowanie genomu Yersinia pestis identyfikuje wzorce globalnej różnorodności filogenetycznej”
Giovanna Morelli, Yajun Song, Camila J Mazzoni, Mark Eppinger, Philippe Roumagnac, David M Wagner, Mirjam Feldkamp, ​​Barica Kusecek, Amy J Vogler, Yanjun Li, Yujun Cui, Nicholas R Thomson, Thibaut Jombart, Raphael Leblois, Peter Lichtner, Lila Rahalison, Jeannine M Petersen, Francois Balloux, Paul Keim, Thierry Wirth, Jacques Ravel, Ruifu Yang, Elisabeth Carniel i Mark Achtman
Genetyka przyrody
Opublikowano online: 31 października 2010 r. | doi: 10,1038 / ng.705

Napisane przez Christiana Nordqvista

PLMedBook