Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Brązowy tłuszcz: co to jest i czy może pomóc w zmniejszeniu otyłości?

Brązowa tkanka tłuszczowa lub brązowy tłuszcz jest jednym z dwóch rodzajów tłuszczu, który mają ludzie i inne ssaki. Jego główną funkcją jest przekształcanie jedzenia w ciepło ciała. Jest czasem nazywany „dobrym” tłuszczem.

Ludzkie noworodki i hibernujące ssaki mają wysoki poziom brązowego tłuszczu. Innym rodzajem tłuszczu jest biały lub żółty tłuszcz.

Wiele pozostaje nieznanych na temat brązowego tłuszczu. Naukowcy dopiero zaczynają rozumieć, co robi brązowy tłuszcz. Jeśli mogą dowiedzieć się, jak biały tłuszcz zamienia się w brązowy tłuszcz, może to prowadzić do leczenia otyłości.

Brązowy a biały tłuszcz

[komórki tłuszczowe]

Białe adipocyty lub białe komórki tłuszczowe mają pojedynczą kroplę lipidową, ale brązowe adipocyty zawierają wiele małych kropelek lipidowych i dużą liczbę mitochondriów zawierających żelazo. To właśnie ta wysoka zawartość żelaza nadaje brązowemu tłuściowi kolor ciemnoczerwony do brązowego.

Brązowy tłuszcz ma więcej naczyń włosowatych niż tłuszcz biały ze względu na wyższe zużycie tlenu. Brązowy tłuszcz ma również wiele nie mielinizowanych nerwów, zapewniając stymulację sympatyczną do komórek tłuszczowych.

Lipid to inna nazwa tłuszczu. Lipidy to substancje rozpuszczające się w alkoholu, ale nie w wodzie, takie jak tłuszcz. Olej i wosk to także lipidy. Lipidy zawierają tlen, wodór i węgiel. Mają niższą zawartość tlenu niż węglowodany.

Tłuszcz, który gromadzi się wokół talii i ud, jest biały. Brązowy tłuszcz gromadzi się głównie wokół szyi.

Funkcje brązowego tłuszczu dopiero niedawno stały się jasne. Główne różnice między tymi dwoma wydają się następujące:

Biała tkanka tłuszczowa (WAT) lub tłuszcz biały jest wynikiem przechowywania nadmiaru kalorii. Kiedy spożywamy zbyt dużo kalorii, ciało zamienia je w rezerwę energetyczną w postaci białego tłuszczu.

Dystrybucja WAT ​​wpływa na ryzyko metaboliczne. Duże ilości białego tłuszczu wokół brzucha wiąże się z większym ryzykiem chorób metabolicznych, podczas gdy tłuszcz w biodrach i udach nie.

Brązowa tkanka tłuszczowa (BAT) lub brązowy tłuszcz generuje ciepło poprzez spalanie kalorii. Gdy jest zimno, rezerwy lipidowe tłuszczu brązowego są wyczerpane, a jego kolor staje się ciemniejszy.

Ludzie i ssaki o wyższych poziomach brązowego tłuszczu potrzebują więcej czasu, aby zacząć dreszcze z zimna, niż ci z niższymi poziomami. Noworodki nie drżą na mrozie, ponieważ ich brązowy poziom tkanki tłuszczowej jest wyższy niż u starszych ludzi.

Eksperymenty wykazały, że dodanie do myszy większej ilości brązowego tłuszczu zwiększa szybkość, z jaką spalają energię, zmniejszają ilość tłuszczu w ciele i chronią je przed otyłością związaną z dietą.

Noworodki mają wyższy odsetek brązowego tłuszczu niż dorośli, a to stopniowo spada wraz z wiekiem.

Brązowy tłuszcz można wykryć u dorosłych za pomocą tomografii pozytronowej (PET). Jest to łatwiejsze do wykrycia, gdy dana osoba była narażona na działanie niskich temperatur. Większość brązowego tłuszczu można znaleźć w dolnej części szyi dorosłego, a obszar nad obojczykiem.

Osoba z nadwagą ma proporcjonalnie mniej brązowego tłuszczu niż osoba, która nie ma nadwagi. Brązowy tłuszcz może odgrywać kluczową rolę w utrzymywaniu ludzi szczupłych.

Brązowy tłuszcz u noworodków

U noworodków około 5 procent masy ciała składa się z brązowego tłuszczu. Ma tendencję do lokalizowania się na górnej połowie kręgosłupa i w kierunku ramion.

[młode niemowlęta mają więcej brązowego tłuszczu]

Brązowa tkanka tłuszczowa pomaga w wytwarzaniu ciepła. Jest aktywowany, aby to zrobić, gdy organizm lub organizm potrzebuje dodatkowego ciepła. Może się to zdarzyć, gdy dana osoba zaczyna mieć gorączkę lub gdy zwierzę budzi się ze stanu hibernacji. To wytwarzanie ciepła, zwane także termogenezą, jest również wyzwalane przez karmienie.

Funkcją brązowego tłuszczu u noworodków jest ochrona przed hipotermią, czyli spadkiem temperatury ciała. Hipotermia stanowi poważny problem dla wcześniaków i główną przyczynę zgonu.

Starsi ludzie mają większą powierzchnię, więcej mięśni, mniejszą proporcjonalną powierzchnię głowy, zdolność do drżenia i zdolność poruszania się z zimnych obszarów. Noworodki nie mają tego. Wysoki poziom brązowego tłuszczu u noworodków zapewnia alternatywny sposób regulacji ciepła.

Rozwiązanie problemu otyłości?

Obecnie, gdy otyłość jest na wysokim poziomie, eksperci szukają sposobów, dzięki którym ludzie mogą stracić na wadze, albo poprzez zmniejszenie spożycia żywności, albo poprzez spalanie większej ilości energii.

Jednym ze sposobów spalania energii jest ćwiczenie, ale BAT również przyczynia się do zużycia energii. Rozdzielając energię w postaci ciepła, może ona być w stanie przeciwdziałać przybieraniu na wadze.

Eksperci twierdzą, że nie wiedzą jeszcze, w jaki sposób ludzie mogą zwiększyć zawartość brązowego tłuszczu, ale niektórzy sądzą, że jeśli dowiedzą się, jak zmienić biały tłuszcz w brązowy, może to pomóc ludziom stracić na wadze lub zapobiec dodatkowemu przyrostowi masy ciała.

Jednak to, czy jest to możliwe, czy użyteczne, pozostaje nieznane.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Universite de Sherbrooke w Kanadzie wykazało, że wolontariusze z wyższym poziomem brązowego tłuszczu zaczęli drżeć w niższych temperaturach w porównaniu do osób z niższymi poziomami.

Ponadto, gdy brązowe komórki tłuszczowe były aktywne, ochotnicy spalili dodatkowe 250 kalorii, co stanowi wzrost o 1,8 razy w przypadku spalania kalorii.

Naukowcy odkryli również, że szczupli ludzie mają więcej tłuszczu brązowego niż osoby otyłe, ale doszli do wniosku, że jest zbyt wcześnie, aby wyciągnąć jakiekolwiek wnioski na temat potencjalnych korzyści brązowego tłuszczu.

Ustalono wiele ścieżek, które można wykorzystać do opracowania metod leczenia otyłości. W grudniu 2016 r. Naukowcy ogłosili, że znaleźli ścieżkę sygnałową, która może rozpocząć proces przekształcania białych komórek tłuszczowych w brązowe komórki tłuszczowe, co zwiększa prawdopodobieństwo spalania tłuszczu.

Pozostaje jednak wiele wyzwań. Na przykład, nawet jeśli naukowcy mogą wymyślić, jak zamienić biały tłuszcz w brązowy, jak można go aktywować, aby spalić więcej energii?

Inną kwestią jest to, że nawet jeśli brązowy tłuszcz może zostać zwiększony w celu zwiększenia spożycia kalorii, organizm ludzki może nadal kompensować zwiększając głód, prowadząc do większego spożycia kalorii przez żywność.

Badania te są wciąż na wczesnym etapie i upłynie dużo czasu, zanim takie wyniki zostaną wykorzystane w praktyce.

Like this post? Please share to your friends: