Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Lupus podnosi ryzyko raka szyjki macicy u kobiet

Kobiety z toczniem są znacznie bardziej narażone na raka szyjki macicy niż osoby w populacji ogólnej, podsumowuje nowe badanie prowadzone przez Karolinska Institutet w Szwecji.

[Rak kobiecych narządów rozrodczych]

Główny badacz dr Hjalmar Wadström, z Wydziału Medycyny Solna w Karolinska, oraz jego koledzy niedawno przedstawili swoje wnioski na corocznym kongresie Europejskiej Ligi Przeciw Reumatyzmowi (EULAR 2016), który odbył się w tym tygodniu w Londynie w Wielkiej Brytanii.

Kiedy mówimy o toczniu, większość ludzi odnosi się do tocznia rumieniowatego układowego (SLE), który jest najczęstszą postacią stanu.

SLE to choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy atakuje tkanki i narządy organizmu, w tym skórę, stawy, mózg, nerki i naczynia krwionośne.

Według Instytutu Badawczego tocznia, szacuje się, że SLE dotyka ponad 1,5 miliona osób w Stanach Zjednoczonych, z czego ponad 90 procent to kobiety w wieku 15-44 lata.

Podczas gdy objawy SLE różnią się, mogą obejmować ból lub obrzęk stawów, wysypki skórne lub owrzodzenia, wrażliwość na słońce, ból mięśni, gorączkę, zmęczenie i owrzodzenie jamy ustnej.

U młodych kobiet SLE zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, nerek i udaru mózgu.

Wcześniejsze badania sugerowały, że choroba autoimmunologiczna może zwiększać ryzyko raka szyjki macicy u kobiet, chociaż dr Wadström i jego współpracownicy zauważają, że takie dowody były sprzeczne.

Dysplazja szyjki macicy, ryzyko raka podwoiło się dla kobiet ze SLE

Aby dowiedzieć się więcej na temat potencjalnego związku między SLE a rakiem szyjki macicy, zespół przeanalizował dane ze szwedzkiego Krajowego Rejestru Pacjentów, Szwedzkiego Krajowego rejestru przesiewowego szyjki macicy i Szwedzkiego Rejestru Raka.

Szybkie fakty dotyczące raka szyjki macicy

  • W tym roku w USA zostanie zdiagnozowanych około 12 9990 nowych przypadków raka szyjki macicy.
  • Około 4120 kobiet umrze z powodu choroby w 2016 roku
  • Większość przypadków występuje u kobiet w wieku poniżej 50 lat.

Dowiedz się więcej o raku szyjki macicy

Korzystając z tych danych, zespół obliczył odsetek inwazyjnego raka szyjki macicy i dysplazji szyjki macicy w latach 2006-2012 wśród ogólnej populacji kobiet i osób z SLE.

Dysplazja szyjki macicy to nieprawidłowy wzrost komórek na wyściółce szyjki macicy – najczęściej spowodowany zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Nieleczony stan może prowadzić do raka szyjki macicy.

Naukowcy odkryli, że kobiety ze SLE były dwukrotnie zagrożone rozwojem dysplazji szyjki macicy lub inwazyjnego raka szyjki macicy w porównaniu z ogólną populacją kobiet.

Stwierdzono, że kobiety ze SLE leczone lekami immunosupresyjnymi są najbardziej narażone na dysplazję szyjki macicy lub inwazyjny rak szyjki macicy.

Wyniki te utrzymały się po uwzględnieniu wieku, płci, wykształcenia, korzystania z opieki zdrowotnej, liczby dzieci, stanu cywilnego, wywiadu rodzinnego w kierunku raka szyjki macicy i badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy w ciągu ostatnich 5 lat.

Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają znaczenie regularnego badania przesiewowego raka szyjki macicy u kobiet z SLE, nawet jeśli nie są one leczone lekami immunosupresyjnymi.

„Wcześniejsze dowody na to, że SLE lub jego leczenie mogą zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworu szyjki macicy, jest niejednoznaczne.

Nasze odkrycia potwierdziły, że SLE jest czynnikiem ryzyka nowotworów szyjki macicy, nawet po dostosowaniu się do ważnych czynników ryzyka, takich jak wcześniejsze badania przesiewowe szyjki macicy. „

Dr Hjalmar Wadström

Dowiedz się o znaczeniu regularnych badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.

Like this post? Please share to your friends: