Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Przyczyny i leczenie czarnej szyi

Skóra na szyi ma tendencję do ciemnienia, czy to z powodu hormonów, ekspozycji na słońce, czy innych chorób związanych ze skórą. Osoba, której szyja ściemnia się lub zmienia kolor na czarny, może również zauważyć zmiany w strukturze skóry, takie jak zgrubienie lub uczucie miękkości w stosunku do otaczającej skóry.

Podczas gdy większość przyczyn czarnej szyi nie jest nagłym przypadkiem, zawsze najlepiej jest skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania właściwej diagnozy.

W tym artykule przyjrzymy się możliwym przyczynom czarnej szyi, a także możliwościom leczenia.

Przyczyny

Nosorożce rogowacenia mogą powodować czarną szyję

Możliwe przyczyny czarnej szyi to:

Nigricans akantyczny

Nosorożce rogowe mogą powodować ciemną, gęstą skórę na szyi. Skóra może mieć podobną teksturę do aksamitu.

Stan ten może pojawić się nagle, ale nie jest zaraźliwy ani nie stanowi zagrożenia dla zdrowia danej osoby.

Osoby otyłe i chore na cukrzycę są bardziej narażone na tę chorobę.

W rzadkich przypadkach, czarnuszki akantyczne mogą wskazywać na poważniejsze schorzenia, takie jak rak żołądka lub wątroby.

Zapalenie skóry

Zapalenie skóry jest chorobą skóry występującą, gdy na skórze występuje martwy naskórek, olej, pot i bakterie. Nagromadzenie się gruzu powoduje przebarwienia i płytki skóry.

Szyja jest częstym miejscem do rozwoju zaniedbania zapalenia skóry, często z powodu niewystarczającego oczyszczania mydłem, wodą i tarciem w celu usunięcia nadmiaru komórek skóry.

Dyskeratoza congenita

Znany również jako zespół Zinsser-Engman-Cole, congenita dyskeratozy powoduje przebarwienia skóry szyi. Szyja może wyglądać brudno.

Oprócz ciemnych plam na szyi, stan może powodować białe plamy wewnątrz jamy ustnej, bruzdowanie paznokci i rzadkie rzęsy.

Erythema dyschromicum perstans

Rumień pergaminowy perstans lub popiół dermatozowy powoduje powstawanie szarości, ciemnoniebieskich lub czarnych nieregularnie ukształtowanych płatów skóry na szyi i ramionach. Łaty mogą czasami pojawiać się na tułowiu.

Stan jest łagodny i nie wskazuje żadnych podstawowych chorób.

Wysokie poziomy insuliny we krwi

Kiedy osoba ma chronicznie wysokie poziomy insuliny, może doświadczyć obszarów przebarwień na szyi, szczególnie na karku. Występowanie to występuje często u kobiet z zespołem policystycznych jajników (PCOS).

Licheń planus pigmentosus (LPP)

LPP jest stanem zapalnym, który powoduje powstawanie blizn na obszarach ciała. Objawy obejmują szaro-brązowe lub czarne plamy na twarzy i szyi. Plasterki nie swędzą.

Tinea versicolor

Tinea versicolor jest infekcją grzyba. Podczas gdy ten rodzaj drożdży jest naturalnie obecny na skórze, zbyt duża jego część lub przerost może powodować ciemne plamy na szyi, plecach, klatce piersiowej i ramionach.

Skóra może wydawać się szczególnie ciemna, jeśli dana osoba była ostatnio wystawiona na działanie słońca. Plasterki skóry mogą również swędzieć.

Diagnoza

Analizowanie pacjenta pod kątem czarnej szyi

Lekarz zdiagnozuje przyczynę czarnej szyi, prosząc osobę o jej historię medyczną i wszelkie ostatnie zmiany leków lub nawyków związanych ze stylem życia, takich jak ekspozycja na słońce.

Będą oni wizualnie sprawdzać szyję i mogą skierować tę osobę do dermatologa, jeśli przyczyna nie jest jasna.

Lekarz może również wykonać niektóre z następujących testów w celu określenia potencjalnej przyczyny:

 • Badania krwi: Test można wykonać dla poziomu cukru we krwi lub poziomu hormonów.
 • Próbka skóry: Skrobanie lub biopsja skóry może być wykonana w celu ustalenia, czy obecne są komórki grzybów.

Leczenie

Gdy lekarz określi przyczynę czarnej szyi, zaleci rozwiązania dostosowane do danego stanu.

Zabiegi dla każdego z powyższych stanów mogą obejmować:

 • Tinea versicolor: Lekarz zazwyczaj leczy infekcje grzybicze maściami przeciwgrzybiczymi, które mogą być stosowane na skórę. Ciężkie przypadki mogą wymagać doustnych leków przeciwgrzybiczych.
 • Dermatitis neglectans: Szorowanie mydłem i wodą często zmniejsza widoczność czarnej szyi z powodu niedotlenienia skóry. Osoba może chcieć namoczyć szyję w wannie lub nałożyć gorący kompres, aby rozluźnić uparte odłamki.
 • Nosorożce czarniakowate: Chociaż istnieją kremy i peelingi rozjaśniające skórę, które mogą zmniejszyć ciemnienie skóry związane z rogowaceniem czarnymi, są one zwykle nieskuteczne. Pomocne może być rozwiązanie problemów leżących u podstaw, np. Kontrola poziomu cukru we krwi i zmniejszenie masy ciała.
 • Przebarwienia: Leczenie przebarwień może obejmować miejscową tretinoinę, postać kwasu retinowego, która pobudza obrót komórek skóry. Laseroterapia może również pomóc w zmniejszeniu częstości występowania przebarwień.

Inne terapie będą zależeć od stanu zdrowia danej osoby i ogólnego stanu zdrowia.

Strona główna zadośćuczynienie

Peelingi złuszczające mogą pomóc w czarnej szyi

Pozytywne nawyki pielęgnacyjne i styl życia mogą pomóc zmniejszyć częstość występowania czarnej szyi. Osoba może podjąć kroki zapobiegawcze poprzez:

 • mycie skóry mydłem i wodą dwa razy dziennie
 • za pomocą złuszczających peelingu, aby pozbyć się martwej skóry
 • codzienne stosowanie kremów przeciwsłonecznych
 • jedzenie zdrowej diety z dużą ilością owoców i warzyw

Wiele firm twierdzi, że ich produkty mogą pomóc w rozjaśnieniu skóry, ale badania wykazały, że nie ma jednoznacznych dowodów na poparcie skuteczności następujących składników:

 • arbutyna
 • kwas azelainowy
 • kwas kojowy
 • lukrecja
 • morwa
 • Kurkuma
 • witamina C

Jednak możliwe jest, że stosowanie produktów w domu może przynieść pewne rezultaty. Osoba powinna zawsze zastosować nowy produkt na niewielkim obszarze lub na pierwszej próbce i poczekać 24 godziny, aby upewnić się, że nie są uczulone lub wrażliwe na substancję.

Perspektywy

Czarna lub przebarwiona szyja może być kłopotliwa, ale często można ją leczyć.Jeśli dana osoba nie jest pewna przyczyny czarnej szyi lub ma objawy, takie jak świąd i ból, powinna zgłosić się do lekarza w celu postawienia właściwej diagnozy.

Like this post? Please share to your friends: