Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Bakterie moczopędne związane z rakiem przełyku

Analiza drobnoustrojów pobranych z jamy ustnej ponad 120 000 osób wykazała, że ​​dwa rodzaje bakterii, które prowadzą do choroby dziąseł, są również powiązane z wyższym ryzykiem raka przełyku.

womans usta i język

Badanie – prowadzone przez NYL Langone Health w Perlmutter Cancer Center w Nowym Jorku, NY – ujawnia również, że niektóre rodzaje bakterii jamy ustnej są powiązane z niższym ryzykiem raka przełyku.

Zgłaszając w dzienniku, naukowcy zauważają, że wykluczyli potencjalne skutki palenia, alkoholu i wskaźnika masy ciała (BMI) podczas analizy danych.

Starszy badacz badania Jiyoung Ahn, profesor nadzwyczajny i epidemiolog z NYU School of Medicine, uważa, że ​​odkrycia przybliżą nas do ustalenia przyczyn raka przełyku.

Mówi, że to jest „ponieważ teraz wiemy, że przynajmniej w niektórych przypadkach choroba wydaje się konsekwentnie związana z obecnością określonych bakterii w górnym odcinku przewodu pokarmowego.”

„Pilna potrzeba” nowych strategii profilaktycznych

Rak przełyku jest nowotworem, który rozpoczyna się w komórkach przełyku, rurce tkanki mięśniowej, która przenosi pokarm z jamy ustnej do żołądka, i który jest powszechnie określany jako fajka spożywcza lub przełyk.

Choroba ta stanowi około 1% wszystkich zdiagnozowanych nowotworów w Stanach Zjednoczonych, gdzie każdego roku około 16 940 osób dowiaduje się, że choruje, a 15 690 umiera z tego powodu. Rak występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Ponieważ wyściółka przełyku ma dwa główne typy komórek, istnieją dwa główne typy raka przełyku: gruczolakorak przełyku (EAC) i rak płaskonabłonkowy przełyku (ESCC). W nowym badaniu badano zarówno EAC, jak i ESCC.

Niestety, ponieważ większość ludzi nie odkrywa, że ​​choruje na raka przełyku do momentu zaawansowania choroby, tylko 15-25 procent z nich przeżywa więcej niż 5 lat.

„Rak przełyku jest wysoce śmiertelnym rakiem” – mówi prof. Ahn – „i istnieje pilna potrzeba nowych sposobów zapobiegania, stratyfikacji ryzyka i wczesnego wykrywania”.

Doustna mikroflora i linki do raka

Ludzkie usta są domem dla setek gatunków bakterii i innych organizmów jednokomórkowych. Te „mikroflory jamy ustnej” zajmują różne środowiska jamy ustnej, takie jak dziąsła, zęby, migdałki, język, policzki i podniebienia.

Badania wykazały, że skład mikroflory jamy ustnej zmienia się wraz z różnymi nawykami – takimi jak intensywne spożywanie alkoholu, palenie tytoniu i dieta – a także w odpowiedzi na choroby, takie jak choroba dziąseł (lub przyzębia) i refluks żołądkowy.

Istnieją również dowody na to, że niektóre rodzaje mikroflory doustnej, które powodują chorobę dziąseł, są powiązane z rakiem głowy i szyi.

Prof. Ahn i współpracownicy zauważają, że – głównie w wyniku badań wykorzystujących dane z jednego punktu w czasie – istnieje od dawna pogląd, że skład mikroflory doustnej wpływa na ryzyko rozwoju EAC i ESCC.

Ale nowe badanie, które podążyło za zdrowymi pacjentami przez dekadę, jako pierwsze zidentyfikowało, spośród setek różnych typów, które specyficzne bakterie w jamie ustnej wiążą się z ryzykiem EAC i ESCC.

Niektóre bakterie zwiększają ryzyko raka przełyku

W celu przeprowadzenia analizy zespół przeanalizował mikroflorę w próbkach do płukania jamy ustnej pobranych od 122 000 osób, które wzięły udział w dwóch badaniach krajowych. Uczestnicy śledzili przez 10 lat, podczas których naukowcy zauważyli, kto rozwinął raka przełyku.

Zespół porównał informację genetyczną mikroflory jamy ustnej – „mikrobiomów ustnych” – uczestników, u których wystąpił rak przełyku, z odpowiednimi uczestnikami, u których nie rozwinęła się choroba.

Stwierdzili, że obecność wiąże się z wyższym ryzykiem EAC, a „obfitość” była związana z wyższym ryzykiem ESCC.

Przeciwnie, zidentyfikowali dwa rodzaje bakterii – – które wiązały się z niższym ryzykiem raka przełyku.

Wiadomo, że druga z nich odgrywa rolę w rozkładzie substancji toksycznych w dymie tytoniowym i występuje w większej ilości w jamie ustnej osób niepalących niż palacze.

„Nasze badanie wskazuje, że dowiedzenie się więcej na temat roli mikroflory doustnej może potencjalnie prowadzić do strategii zapobiegania rakowi przełyku lub przynajmniej do identyfikacji go na wcześniejszych etapach.”

Prof. Jiyoung Ahn

Like this post? Please share to your friends: