Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jaki jest najlepszy sposób na pozbycie się tłuszczu trzewnego?

Trzewny tłuszcz jest przechowywany w jamie brzusznej osoby i jest również znany jako „aktywny tłuszcz”, ponieważ wpływa na działanie hormonów w ciele. Nadmiar trzewnej tkanki tłuszczowej może mieć potencjalnie niebezpieczne konsekwencje.

Ponieważ tłuszcz trzewny znajduje się w jamie brzusznej, jest on zbliżony do wielu ważnych narządów, takich jak trzustka, wątroba i jelita.

Im większa ilość tłuszczu trzewnego, który osoba przechowuje, tym bardziej narażona jest na określone komplikacje zdrowotne, takie jak cukrzyca typu 2 i choroby serca.

Szybkie fakty dotyczące trzewnej tkanki tłuszczowej:

 • Nadmiar tłuszczu trzewnego może powodować poważne problemy zdrowotne.
 • Ćwiczenie przez co najmniej 30 minut każdego dnia pomoże spalić trzewny tłuszcz.
 • Posiadanie tkanki tłuszczowej jest całkowicie zdrowe i normalne.

Jak ocenia się tłuszcz trzewny?

Lekarz posiadający centymetrem do pomiaru trzewnej tkanki tłuszczowej

Skanowanie obrazowe, takie jak tomografia komputerowa (CT) lub skanowanie rezonansu magnetycznego (MRI), jest najdokładniejszym sposobem określenia, czy ktoś ma trzewną tkankę tłuszczową.

Jednakże, ponieważ przeprowadzanie tych skanów jest zarówno drogie, jak i czasochłonne, lekarz jest bardziej prawdopodobne, aby zdiagnozować tłuszcz trzewny, pytając osobę o jej dietę i styl życia. Lekarz najprawdopodobniej zmierzy także ogólny poziom tkanki tłuszczowej pacjenta, aby dowiedzieć się, jaki procent może stanowić tłuszcz trzewny.

Według Harvard Health, 10 procent całkowitego tłuszczu w ciele człowieka będzie tłuszczu trzewnego.

Innym przydatnym sposobem określenia, ile tłuszczu trzewnego przewozi osoba, jest zmierzenie rozmiaru ich talii.

Kobieta, której talia ma 35 lub więcej cali, może mieć nadmiar tłuszczu trzewnego, co może zwiększyć ryzyko wystąpienia niektórych problemów zdrowotnych związanych z trzewną tkanką tłuszczową. To samo dotyczy człowieka, którego obwód mierzy 40 cali lub więcej.

Jeśli lekarz zastosuje skan MRI lub analizator tkanki tłuszczowej jako miarę trzewnej tkanki tłuszczowej, wynik spadnie gdzieś w skali od 1 do 59.

Poziom tłuszczu wisceralnego na tej skali nie powinien przekraczać 13 lat. Wszystko powyżej 13 w tej skali oznacza, że ​​dana osoba będzie musiała pomyśleć o wprowadzeniu natychmiastowych zmian w swojej diecie i stylu życia. Wprowadzenie tych zmian pomoże zmniejszyć poziom tłuszczu w trzewiach u zdrowych osób.

Ryzyko i niebezpieczeństwa związane z przenoszeniem trzewnej tkanki tłuszczowej

Ryzyko zdrowotne związane z przenoszeniem nadmiernej ilości tłuszczu trzewnego obejmuje:

 • zawały serca
 • choroba serca
 • cukrzyca typu 2
 • podwyższone ciśnienie krwi
 • uderzenie
 • rak piersi i jelita grubego
 • Choroba Alzheimera

Wysoki poziom trzewnej tkanki tłuszczowej może prowadzić do zwiększonej insulinooporności, co może prowadzić do nietolerancji glukozy, a nawet do cukrzycy typu 2.

Jak pozbyć się tłuszczu trzewnego

Niebezpieczeństwa związane z gromadzeniem nadmiaru trzewnej tkanki tłuszczowej mogą być ekstremalne i natychmiastowe, dlatego konieczne jest jak najszybsze wprowadzenie zmian w diecie i stylu życia, ponieważ utrata wagi może pomóc osobie zmniejszyć poziom trzewnej tkanki tłuszczowej.

Ćwiczenie

Starszy mężczyzna na rowerze, aby spróbować stracić trzewny tłuszcz

Ćwiczenie to dobry sposób na zmniejszenie trzewnej tkanki tłuszczowej. Ludzie powinni uwzględniać zarówno ćwiczenia sercowo-naczyniowe, które zwiększają częstość akcji serca, jak i trening siłowy, który poprawia wielkość mięśni, w ich rutyny.

Ćwiczenia cardio mogą obejmować:

 • bieganie
 • Jazda rowerem
 • pływanie
 • aerobik
 • Szkolenie obwodu

Trening siłowy może obejmować:

 • przysiady
 • ciężary
 • pompki

Naprężenie

Stres może również odgrywać rolę w magazynowaniu nadmiaru trzewnej tkanki tłuszczowej. Dzieje się tak dlatego, że gdy ktoś jest zestresowany, jego ciało uwalnia hormon zwany kortyzolem, który zwiększa ilość tłuszczu w ciele człowieka. Niektórzy lekarze zalecają, aby osoby z wysokim poziomem trzewnej tkanki tłuszczowej próbowały zmniejszyć poziom stresu.

Techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, głęboki oddech i inne taktyki radzenia sobie ze stresem, mogą być korzystne i pomóc osobie w utracie trzewnej tkanki tłuszczowej bardziej efektywnie.

Dieta

Zdrowa dieta o niskiej zawartości cukru, tłustych pokarmów pomoże także osobie odchudzającej się i przenieść nadmiar tłuszczu trzewnego. Zdrowa dieta powinna obejmować:

 • chude białko
 • owoce i warzywa
 • złożone węglowodany, takie jak słodkie ziemniaki, fasola i pełnoziarniste.

Gotowanie, gotowanie na parze, pieczenie i grilowanie żywności pomoże uczynić posiłki zdrowszymi i o niższej zawartości tłuszczu.

Kiedy iść do lekarza

Mężczyzna z talią, która mierzy 40 cali lub więcej, albo kobieta, której obwód talii mierzy 35 cali lub więcej, może mieć zapasy trzewnej tkanki tłuszczowej.

Mężczyźni i kobiety, którzy należą do tych kategorii, mogą chcieć umówić się na wizytę u lekarza, aby mierzyć poziom trzewnej tkanki tłuszczowej, omawiać potencjalne ryzyko i uzyskać porady, jak wprowadzić zmiany w zdrowiu i stylu życia, aby zmniejszyć poziom tłuszczu w tkance tłuszczowej.

Niektórzy lekarze mogą przeprowadzać badania krwi lub inne, lub skierować osobniki do dietetyka lub dietetyka.

Perspektywy

Tłuszcz trzewny jest tłuszczem, którego nie widzimy, więc nie zawsze łatwo jest stwierdzić, czy dana osoba ma nadmiar tłuszczu. Ponieważ związane z tym zagrożenia dla zdrowia mogą być poważne, istotne jest, aby osoby, które podejrzewają, że ich poziom trzewi narządów jest wysoki, szukały porady u lekarza.

Zwykle można uniknąć wysokiego poziomu tłuszczu trzewnego, prowadząc zdrowy i aktywny tryb życia. Ci, którzy przechowują niebezpieczne ilości tłuszczu trzewnego, mogą obniżyć ich poziom poprzez pozytywne zmiany w ich stylu życia, takie jak spożywanie pożywnej diety o niskiej zawartości tłuszczu, zwiększanie ilości wykonywanych ćwiczeń i obniżanie poziomu stresu.

PLMedBook