Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Cribriform breast cancer: Co wiedzieć

Rak piersi Cribriform to rzadka postać raka piersi, która często łączy się z inną postacią raka piersi. Jest to zazwyczaj rak o niskim stopniu złośliwości i wolno rosnącym, z lepszym perspektywą niż większość innych rodzajów inwazyjnego raka piersi.

W tym artykule dowiesz się o klasyfikacji i rodzajach raka piersi wnęki, jak również o tym, jak jest diagnozowana.

Co to jest rak piersi typu cribriform?

Różowa wstążka na raka piersi na kamizelce damskiej.

Według jednego z badań, około 0.3 do 3.5 procent osób z rakiem piersi ma raka piersi w kształcie kielicha.

Ten rodzaj raka charakteryzuje się komórkami raka piersi, które mają wzór otworów między komórkami rakowymi. Według BreastCancer.org dziury te bardzo przypominają szwajcarski ser.

Podobnie jak te komórki, rak cribriform może również obejmować cechy innych typów raka piersi.

Osoba może mieć więcej niż jeden typ komórek nowotworowych w danym guzie. Lekarz może również zdiagnozować osobę z inwazyjnym rakiem sutka nietypowego typu, co oznacza, że ​​komórki rakowe nie przypominają żadnych specyficznych komórek rakowych.

Różne rodzaje komórek nowotworowych

Kilka różnych typów komórek rośnie w raku piersi, w tym:

 • rurowy
 • mucinouscribriform
 • mikropapillary

Według American Cancer Society, rak cribriform jest mniej powszechnym typem raka niż typowy inwazyjny rak przewodowy, a osoby z tym rodzajem raka mają o wiele lepsze perspektywy niż na przykład osoby z mikropaskowym rakiem piersi.

Cribriform ocena raka piersi

Oceny nowotworu oznacza, że ​​lekarz będzie patrzeć na typy komórek i opisać komórki nowotworowe jako stopień 1, 2 lub 3. Ocena jest ważna, ponieważ informuje innych lekarzy, jak różne są komórki rakowe od zdrowych komórek piersi.

Im wyższy stopień, tym szybciej rosną komórki nowotworowe. Klasyfikacja raka piersi to:

 • Stopień 1: Komórki nowotworowe rosną wolno i są bardzo podobne do prawidłowych komórek piersi.
 • Ocena 2: Komórki nowotworowe są umiarkowanie odmienne od komórek prawidłowych.
 • Stopień 3: Komórki nowotworowe są bardzo nieprawidłowe i wydają się szybko rosnąć.

Poza oceną, lekarz będzie musiał również wziąć pod uwagę ocenę podczas planowania prognozy i leczenia.

Cribriform inscenizacja raka piersi

Młoda samiec lekarka dyskutuje rezultaty z żeńskim pacjentem.

Stopniowanie odnosi się do zasięgu nowotworu, w tym, jak daleko się rozprzestrzenił i jak duży jest guz. Stadium zaawansowania w przypadku raka szyjki macicy jest następujące:

 • Stadium 0 (rak in situ): Na tym etapie raka piersi komórki nowotworowe nie rozprzestrzeniły się poza przewód pokarmowy do części tłustej piersi.
 • Etap 1: Guz na tym etapie ma 2 centymetry (cm) lub mniejszą średnicę i nie rozprzestrzenia się poza pierś.
 • Etap 2: Guzy na tym etapie są mniejsze niż 2 cm, z rozłożeniem na 1-3 węzły chłonne pod pachą, LUB między 2 a 5 cm z lub bez rozłożenia na węzły chłonne, LUB większe niż 5 cm bez rozprzestrzeniania się do węzłów chłonnych.
 • Etap 3: Guz ma dowolną wielkość i rozprzestrzenił się na więcej niż 3 węzły chłonne lub w ścianę klatki piersiowej, LUB guz jest większy niż 5 cm z rozłożeniem na 1-3 węzły chłonne.
 • Etap 4: Rak rozprzestrzenił się poza biustem i na inne narządy. Jest to znane jako przerzuty.

Stadium raka może pomóc lekarzom w przygotowaniu zaleceń terapeutycznych. Zasadniczo im niższy etap, tym łatwiej można leczyć raka piersi.

Leczenie cribriform raka piersi

Żeński chirurg w teatrze operacyjnym.

Znajomość kobiety ma wpływ na raka piersi w zależności od zaleceń lekarza.

Według artykułu opublikowanego w czasopiśmie, cribriform typu raka piersi zwykle nie daje przerzutów lub rozprzestrzenia się na węzły chłonne pod pachą. W rezultacie rokowanie w przypadku Cribriform raka piersi jest często „korzystne” lub dobre.

Na ten typ nowotworu często wpływają hormony, szczególnie estrogeny i progesteron, ale obecnie nie istnieją standardowe protokoły leczenia swoiste dla raka piersi. W rezultacie lekarz rozważy stadium raka i omówi możliwości leczenia.

Przykłady leczenia raka gruczołowego piersi obejmują:

 • Usunięcie chirurgiczne: Lekarz może zalecić lumpektomię lub mastektomię w celu usunięcia niektórych lub wszystkich tkanek piersi i zapewnienia usunięcia wszystkich komórek rakowych.
 • Chemioterapia: Chemioterapia pomaga zabijać szybko rozmnażające się komórki rakowe.
 • Promieniowanie: Promieniowanie obejmuje wystawienie nowotworu na promieniowanie o wysokiej energii w celu zabicia komórek rakowych.
 • Hormonoterapia: leki te hamują działanie hormonów, o których wiadomo, że przyczyniają się do raka piersi, takich jak estrogeny i progesteron. Typowym przykładem jest tamoksyfen, który utrzymuje estrogen z wiązania z komórkami nowotworowymi.

Każda z tych terapii ma skutki uboczne, które wahają się od łagodnego do ciężkiego. Osoba powinna omówić wszystkie opcje leczenia z lekarzem.

Diagnoza

Lekarz zwykle zamawia mammografię, która jest zdjęciem rentgenowskim piersi. Lekarz może również zlecić badanie ultrasonograficzne, które wykorzystuje fale dźwiękowe do identyfikacji guzów lub mas piersi. Czasami lekarz może zlecić inne badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa (CT) lub rezonans magnetyczny (MRI), aby uzyskać wyraźniejszy obraz.

Cribriform raka piersi zazwyczaj nie powoduje objawów. Zmiany rakowe również nie zawsze są łatwo widoczne na mammogramie. Jednak inne badania obrazowe, takie jak badanie ultrasonograficzne, mogą pomóc lekarzom w rozpoznaniu potencjalnego raka piersi w kształcie kielicha.

Gdy lekarz zidentyfikuje potencjalnie nowotworową zmianę w piersi, często zaleci biopsję. Patolog będzie badał komórki pod mikroskopem, aby zidentyfikować różne typy komórek nowotworowych. Jednym z przykładów nowotworowych typów komórek jest rak piersi w kształcie kielicha.

Gdy chirurg wykonuje biopsję piersi lub całkowicie usuwa nowotwór, przegląda guz pod mikroskopem. Guz z ziarnistymi komórkami będzie miał dziury pomiędzy komórkami rakowymi, przypominające szwajcarski ser.

Perspektywy

Częstość występowania raka szyjki macicy wynosi od 0,3 do 3,5 procent. Ten typ raka zwykle nie daje przerzutów lub nie rozprzestrzenia się na węzły chłonne pod pachą. W związku z tym rokowanie w przypadku cribriform raka piersi jest zwykle korzystne.

Like this post? Please share to your friends: