Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Astma i ibuprofen: Jakie są efekty?

Ibuprofen to lek przeciwbólowy, który można kupić bez recepty. Jest znany jako niesteroidowy lek przeciwzapalny lub NLPZ.

Osobom chorym na astmę zaleca się ostrożne przyjmowanie ibuprofenu. Jeśli osoba z astmą przyjmuje ibuprofen jako środek przeciwbólowy, może powodować objawy astmy lub zapalenie wnętrza nosa.

Wiele osób z astmą może przyjmować ibuprofen bez żadnych problemów. Ważne jest jednak, aby każdy, kto ma astmę, znał ryzyko związane z tym codziennym środkiem przeciwbólowym.

Wpływ ibuprofenu na astmę

Astmatyk człowiek za pomocą inhalatora na zewnątrz.

Jeśli osoba z astmą ma reakcję alergiczną na ibuprofen lub inny lek, może często powodować świszczący oddech lub duszność.

Ibuprofen może również pogarszać objawy astmy, powodując zwężenie dróg oddechowych w stanie zwanym skurczem oskrzeli.

Astma wywołana aspiryną jest kolejnym rozpoznawanym stanem, który, jak się sądzi, może wystąpić również przy stosowaniu innych NLPZ.

Około 20 procent osób dorosłych z astmą będzie miało astmę wywołaną przez aspirynę. Stan ten jest rzadszy u dzieci, z czego około 5 procent dotyczy.

U osób dotkniętych przyjmowaniem ibuprofenu objawy astmy mogą wahać się od łagodnego do ciężkiego. Objawy te mogą obejmować:

 • polipy nosa lub obrzęk w drogach nosowych i zatokach nosa
 • pokrzywka, alergiczna wysypka skórna
 • inne niewielkie lub nie poważne reakcje skórne
 • długotrwałe alergie na nos
 • kaszel
 • Katar
 • świszczący oddech
 • duszność
 • obrzęk lub pokrzywka na twarzy

Każdy, kto podejrzewa pojawienie się tych objawów, powinien natychmiast powiedzieć o tym lekarzowi. Lekarz może następnie zdecydować, czy lek powinien zostać zmieniony.

Osoby z astmą, które mają szczytowy przepływomierz, mogą również sprawdzić zmiany w odczytach po zażyciu ibuprofenu, aby sprawdzić, czy środek przeciwbólowy powoduje problemy.

Ryzyka

Środki przeciwbólowe takie jak tabletki ibuprofen.

Jeśli po zażyciu ibuprofenu osoba z astmą ma reakcję alergiczną lub astmatyczną, powinna przerwać przyjmowanie leku.

Osoby z astmą, które przyjmowały ibuprofen bez żadnych problemów, są narażone na małe ryzyko reakcji, szczególnie jeśli mają więcej niż 40 lat.

Jednak niektórzy ludzie z astmą często nie zauważają, że ibuprofen sprawia im problemy, dopóki nie osiągną dwudziestki lub trzydziestu lat.

Ponadto problemy z zażywaniem ibuprofenu są częstsze u kobiet niż u mężczyzn.

Ci, którzy mają reakcję na ibuprofen, mogą stwierdzić, że czyni ataki astmy surowszymi i trudniejszymi do kontrolowania.

Może również zwiększać ryzyko śmierci w wyniku ciężkiego ataku. Jednak zgony spowodowane przez osoby przyjmujące ibuprofen przyjmujące astmę były zgłaszane tylko w rzadkich przypadkach.

Wszystkie dzieci, bez względu na to, czy chorują na astmę, czy nie, powinny unikać przyjmowania aspiryny, ponieważ uważa się, że lek wyzwala chorobę zwaną syndromem Reye’a. Zespół Reye’a to rzadkie zaburzenie, które dotyka głównie dzieci i osoby w wieku poniżej 20 lat. Powoduje poważne uszkodzenie wątroby i mózgu.

Ponieważ dzieci z astmą są mniej podatne na wpływ ibuprofenu, ogólnie uważa się, że można je im podawać. Wyjątkiem jest sytuacja, w której osoby chore na astmę lub jej rodzinną historię były indukowane przez przyjmowanie aspiryny.

Istnieją pewne dowody sugerujące, że mogą być korzyści terapeutyczne dla niektórych dzieci chorych na astmę przyjmujących ibuprofen.

Chociaż nie uważa się, by astma wrażliwa na ibuprofen u dzieci była pospolita, skurcz oskrzeli wywołany przez ibuprofen powinien być nadal uważany za ryzyko.

Alternatywy

Akupunktura jest alternatywną formą ulgi w bólu

Osoby z astmą zwykle mogą przyjmować acetaminofen, znany również jako paracetamol, bez żadnego ryzyka, jako alternatywę dla aspiryny. Lek ten jest stosowany głównie w celu łagodzenia bólu i gorączki.

Jednak w rzadkich przypadkach acetaminofen może nasilić astmę. Jeśli tak się stanie, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

W przypadku dzieci istnieją dowody sugerujące, że raczej acetaminofen, niż ibuprofen, może powodować problemy, takie jak świszczący oddech.

Istnieją pewne inne nielecznicze opcje łagodzenia bólu, które można stosować zamiast ibuprofenu:

 • Opakowania na lód: mogą złagodzić obrzęki i ból w przypadku ostrych urazów, takich jak skręcenia.
 • Pakiety ciepła: W przypadku przewlekłych urazów spowodowanych przez nadużywanie, ale nie powinny być używane w przypadku niedawnych obrażeń.
 • Ćwiczenia i ćwiczenia: może pomóc złagodzić dyskomfort i ból w bólach mięśni i zapaleniu stawów.
 • Techniki relaksacyjne: w tym joga i medytacja, które mogą być również przydatne w przypadku bólu spowodowanego stresem, takim jak bóle głowy.
 • Techniki alternatywne i uzupełniające: Mogą to być akupunktura.
 • Inne zmiany stylu życia: takie jak lepsza dieta, regularne ćwiczenia, zmniejszenie spożycia alkoholu i rzucenie palenia.

Leki przeciwhistaminowe do alergii są zwykle bezpieczne dla osób z astmą. Mogą jednak powodować działania niepożądane, szczególnie jeśli są przyjmowane razem z niektórymi innymi lekami.

Osoby chore na astmę powinny zawsze skonsultować się z lekarzem i dokładnie przeczytać instrukcje przed zażyciem leków przeciwhistaminowych.

Istnieją również inne leki, które mogą również pogorszyć astmę. Należą do nich beta-blokery, które są używane do kontrolowania ciśnienia krwi i chorób serca.

Często lek stosowany jako inhibitor ACE może być stosowany jako alternatywa w leczeniu ciśnienia krwi, chorób serca i czasami cukrzycy. Leki te wydają się bezpieczne dla osób z astmą.

Like this post? Please share to your friends: