Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Aspiryna tnie ryzyko raka żołądka i jelit

Badania na dużą skalę dowodzą, że długotrwałe stosowanie aspiryny zmniejsza szanse wystąpienia nowotworów przewodu pokarmowego prawie o połowę.

ręce seniora trzymając aspirynę

Raki żołądkowo-jelitowe obejmują między innymi raka jelita grubego, raka żołądka (lub żołądka), raka wątroby, raka trzustki, raka przełyku i raka jelita cienkiego.

Spośród nich rak jelita grubego uważa się za najbardziej rozpowszechniony w świecie zachodnim; w Stanach Zjednoczonych ta forma złośliwości jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci związanej z rakiem.

Jest wiele rzeczy, które możemy zrobić, aby zapobiegać nowotworom, w tym prowadzić zdrowy tryb życia i regularnie przeprowadzać badania przesiewowe, jeśli jesteśmy zagrożeni. Oprócz tego, coraz więcej badań wskazuje na inną strategię zapobiegania: stosowanie aspiryny.

W 2009 r. Międzynarodowe oświadczenie konsensusu mówi: „Dowody wyraźnie pokazują działanie chemioterapeutyczne na aspirynę i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne […] na raka jelita grubego i prawdopodobnie na inne typy nowotworów.”

Ponadto najnowsze zalecenie amerykańskiej grupy zadaniowej ds. Usług prewencyjnych „zaleca rozpoczęcie stosowania małej dawki kwasu acetylosalicylowego w prewencji pierwotnej [raka jelita grubego] u dorosłych w wieku od 50 do 59 […] chętnych do codziennego przyjmowania niskiej dawki kwasu acetylosalicylowego przez co najmniej 10 lat. „

W tym kontekście prof. Kelvin Tsoi z chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu i jego zespół postanowili zbadać bardziej szczegółowo zapobiegawcze skutki stosowania kwasu acetylosalicylowego w przypadku nowotworów żołądkowo-jelitowych.

Badanie obejmowało 10 lat i obejmowało ponad 600 000 uczestników. Wyniki zostały przedstawione na 25. Europejskim Tygodniu Gastroenterologii, który odbył się w Barcelonie (Hiszpania).

Badanie raka przewodu pokarmowego i stosowania aspiryny

Prof. Tsoi i jego koledzy zbadali 618 884 uczestników, z których 206 295 było użytkownikami aspiryny. Pacjenci przyjmujący aspirynę mieli średnio 67,5 lat, a ci, którzy nie byli w wieku 67,6 lat, średnio.

Użytkowników aspiryny przepisano lek przez średni okres 7,7 lat, a zalecana dawka leku wynosiła 80 miligramów.

Zespół obserwował pacjentów przez okres do 14 lat, szukając przypadków raka żołądkowo-jelitowego, który obejmował raka jelita grubego, raka wątroby, raka przełyku, raka trzustki i raka żołądka, a także nie-żołądkowo-jelitowych, w tym „piersi , pęcherza moczowego, nerki, białaczki, płuc, szpiczaka mnogiego lub raka gruczołu krokowego. „

W sumie w okresie obserwacji 15,9% pacjentów zachorowało na raka, a rak płuca jest najbardziej rozpowszechniony.

Ryzyko raka żołądka zmniejszyło się o 47 procent

„Długotrwałe stosowanie kwasu acetylosalicylowego wykazało od 24 procent do 47 procent znaczącego zmniejszenia liczby głównych nowotworów w przewodzie pokarmowym” – napisali autorzy.

Mówiąc dokładniej, użytkownicy kwasu acetylosalicylowego mieli 47 procent mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia raka wątroby i przełyku, 38 procent rzadziej raka żołądka, a 34 procent rzadziej raka trzustki.

Dodatkowo, ryzyko raka jelita grubego wśród użytkowników aspiryny również zostało obniżone o 24 procent.

Jeśli chodzi o raki inne niż żołądkowo-jelitowe, aspiryna wydawała się znacząco zmniejszać ryzyko białaczki, raka płuc i raka gruczołu krokowego, ale nie miała znaczącego wpływu na inne nowotwory (takie jak rak sutka, rak pęcherza, rak nerek i szpiczak mnogi).

Dlatego autorzy badania doszli do wniosku, że „[l] jednorazowe stosowanie aspiryny może zmniejszyć główne rodzaje nowotworów [przewodu żołądkowo-jelitowego], ale korzyści są ograniczone do niektórych innych nowotworów innych niż żołądkowo-jelitowe, takich jak piersi i nerki.”

„Odkrycia pokazują, że długotrwałe stosowanie aspiryny może zmniejszyć ryzyko zachorowania na wiele poważnych nowotworów […] Należy zwrócić uwagę na znaczenie wyników dla nowotworów w przewodzie pokarmowym, w których zmniejszono częstość występowania nowotworów złośliwych. wszystkie bardzo istotne, szczególnie w przypadku raka wątroby i przełyku „.

Prof. Kelvin Tsoi

Like this post? Please share to your friends: