Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co powoduje wysoki poziom bilirubiny?

Bilirubina powstaje w wyniku rozpadu czerwonych krwinek w organizmie. Wątroba pomaga wydalać ją. Poziom bilirubiny we krwi może wskazywać na stan zdrowia wątroby.

Wysoki poziom bilirubiny może prowadzić do żółtaczki. Zaburzenie to jest łatwo rozpoznawalne z powodu żółknięcia skóry lub oczu. Termin medyczny „żółtaczka” pochodzi od francuskiego słowa „żółty”.

Wysoki poziom bilirubiny może wystąpić u dorosłych, ale zaburzenie występuje częściej u noworodków. To dlatego, że dziecko ma mniej bakterii w jelicie, aby pomóc rozbić i pozbyć się bilirubiny.

Przybliżony normalny zakres bilirubiny w surowicy krwi to:

 • Dla dorosłych 1,2 miligrama na decylitr (mg / dL)
 • Dla dzieci w wieku poniżej 18 lat, zwykle 1 mg / dL

Skóra zwykle staje się żółta, gdy jej poziom osiąga 3 mg / dL lub więcej.

Każdy, kto ma zażółcenie skóry lub oczu, powinien zgłosić się do swojego lekarza. Może to być oznaką poważnego stanu.

Co to jest bilirubina?

Bilirubina powstaje w wyniku rozpadu czerwonych krwinek (RBC) w organizmie. Bilirubina wędruje do wątroby, jest wydzielana do przewodu żółciowego i jest ostatecznie wydalana z organizmu w stolcu. Bilirubina ma kolor brązowawo-żółty i jest to ten pigment, który nadaje kału brązowy kolor.

Żółte oko.

RBC mają żywotność około 120 dni i są stale odnawiane. Czerwone krwinki zawierają hemoglobinę i to jest rozkładane na bilirubinę i inne substancje. Bilirubina jest przenoszona do wątroby przez albuminy.

Po przejściu do wątroby bilirubina ulega „sprzężeniu”. Oznacza to, że staje się rozpuszczalny w wodzie i może być wydalany.

Nieskoncentrowana bilirubina jest toksyczna, ale sprzężona bilirubina nie jest spowodowana usunięciem jej z organizmu.

Wysoki poziom bilirubiny

Wysoki poziom bilirubiny we krwi znany jest jako hiperbilirubinemia.

Wysoki poziom bilirubiny może powodować żółtaczkę. U osoby z żółtaczką skóra i białka oczu mają kolor żółty z powodu brązowawo-żółtej bilirubiny we krwi.

Istnieją trzy główne powody, dla których poziomy bilirubiny mogą rosnąć i prowadzić do żółtaczki. Problemy te mogą wystąpić przed, w trakcie lub po wytworzeniu bilirubiny.

Przed dotarciem do wątroby

Niektóre stany mogą powodować wysoki poziom bilirubiny zanim dotrze ona do wątroby. Nazywa się to fazą przed-wątrobową lub „przed-wątrobową” i może być spowodowane niedokrwistością hemolityczną i reabsorpcją wewnętrznych pul krwi. Niedokrwistość hemolityczna występuje, gdy zbyt wiele czerwonych krwinek ulega rozkładowi.

W wątrobie

Jeśli wątroba nie działa prawidłowo, może nie być w stanie koniugować bilirubiny, aby była rozpuszczalna w wodzie. Może to spowodować zbyt dużą zawartość bilirubiny w wątrobie.

Przyczyny obejmują:

 • Wirusy, na przykład WZW typu A
 • Alkohol
 • Leki, w tym paracetamol
 • Autoimmunity, gdzie zaburzenie układu odpornościowego powoduje atakowanie własnych komórek organizmu

Po opuszczeniu wątroby

Gdy bilirubina opuści wątrobę, poziomy mogą być wysokie, ponieważ bilirubina nie jest w stanie opuścić ciała. Może to być spowodowane blokadą w jednym z innych narządów, które pomagają w wydalaniu, takim jak kamienie żółciowe w pęcherzyku żółciowym. Nazywa się to fazą po-wątrobową.

Inne przyczyny to:

 • Zapalenie lub rak pęcherzyka żółciowego, który produkuje żółć
 • Zapalenie trzustki

Testy bilirubiny

Testy krwi i moczu mogą mierzyć poziom bilirubiny.

Jeśli test moczu wykryje bilirubinę, lekarz przyjrzy się testom surowicy krwi, aby potwierdzić wyniki i sprawdzić, czy nie ma uszkodzeń wątroby. Jeśli w moczu nie ma bilirubiny, lekarze sprawdzą, czy przyczyną problemu jest zwiększona ilość krwinek czerwonych.

Inne testy obejmują:

 • Dalsze badania krwi w celu oceny czynności wątroby.
 • Fizyczny egzamin, w którym lekarz może odczuwać obszar brzucha, aby zobaczyć, czy wątroba jest powiększona czy tkliwa.
 • Testy obrazowania w celu wizualizacji wątroby. Mogą to być ultradźwięki, skomputeryzowane zdjęcia rentgenowskie z tomografem komputerowym lub zdjęcia o dużej mocy ze skanem MRI.
 • Czasami wykonuje się endoskopię, aby spojrzeć na kanały, w których żółć przemieszcza się do jelit.
 • Biopsja wątroby jest czasami potrzebna, chociaż jest to bardzo rzadkie. W tej procedurze niewielka próbka tkanki wątroby jest wysyłana do laboratorium w celu oceny.

Leczenie wysokich poziomów bilirubiny

Lekarz będzie musiał zidentyfikować przyczynę wysokiego stężenia bilirubiny. Leczenie zależy od tego, jaka jest podstawowa przyczyna wysokiej bilirubiny. Jeśli znana jest przyczyna, bilirubina może być usunięta poprzez leczenie lub zmiany stylu życia, takie jak unikanie alkoholu.

Czym jest zespół Gilberta?

Zespół Gilberta jest łagodną postacią wysokiej bilirubiny. Poziomy wzrastają i spadają, ponieważ proces usuwania go z ciała jest spowolniony.

Wahania rzadko powodują żółknięcie skóry, ale u niektórych osób mogą wystąpić takie objawy, jak ból brzucha lub zmęczenie.

Zespół Gilberta często odkrywany jest, gdy badanie krwi wykonuje się z innego powodu.

Istnieje gen związany z zespołem Gilberta, który pokazuje rodzinne wzorce dziedziczności. Ten gen koduje enzym, który umożliwia wątrobie przekształcenie bilirubiny w jej skoniugowaną formę. Brak tego genu w zespole Gilberta oznacza, że ​​ten enzym nie działa.

Wysoka bilirubina u noworodków

Noworodki z wysokim poziomem bilirubiny mają stan, który lekarze nazywają noworodkową hiperbilirubinemią lub żółtaczką u noworodków. Stan, w którym prawie połowa noworodków ma widoczną żółtaczkę w pierwszym tygodniu po urodzeniu.

Dziecko otrzymujące fototerapię.

U dorosłych, bakterie jelitowe rozkładają sprzężoną bilirubinę, tworząc urobilinę, która jest wydalana z kałem. U noworodków brak bakterii jelitowych oznacza, że ​​nie dzieje się tak skutecznie. Noworodki mają również enzym, który może ponownie wchłonąć niezwiązaną bilirubinę, powodując wyższy poziom w organizmie.

Poziom obaw zależeć będzie od przyczyny.Ważny jest także wiek dziecka i to, czy narodził się on zbyt wcześnie. U zdrowego noworodka urodzonego w pełnym wymiarze, stężenia bilirubiny budzą niepokój, gdy przekraczają około 18 mg / dL.

W przypadku wcześniaków próg zmniejsza się w przypadku wcześniejszego porodu.

Wysoka bilirubina może być toksyczna dla nerwów i prowadzić do uszkodzenia mózgu.

Leczenie zajmie się podstawową przyczyną.

Większość przypadków żółtaczki u dzieci nie jest poważna, a objawy znikają w sposób naturalny. Jednak żółtaczka występuje częściej u dzieci karmionych piersią, a lekarz może zalecić matce zaprzestanie karmienia piersią.

Niektóre dzieci otrzymują fototerapię, gdzie są wystawione na specjalny rodzaj fluorescencyjnego białego światła. Jest to standardowe leczenie, w którym światło przekształca bilirubinę w inną postać, którą można usunąć z organizmu przez wątrobę i nerki.

PLMedBook