Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Anovulation: Wszystko, co musisz wiedzieć

Cykl menstruacyjny obejmuje delikatny taniec hormonów w ciele kobiety. Poziomy hormonów muszą wzrastać i opadać w pewnych momentach, aby osiągnąć owulację. Owulacja ma miejsce, gdy jajnik uwalnia jajo w ramach przygotowań do ciąży.

W niektórych cyklach menstruacyjnych jajo nie dojrzewa, a kobieta nie owuluje. Jest to znane jako brak owulacji. Zniechęcenie może powodować nieregularne cykle menstruacyjne lub brak miesiączek w ogóle.

Przegląd

Tampony na szczycie kalendarza wyznaczające cykl menstruacyjny.

Niektóre leki, stany i czynniki zewnętrzne wpływające na poziom hormonów mogą powodować brak jajeczkowania.

Czasami kobieta może mieć jeden cykl bezowulacyjny, a następnie wrócić do regularnego cyklu. Innym razem jest to chroniczny problem.

Kiedy pojawia się brak jajeczkowania, kobieta nie może zajść w ciążę. Dla kobiet, które ukończyły menopauzę, jest to całkiem normalne.

Kobiety w wieku rozrodczym zwykle nie cierpią na brak jajeczkowania, chyba że coś zakłóciło poziom hormonów w organizmie lub uszkodziło jajniki.

Objawy

Kobiety, które regularnie owulują, często widzą oznaki pojawiające się podczas każdego cyklu. Mogą doświadczać następujących rzeczy:

  • zwiększone ilości śluzu szyjkowego
  • kropla, a następnie wzrost temperatury ciała spoczynkowego w środku cyklu miesiączkowego (około 10-16 dnia)
  • okresy, które występują regularnie

Kobiety z bardzo nieregularnym okresem lub bez oznak owulacji mogą chcieć wypróbować zestaw do prognozowania owulacji bez recepty. Zestawy te mierzą poziom hormonów w kobiecym moczu, aby określić, kiedy jest owulowana.

Lekarz może również być w stanie przetestować poziomy hormonów u kobiet lub przeprowadzić badanie ultrasonograficzne w celu obejrzenia jajników.

Hormonalne środki antykoncepcyjne

Ginekolog i pacjent.

Niektóre metody kontroli urodzeń zawierają hormony, których celem jest powstrzymanie owulacji i zapobieganie ciąży. Mogą one obejmować syntetyczne formy hormonów, progesteronu i estrogenu, a niektóre zawierają jedynie syntetyczny progesteron.

Te rodzaje metod kontroli urodzeń obejmują:

  • pigułka antykoncepcyjna – przyjmowana doustnie codziennie
  • Plaster antykoncepcyjny – aplikowany co tydzień do określonej części ciała
  • pierścień dopochwowy – umieszczany w pochwie raz w miesiącu
  • implant antykoncepcyjny – umieszczany pod skórą ramienia, trwający do 3 lat
  • wkładka domaciczna (IUD) z hormonami – umieszczana wewnątrz macicy na 3 do 5 lat
  • strzał z kontrolą urodzeń – podawany we wstrzyknięciu co 12 tygodni

Leki te przeszkadzają w rozwoju jaj i uwalnianiu jaj. W rezultacie kobieta będzie miała cykle anowulacyjne podczas przyjmowania leku.

Należy zauważyć, że niektóre wkładki zawierają miedź zamiast hormonów. Miedź nie powoduje braku jajeczkowania; zamiast tego zakłóca zdolność plemników do dotarcia do komórki jajowej.

Wiele paczek pigułek antykoncepcyjnych zawiera 21 aktywnych tabletek i siedem tabletek placebo. Kobieta, która przyjmuje tego rodzaju pigułkę antykoncepcyjną, może nadal mieć w ciągu tygodnia okres przyjmowania tabletek placebo, chociaż jest lżejsza niż zwykły okres i nie jest spowodowana owulacją. Inne metody mogą powodować plamienie lub przełomowe krwawienie.

Każda metoda kontroli urodzeń odmawia owulacji w inny sposób. Kobiety powinny przedyskutować swoje możliwości z dostawcą opieki zdrowotnej w celu ustalenia najlepszego wyboru.

Skutki uboczne leków

Niektóre leki zaprojektowane do innych celów mogą nadal powstrzymywać owulację. Zawierają:

NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne)

NLPZ obejmują wiele dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych, takich jak ibuprofen i naproksen. W jednym z badań sugerowano, że NLPZ mogą powodować brak jajeczkowania po zażyciu ich przez zaledwie 10 dni.

Zioła i naturalne środki

Niektóre zioła zawierają substancje podobne do hormonów, które mogą zakłócać owulację. Jeśli ktoś próbuje zajść w ciążę lub regularnie nie zajdzie jajeczkowanie, może zechcieć omówić z lekarzem wszystkie zioła lub suplementy, które zażywa.

Kremy do skóry i inne produkty do stosowania miejscowego z hormonami

Niektóre produkty zawierają estrogen lub progesteron, które są przeznaczone do zwalczania starzenia się lub pomagają w problemach, takich jak zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Te produkty mogą być wchłaniane przez organizm, powodując brak jajeczkowania lub brak równowagi hormonalnej.

Steroidy

Steroidy są rodzajem hormonu, który może zmniejszyć stan zapalny. Mogą również zakłócać działanie hormonów potrzebnych do owulacji.

Kortyzon i prednizon to popularne typy steroidów przepisywane na różne choroby, takie jak alergie, toczeń, astma i inne. Miejscowe steroidy są stosowane na skórze w celu leczenia stanów zapalnych i reakcji alergicznych.

W artykule stwierdzono, że połowa kobiet, które otrzymały zastrzyk steroidowy, miała później nieregularny cykl menstruacyjny.

Padaczka lub leki przeciwwymiotne

Te leki mogą zakłócać owulację i cykl menstruacyjny, zgodnie z artykułem w.

Niektóre leki na padaczkę mogą również powodować wrodzone upośledzenie, więc osoby przyjmujące te leki powinny omówić z lekarzami plany dotyczące ciąży.

Leczenie raka

Chemioterapia, promieniowanie i leki przeciwnowotworowe mogą powodować trwałe uszkodzenie jajników.

Jeśli ktoś próbuje zajść w ciążę i nie odniesie sukcesu, może zechcieć omówić swoje leki z lekarzem. W niektórych przypadkach lekarz może przepisać lek alternatywny lub rozważyć lek w celu pobudzenia owulacji.

Warunki zdrowotne

Kobieta w biegu sprzętu z oddechu.

Niektóre problemy zdrowotne mogą zakłócać równowagę hormonalną organizmu, która jest krytyczna dla owulacji. Należą do nich warunki, które wpływają na tarczycę, nadnercze, podwzgórze i przysadki mózgowe. Wszystkie te gruczoły odgrywają rolę w delikatnej równowadze hormonalnej, która prowadzi do owulacji.

Zespół policystycznych jajników (PCOS) dotyka aż 20 procent kobiet w wieku rozrodczym, według National Institutes of Health.

Kobiety z tym stanem zwykle mają za dużo insuliny i testosteronu, co może zaburzać równowagę hormonalną i prowadzić do braku jajeczkowania.

Na szczęście te schorzenia związane z hormonami są często uleczalne. Wiele kobiet może osiągnąć owulację dzięki odpowiedniemu leczeniu.

Przyrost masy ciała lub utrata masy ciała mogą być również ściśle związane z owulacją, ponieważ hormon estrogenowy opiera się na prawidłowej masie ciała na normalnych poziomach. Badanie wykazało, że kobiety z bardzo małą masą ciała lub nadwagą miały obniżony poziom estrogenu, co może prowadzić do braku jajeczkowania i problemów z płodnością.

Kobiety, które nadmiernie ćwiczą lub mają wysoki poziom stresu, mogą również odczuwać brak owulacji z powodu zaburzeń hormonalnych.

Unieruchomienie może również wystąpić w przypadku przedwczesnej menopauzy, znanej również jako przedwczesna niewydolność jajników. Kobietę można zdiagnozować, jeśli przestanie jajeczkować przed 40 rokiem życia.

Przyczyna przedwczesnej menopauzy jest często nieznana, chociaż niektóre leki i stany mogą ją powodować. Niektóre kobiety, które doświadczają wczesnej menopauzy, mogą leczyć się za pomocą leków stymulujących owulację i uzyskujących ciążę.

Leczenie i perspektywy

Dla wielu kobiet brak owulacji staje się problemem, gdy chcą zajść w ciążę lub mają nieregularne cykle miesiączkowania.

Ponieważ wiele czynników wpływa na hormony kobiety i cykl menstruacyjny, nie ma jednego rozwiązania w leczeniu braku owulacji. W wielu przypadkach jednak przyczynę braku jajeczkowania lub problem, który wpływa na poziomy hormonów, można rozpoznać i leczyć. W razie potrzeby leczenie może prowadzić do ciąży lub bardziej regularnych cykli menstruacyjnych.

Jeśli kobieta podejrzewa, że ​​nie owuluje, powinna zgłosić się do swojego lekarza, aby zbadał potencjalne problemy zdrowotne i pracował nad zdrową równowagą hormonalną.

Like this post? Please share to your friends: