Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Kwas kawowy: zastosowania, skutki uboczne i źródła

Kwas kawowy jest substancją obecną we wszystkich roślinach, w tym w warzywach, owocach, ziołach, ziarnach kawy, przyprawach roślinnych i innych, które jemy i pijemy. Uważa się, że kwas kawowy ma potencjalne właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, które są coraz bardziej interesujące dla badaczy medycznych.

Kwas kawowy należy do grupy związków chemicznych zwanych kwasami hydroksycynamonowymi. Te pachnące kwasy są częścią jeszcze większej grupy związków chemicznych zwanych polifenolami.

Podobnie jak wiele innych polifenoli, kwas kawowy jest przeciwutleniaczem. Oznacza to, że może on spowolnić stres oksydacyjny w organizmie i zwalczać wolne rodniki, jakie wywołuje ten stres. Stres oksydacyjny wiąże się z szybszym postępem procesu starzenia i wieloma innymi problemami zdrowotnymi, w tym z rakiem i demencją.

Szybkie fakty dotyczące kwasu kawowego:

 • Niektóre firmy zajmujące się pielęgnacją skóry i ciała dodają do swoich produktów kwas kawowy, ponieważ ma właściwości przeciwutleniające.
 • Kilku producentów oferuje suplementy z kwasem kawowym.
 • Większość badań wykazała, że ​​kwas kawowy może spowolnić lub odwrócić stan zapalny.
 • Badania wykazały również, że kwas kawowy jest bezpieczny, nawet w stosunkowo dużych dawkach.

Jakie są zastosowania kwasu kawowego?

Istnieje wiele różnych zastosowań kwasu kawowego, w tym:

Walka z rakiem

wybór owoców i warzyw

Chociaż badania mają charakter wstępny, niektóre badania sugerują, że kwas kawowy może spowalniać rozwój raka lub całkowicie go zapobiegać.

W jednym z badań z 2015 roku użyto 1090 osób z rakiem piersi, aby przyjrzeć się wpływowi kofeiny i kwasu kawowego na wzrost raka piersi w stosunku do stanu receptora estrogenu. Stwierdzono, że kofeina i kwas kawowy wykazują właściwości przeciwnowotworowe i hamują wzrost komórek receptora estrogenu.

Ponadto w badaniu z 2014 r. Wykazano, że pochodne kwasu kawowego hamują wzrost komórek raka okrężnicy, zarówno in vitro, jak i in vivo.

Inne wstępne badania dotyczące roli kwasu kawowego w walce z rakiem osiągnęły mieszane wyniki.

W 1988 r. Badacze przyjrzeli się wpływowi kwasu kawowego na nowotwory u myszy. Chociaż kwas kawowy spowolnił wzrost guza, był mniej skuteczny niż dwie inne substancje, kwas chlorogenowy i kwas ferulowy.

Badania z użyciem myszy nie zawsze mogą być stosowane u ludzi. Ponadto badacze przyjrzeli się tylko jednemu rodzajowi raka. Inne, nowsze badania miały bardziej obiecujące wyniki.

W 2000 roku badano wpływ kwasu kawowego na komórki raka jamy ustnej. Kwas kawowy był bardzo skuteczny w zabijaniu komórek raka jamy ustnej. Dodatkowo nie zabijało normalnych komórek w jamie ustnej.

Badanie przeprowadzono w warunkach laboratoryjnych, a nie w ustach człowieka, więc nie jest jasne, czy wyniki te byłyby prawdziwe u osób z czynnym rakiem jamy ustnej.

Jednak fakt, że kwas kawowy nie wyrządził szkody zdrowym komórkom może sugerować, że może być bezpieczną alternatywą dla chemioterapii.

W badaniu z 2003 r. Badano rolę kwasu kawowego w leczeniu raka piersi. Badanie to wykazało, że kwas kawowy może być ukierunkowany na substancję chemiczną, która pomaga w odtworzeniu określonego typu komórek rakowych. W ten sposób kwas kawowy zapobiegał dalszemu rozwojowi raka piersi.

Ponownie, wyniki te sugerują, że kwas kawowy może być dobrym sposobem leczenia niektórych typów raka piersi.

Jak dotąd nie ma dowodów na to, że kwas kawowy może zastąpić inne metody leczenia nowotworów, więc osoby chore na raka nie powinny uważać tego za alternatywę.

Obiecujący charakter badań sugeruje jednak, że spożywanie żywności bogatej w kwas kawowy może wspierać inne metody leczenia raka, które może przyjmować dana osoba.

Inne zalety kwasu kawowego

Dalsze obszary, w których kwas kawowy może być korzystny, obejmują:

 • Przewlekłe zapalenie: Przeciwzapalne działanie kwasu kawowego jest jednym ze sposobów walki z rakiem lub zapobiegania mu. Badanie z 1996 roku wykazało, że kwas kawowy może być ukierunkowany na określone źródło zapalenia, zarówno na płytce Petriego, jak i na ludzkim ciele. Inne, nowsze badanie z 2013 r. Wykazało, że kwas kawowy mocno hamuje enzymy zapalne.
 • Cukrzyca: Badania na myszach wykazały, że kwas kawowy może zwalczać niektóre skutki cukrzycy. W 2009 r. Badanie na myszach z cukrzycą wykazało, że kwas kawowy może podnosić poziom insuliny we krwi, obniżać poziom glukozy we krwi i zwalczać stany zapalne. Kwas kawowy zmniejsza również ryzyko niebezpiecznego skrzepu krwi i obniża poziom trójglicerydów, które są związane z zatkania tętnic i chorób serca.

Podobnie jak w przypadku innych przeciwutleniaczy, kwas kawowy może również spowalniać proces starzenia się fizycznego. Oznacza to, teoretycznie przynajmniej, że może poprawić wygląd i elastyczność skóry, zapobiegając zmarszczkom lub zmniejszając ich widoczność.

Jak stosować kwas kawowy

gałka muszkatołowa cynamon i anyż

W badaniach, w których badano kwas kawowy, stosowano różne dawki, a czasami mieszano je z innymi chemikaliami roślinnymi, które mogą zwiększyć jego siłę działania.

Ponieważ badacze przyjęli tak różne podejście do dawkowania kwasu kawowego, nie jest jasne, czy jakakolwiek określona dawka tego polifenolu roślinnego jest konieczna, aby uzyskać korzyści.

Żadne badania obecnie nie wspierają dziennego limitu spożycia kwasu kawowego, ale, jak w przypadku każdej substancji chemicznej, duże dawki mogą być szkodliwe.

Najbezpieczniejszą opcją jest spożywanie różnych pokarmów bogatych w kwas kawowy. Ewentualnie, ludzie mogą rozważyć dodatek kwasu kofeinowego.

Czy mogę uzyskać wystarczającą ilość kwasu kawowego z mojej diety?

Ponieważ kwas kawowy występuje w wielu produktach spożywczych, ludzie, którzy jedzą zróżnicowaną i zdrową dietę i nie mają znaczących alergii pokarmowych, prawdopodobnie nie odczują reakcji alergicznej.

Podobnie jak w przypadku każdego suplementu diety, ktoś powinien porozmawiać z lekarzem o ryzyku i korzyściach przed zwiększeniem spożycia kwasu kawowego.

Kwas kawowy nigdy nie jest dobrym substytutem standardowej opieki medycznej, a nawet najbardziej obiecujące badania nad jego działaniem nie sugerują, że sam może wyleczyć jakąkolwiek konkretną chorobę.

Źródła kwasu kawowego

Kawa jest kluczowym źródłem kwasu kawowego, ale wiele innych pokarmów roślinnych zawiera niewielkie ilości. Niektóre z najbogatszych źródeł kwasu kawowego obejmują:

 • ale
 • jagody
 • suszone owoce
 • oleje z nasion
 • szałwia
 • tymianek
 • Oregano
 • mięta
 • cynamon
 • Kminek
 • gałka muszkatołowa
 • ziarna słonecznika
 • czarne oliwki

Dostępne są różne produkty, które zawierają kwas kawowy jako jeden ze składników. Można je kupić online.

Niektóre badania sugerują, że antyoksydanty stosowane bezpośrednio na skórę mogą spowolnić proces starzenia lub poprawić zdrowie skóry. Badania nad określonymi działaniami kwasu kawowego są jednak w powijakach. Tak więc, chociaż dowody na poparcie stosowania antyoksydantów są silne, niewiele jest badań porównujących kwas kawowy z innymi przeciwutleniaczami.

Chociaż kwas kawowy jest ogólnie bezpieczny i dobrze tolerowany przez większość ludzi, nie ma wystarczających badań, aby zalecić dzienną dawkę docelową lub maksymalną bezpieczną dawkę.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: