Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Alkohol zakłóca regulację snu organizmu

Około 20% dorosłych Amerykanów używa alkoholu – znanego jako silny induktor snu – pomagając im zasnąć. Jednak nowe badania pokazują, że chociaż alkohol może sprowadzić śpieszność, może zakłócać sen, a wraz z upływem czasu powodować bezsenność, ingerując w system ciała regulujący sen.

młoda kobieta z bezsennością

Naukowcy z University of Missouri (MU) School of Medicine w Columbia, MO, informują o swoich odkryciach w czasopiśmie. Uczą się związku między spożyciem alkoholu a snem przez ponad 5 lat.

Główny badacz, Mahesh Thakkar, profesor nadzwyczajny i dyrektor badań w Dziale Neurologii MU Schoolof Medicine, twierdzi, że dominuje alkohol indukujący przez zmianę rytmu dobowego – 24-godzinny zegar organizmu:

„Jednak” – dodaje – „odkryliśmy, że alkohol faktycznie promuje sen, wpływając na homeostazę snu pacjenta – wbudowany mechanizm mózgu, który reguluje senność i czuwanie”.

Homeostaza snu jest tym, w jaki sposób ciało równoważy potrzebę snu, zależnie od tego, jak długo nie śpią. Aby to zrobić, wykorzystuje on adenozynę, substancję chemiczną wytwarzaną w naturalny sposób.

Poziom adenozyny na zewnątrz komórek wzrasta podczas długich okresów czuwania i ponownie spada podczas snu. Kiedy pozakomórkowy poziom adenozyny idzie w górę, blokuje komórki promujące budzenie w podstawowym przodomózgowiu. Kiedy znowu opadnie, blok zostanie podniesiony, a komórki promujące budzenie stają się aktywne.

Tak więc, jeśli dana osoba idzie spać wcześniej niż zwykle, wynikająca z tego zmiana w homeostazie sennej może spowodować, że obudzą się w środku nocy lub bardzo wcześnie w temacie.

Alkohol powoduje zmianę w homeostazie snu poprzez zwiększenie adenozyny

Naukowcy przeprowadzili serię eksperymentów z myszami i szczurami w celu zbadania przenikania do adenozyny w mózgu, gdy obecny jest alkohol.

Naukowcy odkryli, że alkohol zwiększa pozakomórkowe poziomy adenozyny, co z kolei indukuje sen, blokując komórki promujące czuwanie w podstawowym przednim mózgu.

Współautor dr Pradeep Sahota, przewodniczący Wydziału Neurologii MU School of Medicine, mówi na podstawie tych wyników: „jasne jest, że alkoholu nie powinno się używać jako pomocy w czasie snu:”

„Alkohol zakłóca sen, a jakość snu zmniejsza się”, dodaje. „Dodatkowo alkohol jest lekiem moczopędnym, co zwiększa potrzebę pójścia do łazienki i powoduje, że budzisz się rano z nad ranem.”

W innej części badania naukowcy badali także wpływ wycofania alkoholu na sen. Odkryli, że po dłuższych okresach upijania się, sen przyszedł szybko, ale spodziewali się, ale po kilku godzinach czuło się czujność, uniemożliwiając powrót do snu.

Ponadto, gdy alkohol został wycofany, bezsenność wkroczyła, jak wyjaśnia prof. Thakkar:

„Podczas ostrego odstawienia alkoholu pacjenci wykazywali znaczny wzrost bezsenności przy jednoczesnym ograniczeniu szybkiego ruchu gałek ocznych i szybkich ruchów gałek ocznych, co wywoływało objawy przypominające ból i sugeruje zaburzenie homeostazy snu.”

Zespół planuje teraz dalsze studia i zbadanie innych skutków konsumpcji alkoholu.

„Alkohol nie jest dobrym sposobem na rozwiązanie problemów ze snem”

Prof. Thakkar mówi, że spędzamy około jednej trzeciej naszego życia śpiącego. Dodajmy do tego fakt, że 20% osób pije alkohol, aby zasnąć „, ważne jest, abyśmy zrozumieli, w jaki sposób te dwie interakcje”.

Nakłania także ludzi, aby nie używali alkoholu do rozwiązywania problemów ze snem:

„Porozmawiaj ze swoim lekarzem lub lekarzem medycyny snu, aby dowiedzieć się, jakie czynniki powstrzymują Cię od snu, a następnie za pomocą zindywidualizowanych terapii”.

Naukowcy odnotowują w swoich informacjach, że w USA „społeczne koszty zaburzeń snu związane z alkoholem przekraczają 18 miliardów dolarów”.

Dotacje z Narodowego Instytutu ds. Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu oraz zasoby ze Szpitala Weteranów Weteranów St. Peter Truman pomogły w finansowaniu i wsparciu badania.

W międzyczasie, niedawno dowiedziałem się o innym nowym badaniu, które sugerowało, że białko snu i czuwania jest związane z rakiem. Naukowcy odkryli, że hPer2 – białko regulujące rytm okołodobowy – chroni również przed rakiem, a zakłócenie rytmu okołodobowego zmienia funkcję hPer2 i maylead w rozwoju raka.

Like this post? Please share to your friends: