Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Maszyna CPAP i ustnik MAD najlepiej na obturacyjny bezdech senny

Stwierdzono, że ciągła pozytywna maszyna do pomiaru ciśnienia w drogach oddechowych i noszenie ustnika są najbardziej skutecznymi metodami leczenia obturacyjnego bezdechu sennego pomagającymi w oddychaniu nocnym, wynika z raportu wydanego przez AHRQ (Agencja ds. Badań i Jakości w Lecznictwie). Autorzy stwierdzili, że urządzenie CPAP (ciągłe pozytywne ciśnienie w drogach oddechowych) zostało poparte najbardziej przekonującymi dowodami. Ustnik nazywa się MAD (urządzenie przesuwania żuchwy)

Porównywalny przegląd skuteczności został przeprowadzony przez naukowców w centrum Tufts Medical Centrum praktyki opartej na dowodach w ramach Programu Efektywnej Opieki Zdrowotnej AHRQ.

Autorzy raportu podkreślają, że wszystkie terapie mają potencjalne skutki uboczne.

Autorzy wyjaśnili, że około 12 milionów Amerykanów cierpi na bezdech senny. Najprawdopodobniej jest jeszcze kilka milionów osób, które są obecnie niezdiagnozowane.

Chociaż stwierdzono, że utrata masy ciała i zabiegi chirurgiczne pomagają w łagodzeniu objawów bezdechu sennego, nie wydają się być tak skuteczne jak CPAP i MAD, zgodnie z dostępnymi dowodami.

Dyrektor AHRQ Carolyn M. Clancy, M.D., powiedziała:

„Obturacyjny bezdech senny to frustrujące i wyniszczające schorzenie dla tak wielu Amerykanów, a miliony ludzi nawet nie wiedzą, że je mają.Na skutek ubogiego snu i senności w ciągu dnia może prowadzić do wypadków związanych z pracą lub samochodem.Te przewodniki i ten nowy Raport pomoże pacjentom i ich lekarzom zrozumieć, jakie opcje leczenia mogą być dla nich najlepsze. „
Przewodniki towarzyszące zawierają streszczenie wyników raportu dla lekarzy i pacjentów.

Poradnik dla konsumentów podaje definicję bezdechu sennego dla pacjentów i ich rodzin – oferuje również możliwe opcje leczenia, listę pytań, które należy zadać lekarzom, a także podstawowe informacje na temat kosztów.

Poradnik dla klinicystów obejmuje wszystkie powyższe tematy, a także „oceny wiarygodności” na podstawie aktualnych dowodów naukowych, a także „klinicznej dolnej linii”, tak aby lekarze mieli kilka przydatnych narzędzi podczas omawiania możliwości leczenia z pacjentami.

Pacjenci z obturacyjnym bezdechem sennym przestają oddychać podczas snu z powodu wielokrotnego zapadania i blokowania górnych dróg oddechowych podczas snu. Jest to zaburzenie długookresowe (przewlekłe). Wszyscy mamy bardzo krótkie chwile, kiedy przestajemy oddychać podczas snu. U osób z obturacyjnym bezdechem sennym zdarza się to częściej i przez dłuższy czas. Zwykle zaczną oddychać ponownie z dławiącym dźwiękiem lub parskaniem i przestaną oddychać przez pięć lub pięć razy na godzinę lub więcej – w niektórych przypadkach co dwie do trzech minut.

Bezdech senny może ostatecznie prowadzić do nadciśnienia (wysokie ciśnienie krwi), więcej wypadków, ponieważ pacjent jest śpiący w ciągu dnia, cukrzyca i choroby serca.

Maszyna CPAP

CPAP jest często przepisywany przez lekarzy na leczenie obturacyjnego bezdechu sennego. Maska przesuwa ciągły strumień powietrza przez nos pacjenta, aby utrzymać otwarte drogi oddechowe i gardło. Istnieje kilka rodzajów maszyn i masek CPAP – niektóre pasują ciasno do nosa, podczas gdy inne pokrywają usta i nos.

Maszyna CPAP ma jednak pewne niepożądane skutki uboczne. Pacjent może skończyć z suchym nosem, mieć krwawienie z nosa i odczuwać dyskomfort w klatce piersiowej. Niektórzy pacjenci twierdzą, że czują się uwięzieni. W niektórych przypadkach pacjenci porzucają leczenie, ponieważ działania niepożądane są zbyt nieprzyjemne. Zgodnie z raportem, urządzenie CPAP jest skuteczne tylko wtedy, gdy pacjent korzysta z niego każdej nocy.

Ustnik MAD

MAD jest ustnikiem, który utrzymuje szczękę do przodu, dzięki czemu otwiera się drogi oddechowe – jest wykonany z tworzywa sztucznego. Jest to dobra alternatywa dla tych, którzy nie mogą tolerować maszyny CPAP. Chociaż MAD jest skuteczny, może czasami poluzować lub uszkodzić zęby.

Chirurgia i inne zabiegi

Chociaż operacja jest czasami stosowana w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego, autorzy stwierdzili, że nie znaleźli wystarczająco przekonujących dowodów, aby stwierdzić, czy jest lepszy niż leczenie niechirurgiczne.

Programy utraty wagi, leki i inne metody leczenia zostały również zbadane przez autorów, ale napisali, że ogólnie rzecz biorąc, dowody nie były wystarczające, aby wyciągnąć jakiekolwiek wnioski na ich temat.

Chociaż prawdopodobnie istnieją miliony Amerykanów z obturacyjnym bezdechem sennym, którzy nie wiedzą, że je mają, raport nie zidentyfikował najlepszego sposobu na zdiagnozowanie tego stanu.

Napisane przez Christiana Nordqvista

Like this post? Please share to your friends: