Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Alkohol wspomaga chorobę poprzez zmianę bakterii jamy ustnej

Picie alkoholu może zwiększyć ryzyko wielu chorób, takich jak choroby serca. Ale jakie szkodliwe mechanizmy bazowe uruchamia konsumpcja alkoholu? Jedno z badań pokazuje, że napoje alkoholowe mogą powodować zmiany w mikrobiomie w jamie ustnej, które ostatecznie wpływają na całe ciało.

osoba trzyma kieliszek alkoholu

Spożywanie alkoholu jest czynnikiem ryzyka wielu chorób i stanów, takich jak rak, choroby serca i – jak ostatnio stwierdzono – demencja.

Niektóre przyczyny nadużywania alkoholu mogą pogarszać stan zdrowia są dość proste.

Na przykład alkohol działa na receptory w ośrodkowym układzie nerwowym, które pomagają regulować ciśnienie krwi.

Może to ostatecznie spowodować brak równowagi, który może prowadzić do nadciśnienia. Picie wpływa również na inne wrażliwe mechanizmy biologiczne, które z kolei mogą ułatwić podatność organizmu na choroby.

Jiyoung Ahn i inni badacze z New York University School of Medicine w Nowym Jorku ostatnio skupili się na tym, jak alkohol wpływa na mikrobiom bakteryjny w jamie ustnej.

Ich odkrycia, opublikowane w czasopiśmie, wskazują, że chociaż wieczorny napój może rozkoszować się podniebieniem, prawdopodobnie przyczyni się do rozwoju szkodliwych bakterii w jamie ustnej, a jednocześnie zahamuje rozwój pomocnych bakterii probiotycznych.

„Nasze badanie oferuje wyraźne dowody na to, że picie jest szkodliwe dla utrzymania zdrowej równowagi drobnoustrojów w jamie ustnej i może pomóc wyjaśnić, dlaczego picie, takie jak palenie, prowadzi do zmian bakteryjnych już związanych z rakiem i chorobami przewlekłymi”.

Jiyoung Ahn

Bardziej szkodliwe bakterie, mniej pomocne

Naukowcy pracowali z 1044 dorosłymi uczestnikami w wieku 55-87 lat, którzy przebywali w Stanach Zjednoczonych. Wszyscy zostali zwerbowani przez American Cancer Society (ACS) Cancer Prevention Study II i National Cancer Institute (NCI) – badanie przesiewowe prostaty, płuca, jelita grubego i raka jajnika.

Wszyscy uczestnicy byli zdrowi w chwili rejestracji i dostarczali próbki bakterii doustnych oraz informacje o swoich nawykach związanych z piciem. Z nich 270 nie piło, 614 zakwalifikowało się jako umiarkowane osoby pijące, a 160 spożywało duże ilości alkoholu.

Naukowcy następnie przeanalizowali próbki biologiczne i połączyli te wyniki z danymi na temat nawyków picia przez uczestników, aby zrozumieć, które bakterie rozwijają się w mikroflorze doustnej ludzi, którzy nie piją i tych, którzy to robią. Badali także, które bakterie nie mogą się rozwijać.

Ahn i zespół odkryli, że spożywanie alkoholu prowadzi do bardziej konsekwentnego rozwoju niektórych szkodliwych bakterii w jamie ustnej – mianowicie tych należących do gatunku, i.

Jednocześnie zdrowe bakterie – takie jak te z gatunku – które mogą pomóc w zapobieganiu niektórym chorobom, nie mogą prawidłowo się rozwijać w doustnych mikrobiomach pijących.

„Pijacy” – pisali autorzy badania – „zmniejszyli obfitość porządku […] Inne taksony [gatunki bakterii], z których niektóre są potencjalnie patogenne, zostały wzbogacone o wyższe spożycie alkoholu”.

Przyszłe badania w celu zbadania konkretnych napojów

Obfitość szkodliwych bakterii, jak zauważają naukowcy, może prowadzić do rozwoju chorób serca, a także nowotworów głowy i szyi oraz raka żołądkowo-jelitowego.

„Dowody wskazują, że ustna dysbioza flory bakteryjnej [nierównowaga] jest związana z miejscowymi chorobami jamy ustnej, takimi jak zapalenie przyzębia i próchnica zębów oraz potencjalnie choroby ogólnoustrojowe, w tym nowotwory przewodu pokarmowego i choroby sercowo-naczyniowe” – wyjaśniają.

Ahn sugeruje zatem, że ograniczenie liczby napojów alkoholowych, które wykorzystujemy, może pomóc w odwróceniu, a nawet zapobieżeniu szkodom powodowanym przez niezdrową mikroflorę jamy ustnej.

Zauważa jednak również, że potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, w jaki sposób różne rodzaje napojów alkoholowych wpływają niezależnie na rozwój bakterii jamy ustnej. Ci, którzy piją tylko wino, lub tylko piwo, lub tylko mocne trunki mogą mieć zupełnie inną mikroflorę doustną.

„Przyszłe badania”, dodają autorzy „, powinny również zbadać wpływ picia alkoholu na metagenomiczną (funkcjonalną) zawartość doustnego mikrobiomu.”

„Lepsze zrozumienie przyczyn i skutków zdrowotnych dysbiozy ustnej [nierównowaga bakteryjna] może prowadzić do ukierunkowanych na mikrobiomy metod zapobiegania chorobom” – podsumowują.

Like this post? Please share to your friends: