Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Achalazja przełyku: Co powinieneś wiedzieć

Achalasia jest zaburzeniem przełyku, w którym komórki nerwowe i mięśnie nie działają prawidłowo. Może to prowadzić do trudności z połykaniem, bólem w klatce piersiowej, niedomykalnością, kaszlem i problemami z oddychaniem, jeśli pokarm dostanie się do płuc.

Achalazja przełyku jest zaburzeniem ruchliwości przełyku. Achalazja może wpływać na dowolną część przewodu pokarmowego, w tym na jelita. Choroba Hirschsprunga jest rodzajem achalazji.

Pacjenci zwykle otrzymują diagnozę w wieku od 25 lat do 60 lat. Występuje u około 1 na 100 000 osób. Wygląda na to samo u mężczyzn i kobiet,

Przyczyna jest nieznana i nie ma lekarstwa, ale leczenie może przynieść ulgę.

Co to jest achalazja przełyku?

[achalazja przełyku]

Przełyk lub przełyk to przewód łączący gardło lub gardło z żołądkiem. Znajduje się pomiędzy tchawicą a tchawicą i kręgosłupem. Przesuwa się w dół szyi i łączy górny lub sercowy koniec żołądka.

Dorosły przełyk ma około 10 cali lub 25 centymetrów długości.

Kiedy połykamy, mięśnie w obrębie ścian przełyku kurczą się i wsuwają pokarm lub płyn do żołądka. Gruczoły w przełyku wytwarzają śluz, co pomaga nam przełknąć ślinę.

W achalazji przełyku przełyk nie otwiera się, aby przepuścić pokarm, ponieważ występuje słabość mięśni gładkich dolnej części przełyku i dolnego zwieracza przełyku. Niezdolność mięśnia gładkiego wewnątrz przełyku do przemieszczania jedzenia jest znana jako aperistalsis z przełyku.

Achalazja jest przewlekłą chorobą, w której funkcja nerwowa pogarsza się z czasem.

Przyczyna pozostaje nieznana, ale według Society of Thoracic Surgeons najnowsze badania sugerują, że może to być choroba autoimmunologiczna. W tej chorobie układ odpornościowy osoby błędnie atakuje zdrowe komórki w układzie nerwowym przełyku. Pasożyt w Ameryce Południowej, który prowadzi do choroby Chagasa, może również go powodować.

Nie działa w rodzinach.

Objawy

Na początku objawy mogą być niewielkie i łatwe do zignorowania, ale ostatecznie trudniej połyka się żywność i płyn.

Osoba może zauważyć:

  • Dysfagia lub trudności w połykaniu pokarmu
  • Zwrot niestrawionej żywności, a później płyn
  • Kaszel, szczególnie podczas leżenia
  • Ból w klatce piersiowej, podobny do zgagi, który można pomylić z atakiem serca
  • Aspiracja, gdy pokarm, płyn i ślina są wdychane do płuc

Osoba może również stracić na wadze, mieć problemy z odbijaniem się i czuć, jakby miała guzek w gardle.

Objawy są zazwyczaj łagodne i początkowo ignorowane, a ludzie mogą próbować kompensować jedząc wolniej lub podnosząc szyję lub rzucając ramiona, aby pomóc im połknąć.

Jednak objawy zwykle stają się coraz gorsze.

Diagnoza

Objawy Achalazji są podobne do objawów refluksu żołądkowo-przełykowego (GERD), przepukliny rozworu przełykowego i niektórych zaburzeń psychosomatycznych. Może to utrudnić diagnozę.

Lekarz może zlecić następujące badania diagnostyczne:

Badanie rentgenowskie i test połykania baru: Pacjent połyka biały płynny roztwór, znany jako siarczan baru. Siarczan baru jest widoczny dla promieni rentgenowskich. Gdy pacjent połyka zawiesinę, przełyk zostaje pokryty cienką warstwą baru, umożliwiając obrazowanie pustej struktury.

Manometria przełyku: mierzy ciśnienie mięśni i ruchy w przełyku. Stosowane jest urządzenie ciśnieniowe zwane monometrem. Cienka rurka przechodzi przez nos pacjenta i musi kilka razy przełknąć ślinę.

Urządzenie mierzy skurcze mięśni w różnych częściach przełyku. Ta procedura pomaga lekarzowi ustalić, czy dolny zwieracz przełyku prawidłowo się odpręża, podczas gdy pacjent połyka. Może również powiedzieć, jak dobrze działa mięśnie gładkie. Może również wykluczyć raka.

Endoskopia polega na umieszczeniu aparatu na cienkiej, oświetlonej rurce, która przechodzi przez przewód pokarmowy, podczas gdy pacjent jest uspokojony. To pozwala lekarzowi zobaczyć wnętrze przełyku i żołądka. Może wykazywać oznaki achalazji, ale może również ujawnić dowolne stany zapalne, wrzody lub guzy.

Podczas endoskopii można wykonać biopsję.

Leczenie

Leczenie nie może wyleczyć achalazji ani przywrócić funkcji nerwu, ale może zmniejszyć objawy.

[przełyk]

Leki: Jeśli diagnoza zostanie podjęta wcześnie, leki mogą pomóc w rozszerzeniu zwężonej części przełyku, aby pokarm mógł przejść prawidłowo. Przykłady obejmują blokery kanału wapniowego i azotany. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać bóle głowy i obrzęki, a po kilku miesiącach niektóre leki przestają działać.

Balon, lub pneumatyczne, rozszerzenie: Mały balon zostaje wprowadzony do zwężonej części i nadmuchany, aby poszerzyć przestrzeń, rozdzierając mięsień w dolnym zwieraczu przełyku. Może to wymagać więcej niż raz. Dla około 60 procent pacjentów jedno leczenie balonowe wystarcza na rok, a dla około 25 procent efekty trwają 5 lat.

Powikłania obejmują ból w klatce piersiowej natychmiast po zabiegu i niewielkie ryzyko perforacji przełyku, który będzie wymagał dalszego leczenia. Dylatacja balonowa prowadzi również do GERD u około 2 procent pacjentów.

Miotomia: operacja cięcia mięśni zwykle pomaga zapobiegać niedrożności. Ma wskaźnik sukcesu od 70 procent do 90 procent. Objawy ulgi będą trwać 10 lat w 85 procentach przypadków, a 65 procent ludzi będzie miało ulgę przez 20 lat.

Perotoryczna miotomia endoskopowa (POEM): Chirurg przekazuje elektryczny skalpel przez endoskop, wykonuje nacięcie w wyściółce przełyku i tworzy tunel w ścianie przełyku.Ta procedura wydaje się być bezpieczna i skuteczna, ale jej długoterminowe skutki są nieznane, ponieważ jest to stosunkowo nowa procedura.

Botox: można go podawać w postaci zastrzyków w celu rozluźnienia mięśni w dolnej części przełyku. Zastrzyki z botoksu mogą pomóc osobom niezdolnym lub niezdolnym do poddania się operacji. Pojedyncze wstrzyknięcie zapewnia ulgę przez 3 miesiące u 65 do 90 procent pacjentów, ale następnie należy ją powtórzyć.

Po nieinwazyjnej operacji pacjent może spodziewać się spędzenia od 24 godzin do 48 godzin w szpitalu i powrotu do normalnej aktywności po 2 tygodniach. Osoba, która poddaje się operacji otwartej, prawdopodobnie będzie potrzebowała dłuższego pobytu w szpitalu, ale będą one zajęte w ciągu 2 do 4 tygodni.

Po operacji lub niektórych zabiegach inhibitory pompy protonowej (PPI) mogą pomóc w zapobieganiu wydzielaniu kwasu żołądkowego, co może zapobiec refluksowi.

Komplikacje

Ponieważ nie można wyleczyć achalazji, pacjenci powinni dążyć do regularnej obserwacji w celu wykrycia i leczenia wszelkich powikłań we wczesnym stadium.

Refluks kwaśny, poważne powiększenie przełyku, znany jako mega-przełyk, i rak płaskonabłonkowy przełyku są wszystkie możliwe komplikacje.

Niektórzy eksperci zalecają stosowanie endoskopii w celu zbadania tych powikłań raz na 3 lata u osób, które miały achalazję przez co najmniej 10 do 15 lat.

Jednak American College of Gastroenterology nie zaleca regularnego badania przesiewowego metodą endoskopii w przypadku raka przełyku.

Mega-przełyk i nowotwór mogą spowodować konieczność usunięcia całego przełyku, ale wczesne wykrycie i leczenie może temu zapobiec.

Dieta

Pacjent prawdopodobnie będzie potrzebował płynnej diety przez pierwsze kilka dni po leczeniu. Gdy połknięcie staje się łatwiejsze, mogą przejść na solidną dietę.

[Jogurt]

Pacjenci powinni jeść powoli, dokładnie żuć swoje jedzenie i pić dużo wody podczas posiłków.

Posiłki nie powinny być spożywane przed snem. Spanie z lekko uniesioną głową może pomóc grawitacji opróżnić przełyk, aby pokarm nie powracał ani nie zatrzymywał się.

Pokarmy, których należy unikać, obejmują owoce cytrusowe, alkohol, kofeinę, czekoladę i keczup, ponieważ sprzyjają refluksowi. Smażone i pikantne potrawy mogą również podrażniać układ trawienny i pogarszać objawy.

Dowody anegdotyczne sugerują, że następujące pokarmy mogą pomóc:

  • Łagodniejsze potrawy, takie jak zupy, tłuczone warzywa lub owsianka
  • Imbir może wspomagać trawienie i zapobiegać zgadze
  • Mięta pieprzowa w herbatach i jogurtach może pomóc w zmniejszeniu wydzielania żołądkowego
  • Co najmniej 10 szklanek wody dziennie, aby utrzymać nawodnienie

Ważne jest utrzymanie zrównoważonej diety, która zawiera wszystkie składniki odżywcze i błonnik potrzebne do zdrowego życia.

PLMedBook