Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Nefroptoza: Co powinieneś wiedzieć

Nefroptoza jest rzadkim stanem, w którym nerka osoby spada do miednicy, kiedy wstają.

W niektórych przypadkach nefroptoza może powodować ciężkie objawy, w tym bóle w boku i krew w moczu.

Stan ten ma długą historię kontrowersji, która otacza diagnozę i leczenie. Jednak badania obrazowe mogą teraz potwierdzić jego obecność i tak zwaną pływającą nerkę.

Czym jest nefroptoza?

komputerowy obraz ludzkich nerek

Nefroptoza występuje wtedy, gdy występuje zwiększona ruchliwość nerek. Ludzie z nefroptozą mają nerki, które poruszają się w dół poza swoją normalną pozycję, kiedy wstają.

Stan ten może prowadzić do silnego bólu brzucha, nudności i wymiotów podczas stania, ale może również nie wywoływać żadnych objawów.

Nefroptoza od dawna budzi kontrowersje. Termin został po raz pierwszy użyty w 1885 roku. Od tego czasu wiąże się z wieloma różnymi objawami, w tym:

 • niepokój
 • histeria
 • utrata masy ciała
 • infekcje dróg moczowych
 • ból nerek
 • kołatanie serca

Ze względu na różnorodność objawów związanych z nefroptozą lekarze zaczęli lekceważyć ją jako prawdziwą chorobę.

Dziś jednak obecność nefroptoz można potwierdzić za pomocą obrazowania medycznego wykonanego, gdy osoba stoi i kładzie się.

Jeśli chodzi o opcje leczenia, od wielu lat są one przedmiotem szerokiej debaty.

Przez długi czas wybraną metodą leczenia było zastosowanie zabiegu chirurgicznego, aby przywrzeć pływającą nerkę do ściany brzucha. Jednak procedura wypadła z łaski ze względu na ryzyko i fakt, że nie zawsze rozwiązuje objawy.

Dziś niektórzy chirurdzy nadal wykonują tę procedurę, jeśli ktoś wykazuje długotrwałe objawy nefroptosis.

Przyczyny

Ponieważ nefroptoza nie jest dobrze poznana, lekarze nie są pewni, co powoduje stan.

Niektórzy lekarze uważają, że nefroptoza może być spowodowana częściowo jakimkolwiek zdarzeniem, które osłabia więzadła utrzymujące nerki w ciele. Te zdarzenia mogą obejmować dowolne z poniższych:

 • nagła, dramatyczna utrata wagi
 • ciąża i poród
 • uszkodzenie jamy brzusznej lub kręgosłupa
 • częste intensywne ćwiczenia

Czynniki ryzyka

Ludzie z nefroptozą mają zwykle pewne wspólne cechy. Te cechy mogą sprawić, że dana osoba będzie bardziej podatna na rozwój nefroptoz.

Kobiety są bardziej narażone na nefroptozę niż mężczyźni. Do innych czynników, które mogą narazić osobę na ryzyko należą:

 • niska waga ciała
 • nawracające infekcje dróg moczowych lub kamienie
 • wysokie ciśnienie krwi
 • większy niż zwykle obszar ciała zawierający nerki

Objawy

człowiek trzyma lewą stronę jego pleców

Objawy nefroptoz mogą mieć różną intensywność. Większość osób z nefroptozą nie będzie miała wielu objawów lub będzie łagodna.

Objawy mogą obejmować uczucie ciężkości lub przeciąganie w brzuchu podczas stania, które ustępuje podczas leżenia.

Jednak u niewielkiego odsetka osób z nefroptozą objawy mogą być ciężkie. Mogą to być:

 • ostry ból z boku, który pojawia się i znika
 • krew w moczu
 • nienormalnie szybkie tętno
 • nudności i wymioty
 • wytwarzanie tylko niewielkiej ilości moczu

Kiedy dana osoba doświadcza tych objawów, jest znana jako kryzys Dietla.

Komplikacje

Nefroptoza najprawdopodobniej nie będzie niebezpieczna. Mogą jednak wystąpić komplikacje. Obejmują one:

 • kamienie nerkowe
 • infekcje nerki
 • wysokie ciśnienie krwi
 • brak krwi płynącej do nerek

Diagnoza

Osoba z nefroptozą może oczekiwać, że podczas diagnozy zostaną przepracowane inne możliwe przyczyny ich objawów.

Lekarze często testują krew i mocz. Praca krwi czasami powróci do normy, podczas gdy krew znajdzie się w moczu. W tym czasie lekarz może zlecić badania obrazowe.

Nefroptozę najlepiej rozpoznać po serii badań obrazowych, które tworzą tzw. Urogram. Jeśli lekarz podejrzewa, że ​​nefroptoza jest przyczyną objawów u danej osoby, najprawdopodobniej zleci przeprowadzenie testu z dodatkiem barwnika do krwiobiegu, aby pomóc im w obejrzeniu nerek.

Test należy wykonać, gdy osoba leży i kiedy stoją. Obrazy u osoby z nefroptozą wyraźnie pokazują, że nerka schodzi w dół o około 5 centymetrów.

Leczenie

Młoda kobieta robi ćwiczenia siły brzucha

Istnieje wiele podejść terapeutycznych do nefroptoz. Niektórzy lekarze zalecają rozpoczęcie leczenia od nieinwazyjnego podejścia, takiego jak zwiększenie masy ciała lub ćwiczenia wzmacniające ścianę brzucha.

Jeśli objawy nie ulegną poprawie z tymi opcjami leczenia, lekarze mogą rozważyć operację. Istnieje kilka technik, które mogą zostać wykorzystane do naprawienia ruchomej nerki w trwałe miejsce.

Ze względu na rzadkie występowanie nefroptoz, niewiele wiadomo o wynikach leczenia chirurgicznego i o tym, czy operacja skutecznie leczy objawy. Niektóre badania sugerują, że osoby poddane leczeniu chirurgicznemu mogą mieć dobre wyniki.

Laparoskopowe unieruchomienie nerek wydaje się być najbardziej obiecującym dostępnym zabiegiem chirurgicznym. Dzięki tej technice wykonywany jest tylko mały nacięcie, aby umożliwić chirurgowi dostęp do nerki.

Ponieważ konieczność wykonywania tego rodzaju operacji jest tak mała, procedura ta nie została jeszcze ustandaryzowana, a wyniki nie zostały dobrze zbadane ani zarejestrowane.

Perspektywy

Istnieją dowody sugerujące, że większość osób, które spełniają określone kryteria chirurgiczne i wykonują zabieg chirurgiczny, odczuje pewną ulgę w bólu.

Jednak wciąż nie jest jasne, jak długo utrzyma się ulga w bólu, jeśli stan się powtórzy i do jakiego stopnia większość ludzi może spodziewać się długotrwałej ulgi od nefroptoz.

Like this post? Please share to your friends: