Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

15 sposobów zapobiegania ciąży

Osoby aktywne seksualnie i chcące uniknąć ciąży powinny być świadome swoich możliwości w zakresie kontroli urodzeń. Istnieje wiele rodzajów antykoncepcji, które pomagają uniknąć ciąży. Jednak jedyną całkowicie niezawodną metodą unikania ciąży jest powstrzymanie się od seksu.

Stowarzyszenie planowania rodziny (FPA) w Wielkiej Brytanii twierdzi, że nawet 90 procent aktywnych seksualnie kobiet zajdzie w ciążę w ciągu 12 miesięcy, jeśli nie stosują antykoncepcji. Osoba może zajść w ciążę za każdym razem, gdy uprawia seks bez antykoncepcji, w tym za pierwszym razem, kiedy uprawia seks.

Niektóre metody są dostępne bez recepty, ale większość z nich wymaga jednego. Każda forma kontroli urodzeń ma swoje zalety i wady. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o różnych rodzajach antykoncepcji, które mają pomóc w uniknięciu ciąży.

Metody barierowe

Metody barierowe uniemożliwiają plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Zawierają:

1. Męskie prezerwatywy

Owinięcie prezerwatywy jest otwierane przez parę w łóżku, aby uniknąć zajścia w ciążę.

Prezerwatywy dla mężczyzn i kobiet to jedyne rodzaje środków antykoncepcyjnych, które chronią przed zakażeniami przenoszonymi drogą płciową (STI).

W przypadku prawidłowego stosowania prezerwatywy dla mężczyzn są skuteczne w ponad 80% w stosunku do ciąży, zgodnie z Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

Aby prawidłowo używać męskiej prezerwatywy:

 1. Wybierz odpowiedni rozmiar.
 2. Umieść prezerwatywę na czubku wziętego penisa. Jeśli nie jesteś obrzezany, najpierw odciągnij napletek.
 3. Ściśnij końcówkę prezerwatywy, aby usunąć całe powietrze.
 4. Rozwinąć prezerwatywę w dół penisa, uważając, aby jej nie rozerwać.
 5. Po odbyciu stosunku trzymaj podstawę prezerwatywy na swoim miejscu przed wyciągnięciem z pochwy.
 6. Usuń prezerwatywę i wyrzuć ją. Nigdy nie używaj ponownie prezerwatywy.

Większość męskich prezerwatyw jest produkowanych z lateksu, ale inne typy są dostępne dla osób z alergią na lateks. Jeśli używasz smaru, sprawdź, czy jest on zgodny z używanym rodzajem prezerwatywy. Na przykład prezerwatywy lateksowe można stosować tylko z dodatkiem smaru na bazie wody.

Prezerwatywy są dostępne bez recepty (OTC), bez recepty, z supermarketów, drogerii lub online. Prezerwatywy bezlateksowe są również dostępne w Internecie.

2. Kobiece prezerwatywy

Kobiece prezerwatywy są również dostępne bez recepty. Można je stosować zamiast męskiej prezerwatywy, ale nigdy nie należy z nich korzystać.

Według CDC prezerwatywy dla kobiet są skuteczne w około 79 procentach w zakresie antykoncepcji.

Wiele drogerii sprzedaje obecnie prezerwatywy dla kobiet, ale jeśli lokalne sklepy ich nie przechowują, są one dostępne online.

3. Membrana

Przepona jest barierową metodą antykoncepcji, którą osoba umieszcza w pochwie. Przed każdym użyciem ważne jest nałożenie środka plemnikobójczego na przeponę.

W przypadku stosowania ze środkiem plemnikobójczym, CDC szacuje, że przepona jest blisko 90 procent skuteczna.

Osoba musi włożyć przeponę na kilka godzin przed stosunkiem, pozostawić ją na miejscu przez 6 godzin po stosunku i usunąć po 24 godzinach. Membrany nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

4. Czepiec szyjny

Czepiec szyjny (sprzedawany jako FemCap w Stanach Zjednoczonych) to miękki silikonowy kubek umieszczony głęboko w pochwie. Pokrywa szyjkę macicy, aby powstrzymać plemniki przed dotarciem do jaja.

Ta skuteczność szyjki macicy różni się w zależności od źródła, ale Planned Parenthood szacuje, że jej skuteczność waha się od około 70 do 85 procent. Nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

5. Gąbka

Gąbka antykoncepcyjna to metoda kontroli urodzeń, którą osoba może kupić bez recepty. Wykonany z pianki poliuretanowej i zawierający środek plemnikobójczy, gąbka umieszczana jest głęboko w pochwie, aby zablokować wejście do macicy.

Stosowana samodzielnie, gąbka jest efektywna od 76 do 88 procent, ale stosowanie jej z prezerwatywą dodatkowo zmniejsza ryzyko ciąży i chorób przenoszonych drogą płciową.

Gąbki antykoncepcyjne są dostępne w Internecie.

6. Spermicide

Spermicide to związek chemiczny, który inaktywuje plemniki. Jest dostępny do kupienia bez recepty i jest stosowany z formami antykoncepcji barierowej, takich jak prezerwatywy, ale nie z gąbką.

W przypadku stosowania pojedynczego, środek plemnikobójczy powinien być umieszczony blisko szyjki macicy co najmniej 10 minut przed seksem. Pozostaje skuteczna przez 60 minut i jest efektywna w około 71 procentach.

Żele spermikobójcze można znaleźć w drogeriach lub zakupić w Internecie. Porozmawiaj z lekarzem na temat najskuteczniejszych sposobów stosowania środków plemnikobójczych jako środków antykoncepcyjnych.

Metody hormonalne

Hormonalne formy antykoncepcji zapobiegają poczęciu poprzez zatrzymanie owulacji, która jest uwalnianiem jaja z jajników. Ten rodzaj antykoncepcji nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Większość hormonalnych środków antykoncepcyjnych jest dostępna tylko na receptę od lekarza i oprócz antykoncepcji awaryjnej zwykle nie jest dostępna online.

7. Tabletki antykoncepcyjne

Pigułki antykoncepcyjne w paczkach w stertach, hormonalne środki antykoncepcyjne.

Pigułki antykoncepcyjne są jedną z najczęściej stosowanych metod antykoncepcji w USA.

Dostępne są różne rodzaje tabletek, a według National Health Service (NHS) w Wielkiej Brytanii są one skuteczne w ponad 99 procentach, jeśli są przepisywane zgodnie z zaleceniami.

Jednak przy typowym zastosowaniu są one efektywne w około 95 procentach.

Istnieją dwie formy pigułki:

 • Połączona tabletka zawierająca estrogen i progestagen. Należy je przyjmować codziennie, zgodnie z instrukcją. Opakowanie tabletek często zawiera pigułki wolne od hormonów. Podczas zażywania tych tabletek, osoba będzie miała miesięczny okres.
 • Minipigułka zawierająca tylko progesteron: osoba musi zażywać tę tabletkę każdego dnia bez przerwy. Ktoś, kto zażyje mini-tabletkę, niekoniecznie będzie miał zaplanowany okres.

8. Łatki

Według NHS, plaster antykoncepcyjny jest skuteczny w 99 procentach, gdy jest stosowany prawidłowo. Przy typowym użyciu jest on skuteczniejszy nawet w 90 procentach.

Osoba może umieścić plaster antykoncepcyjny na:

 • plecy
 • tyłek
 • żołądek
 • ramię

Osoba musi nosić każdy plaster przez 3 tygodnie, przed wyjęciem go na 1 tydzień, aby umożliwić miesiączkę. Istnieje niewielkie ryzyko podrażnienia skóry.

9. Wstrzyknięcie

Strzał antykoncepcyjny (Depo-Provera) jest zwykle podawany przez lekarza co 12 tygodni. Według CDC, gdy jest stosowany prawidłowo, i zakładając, że dana osoba dostaje swój strzał na czas, jest ponad 90 procent skuteczne w zapobieganiu ciąży.

Zgodnie z Planowaną Ciążą, może upłynąć do 10 miesięcy, a czasem dłużej, aby płodność powróciła do normalności po tym, jak osoba przestanie otrzymywać zastrzyk antykoncepcyjny.

10. Pierścionek pochwowy

Według NHS pierścień kontroli urodzeń znany jako NuvaRing jest skuteczny w ponad 99 procentach, gdy jest stosowany prawidłowo, ale zazwyczaj jest mniej niż 95 procent skuteczny z powodu błędu człowieka.

Ten mały, plastikowy pierścień umieszcza się w pochwie na 3 tygodnie. Uwalnia hormony w organizmie, aby zapobiec ciąży.

Pierścień należy usunąć przez 7 dni, aby umożliwić miesiączkę przed włożeniem nowego pierścienia.

Wewnątrzmaciczne urządzenia i implanty

Urządzenia wewnątrzmaciczne (implanty) i implanty są długoterminowymi urządzeniami antykoncepcyjnymi. NHS twierdzi, że ponad 99 procent skutecznie zapobiega ciąży, ponieważ nie ma miejsca na błędy ludzkie. Jednak nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

11. IUDs

IUD to małe urządzenie, które lekarz wprowadza do macicy. Istnieją dwa typy wkładek:

 • Hormonalny: po założeniu wkładka utrzymuje się przez co najmniej 5 lat, zanim konieczna będzie jej wymiana. IUD nie zatrzymuje całkowicie owulacji, ale działa antykoncepcyjnie, zagęszczając śluz szyjki macicy, aby zapobiec przedostaniu się plemników do macicy, a także innym zmianom hormonalnym. Nazwy marek obejmują Mirena, Kyleena, Liletta i Skyla.
 • Miedź: Sprzedawany jako ParaGard, ta bezhormonowa wkładka jest pokryta drutem miedzianym, który niszczy plemniki próbujące dostać się do macicy. Jedna wkładka może zapobiegać ciąży przez około 10 lat.

Do reakcji niepożądanych należy wykrywanie między okresami, okresami nieregularnymi i skurczami miesiączkowymi.

12. Implanty

Implanty są kolejną formą hormonalnej kontroli urodzeń. Pielęgniarka lub lekarz wkłada pręt wielkości pręta w ramię danej osoby w celu ochrony przed ciążą.

Implanty działają poprzez uwalnianie hormonu progesteronu do organizmu, co zapobiega owulacji. CDC szacuje, że implanty są również skuteczniejsze niż 99 procent w przypadku antykoncepcji.

Implanty należy wymieniać co około 3 lata.

Inne metody

13. Naturalne planowanie rodziny

Ginekolog ze schowka wyjaśniając naturalne planowanie rodziny.

Naturalna metoda antykoncepcji polega na śledzeniu cyklu miesiączkowego i unikaniu seksu, gdy dana osoba znajduje się w fazie płodnej cyklu miesiączkowego.

Indywidualne „żyzne okno” trwa około 6 do 9 dni w miesiącu i pokrywa się z owulacją, która jest uwolnieniem komórki jajowej.

Istnieje kilka metod naturalnego planowania rodziny. Wiele osób używa następujących sygnałów, aby sprawdzić, czy są owulowane lub znajdują się w okresie płodnym:

 • pomiar podstawowej temperatury ciała
 • zwracając uwagę na jakość i ilość śluzu szyjkowego
 • rejestrowanie początkowych i końcowych czasów ich szczegółów cyklu przez kilka miesięcy

Płodne okno każdej osoby są inne, więc osoba powinna zwracać uwagę na sygnały swojego ciała. Według CDC metody naturalnego planowania rodziny są skuteczne w około 76 procentach, gdy są dokładnie przestrzegane.

14. Awaryjna antykoncepcja

W przypadku płci bez zabezpieczenia lub nieudanej kontroli urodzeń, takiej jak zepsuta prezerwatywa lub niepodanie pigułki antykoncepcyjnej, możliwe jest zastosowanie antykoncepcji awaryjnej w celu zmniejszenia ryzyka ciąży.

Nie należy stosować antykoncepcji awaryjnej w miejsce zwykłych metod kontroli urodzeń.

Istnieją dwie formy antykoncepcji awaryjnej:

 • Awaryjna pigułka antykoncepcyjna: Ludzie muszą zażyć pigułkę hormonalną w ciągu 3 dni od stosunku. Im szybciej ktoś to zrobi, tym bardziej jest skuteczny, więc dana osoba powinna przyjąć ją tak szybko, jak to możliwe po seksie. Pigułka zazwyczaj zawiera lewonorgestrel chemiczny. Te pigułki są dostępne od lekarza lub drogerii.
 • Wkładka miedziana: wkładkę ParaGard można włożyć do 5 dni po stosunku, aby zapobiec ciąży. Zgodnie z Planowaną Ciążą, skuteczność jest większa niż 99,9%, gdy jest używana w tym okresie.

15. Sterylizacja

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą przejść procedury mające na celu trwałe zmniejszenie płodności. NHS twierdzi, że te procedury są zazwyczaj w ponad 99 procentach skuteczne w zapobieganiu ciąży, ale nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Mężczyźni mogą uzyskać wazektomię, która polega na wycięciu rurek, które niosą nasienie. Jest to drobna procedura, która nie wymaga hospitalizacji. Odwrócenie wazektomii jest możliwe w niektórych przypadkach. Jednak płodność po odwróceniu nie zawsze jest w pełni przywrócona.

Kobiety mogą mieć procedurę sterylizacji zwaną podwiązaniem jajowodów. Polega na zaciśnięciu lub uszczelnieniu jajowodów. Efekty są zwykle trwałe. W rzadkich przypadkach probówki mogą się ponownie połączyć i doprowadzić do ciąży.

Kiedy wziąć test ciążowy

Kobieta może wykonać test ciążowy, jeśli podejrzewa, że ​​jest w ciąży, zwłaszcza jeśli ostatnio jej metoda antykoncepcji zawiodła.

Objawy ciąży obejmują:

 • nieudany lub spóźniony okres
 • powiększone lub delikatne piersi
 • zmęczenie
 • zwiększone oddawanie moczu
 • nudności
 • wymioty

Testy ciążowe w domu są niedrogie i dostępne w aptekach, drogeriach i renomowanych witrynach internetowych. Dobrym pomysłem jest potwierdzenie wyników przez lekarza.

Na wynos

Istnieje wiele metod antykoncepcyjnych, które pomagają unikać ciąży, od metod barierowych po pigułki hormonalne, plastry i wkładki wewnątrzmaciczne.

Różne metody mogą działać lepiej dla różnych osób, a dana osoba może wypróbować kilka opcji, zanim opracuje strategie antykoncepcyjne, które sprawdzają się w ich przypadku.

Metody antykoncepcji różnią się pod względem skuteczności.Osoby aktywne seksualnie powinny porozmawiać z lekarzem na temat dostępnych opcji, aby mogli wybrać metodę, która jest dla nich najlepsza.

Pamiętaj też, że prezerwatywy dla mężczyzn i kobiet to jedyne rodzaje antykoncepcji, które zapobiegają chorobom przenoszonym drogą płciową.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: