Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy jabłko dziennie chroni przed otyłością?

Jabłko dziennie może utrzymać otyłość z dala, szczególnie jeśli jest to odmiana Granny Smith, zgodnie z nowym badaniem z Washington State University.

Jabłka Granny Smith

Zespół badawczy, prowadzony przez Giulianę Noratto ze Szkoły Nauk o Żywności w stanie Waszyngton, publikuje swoje wyniki w czasopiśmie.

Według poprzednich badań jabłka mają wiele zalet zdrowotnych. W zeszłym roku opisali badania sugerujące, że jedzenie jabłka dziennie może być równie korzystne jak codzienne stosowanie statyn w zapobieganiu śmiertelności naczyniowej.

W badaniu z 2011 r. Stwierdzono również, że jabłka i gruszki mogą zmniejszyć ryzyko udaru o ponad 50%.

Jednak według zespołu zaangażowanego w najnowsze badania, niewiele badań dotyczyło tego, w jaki sposób bioaktywne związki w jabłkach, które nie są wchłaniane podczas trawienia – takie jak polifenole (rodzaj przeciwutleniacza) i błonnik pokarmowy – wpływają na przyjazne bakterie jelitowe, które zwiększają odporność i utrzymanie wagi pomocy.

Ponadto Noratto zauważa, że ​​w niewielu badaniach sprawdzono, w jaki sposób działanie tych bioaktywnych związków różni się w zależności od odmiany jabłek.

Niestrawne związki w Granny Smiths zwiększają wzrost dobrych bakterii jelitowych

Mając to na uwadze, Noratto i jej zespół przeanalizowali, w jaki sposób bioaktywne związki siedmiu różnych odmian jabłek – Granny Smith, Braeburn, Fuji, Gala, Golden Delicious, McIntosh i Red Delicious – wpłynęły na dobre bakterie jelitowe otyłych myszy karmionych dietą.

Naukowcy odkryli, że w porównaniu ze wszystkimi innymi odmianami jabłek Granny Smith wydaje się mieć najkorzystniejszy wpływ na dobre bakterie jelitowe.

Bilans bakterii jelitowych u osób otyłych jest zwykle zaburzony. Ale porównując odchody otyłych myszy karmionych Granny Smith z kałem szczupłych myszy, zespół odkrył, że proporcje bakterii – szczególnie obecność,,,, i – były bardzo podobne.

Naukowcy wyjaśniają, że Granny Smith ma dużo niestrawnego błonnika i polifenoli oraz ma niską zawartość węglowodanów. Nawet po żuciu i wystawieniu na działanie kwasu żołądkowego i enzymów trawiennych związki pozostają nietknięte po dotarciu do okrężnicy. Bakterie obecne w okrężnicy następnie fermentują związki, wytwarzając kwas masłowy, który pobudza wzrost bakterii jelitowych przyjaznych.

Około 34,9% dorosłych Amerykanów jest otyłych iw rezultacie cierpi na zwiększone ryzyko chorób związanych z otyłością, takich jak choroby serca, udar, cukrzyca typu 2, a nawet rak.

Noratto twierdzi, że ich odkrycia mogą prowadzić do strategii, które zapobiegają otyłości i związanym z nią zaburzeniom.

Brak równowagi bakterii jelitowych – określony przez spożywane przez nas jedzenie – może powodować przewlekłe zapalenie prowadzące do cukrzycy. Jednak naukowcy twierdzą, że przywrócenie równowagi bakterii jelitowych poprzez spożywanie jabłek Granny Smith może zmniejszyć takie stany zapalne, a także promować uczucie sytości.

Komentując wyniki, Noratto mówi:

„Wiemy, że na ogół jabłka są dobrym źródłem tych niestrawnych związków, ale istnieją różnice w ich odmianach. Wyniki tego badania pomogą konsumentom rozróżnić odmiany jabłek, które mogą pomóc w walce z otyłością”.

Nasz artykuł z Centrum wiedzy na temat korzyści zdrowotnych jabłek pokazuje inne sposoby, w jakie owoc może być dla nas dobry.

Like this post? Please share to your friends: